Menu
Orten Jiří (*30.08.1919 - †01.09.1941)
Malá elegie (Cesta k mrazu)
- 1940
- interpretace básně
Přátelé odešli. Má milá v dálce spí.
A venku velká tma je.
Slova si povídám. Jsou bílá od lampy
a napolo již usínaje
na matku vzpomínám. Podzimní vzpomínka.
Opravdu, pod zimou jako bych věděl vše,
co nyní asi dělá maminka.
Je doma, v pokoji. Má dětská kamínka,
k nimž koník houpací vždy se mnou přikluše,
má dětská kamínka, v nichž dávno netopí se,
ji zahřívají. Matku. Mou maminku. Je tiše,
ruce si sepne, myslí na otce,
který je mrtev již,
a potom pro mne loupá ovoce.
Jsem u ní. S ní. Jistě nás uvidíš,
Bože, ty zlý, který jsi tolik vzal.
Jaká je venku tma! Co jsem to povídal?
Ach vím, já chtěl jsem říci
za všechny hodiny, v kterých jsem sladce spal,
a za všechny své drahé spící,
že teď, kdy podzim přichází a vše i dny se krátí,
neumím býti sám jen s lampou, která svítí,
že sil jsem proso na souvrati
a nebudu již žíti. INTERPRETACE BÁSNĚ: První možný význam (první, nehluboké čtení):
Lyrický subjekt měl u sebe přátele, ale ti už odešli a jeho milá je rovněž daleko. Je tma a on je unavený, a tak vzpomíná na dětství. Pak se vrací do přítomnosti a uvědomuje si, že bude brzy podzim, nemá rád samotu a proso, které zasil, z nějakého důvodu nesklidí. Druhý možný význam (další, pozornější čtení):
Přátelé lyrického subjektu již zemřeli a stejně tak jeho milá. Rodiče už mu Bůh taky vzal. Dětství je pryč a přichází tmavý podzim života - stáří. I on se chystá na smrt závěrečným veršem - nebudu již žíti (existovati). Atmosféra: samota, melancholie, nostalgie, smutek Ze samoty pokoje utíká lyrický subjekt někam, kde je mu dobře - do vzpomínek k mamince. V popisu vzpomínky používá deminutiva (zdrobnělá slova; citové zabarvení): kamínka, koník, maminka... Rovněž slova jako: lampa a kamínka vyvolávají dojem hřejivosti, světla, přechodného tepla, potěšení. Šev básně představuje verš: Bože, ty zlý, který jsi tolik vzal. V té chvíli se lyrický subjekt vytrhuje ze zářivé minulosti a bere na vědomí tmavou přítomnost. Celá báseň je plná kontrastů: světlo lampy a tma za oknem, teplo a zima, hřejivost vzpomínky a syrovost přítomnosti... Poslední dvojverší částečně odkazuje k lidové písni, v níž se zpívá: Sil jsem proso na souvrati a nebudu ho žíti. Pozměněním slov dosahuje básník dvojznačnosti slova žíti. Báseň se, podobně jako ostatní ve sbírce Cesta k mrazu, zaměřuje na samotu, tesknost, smrt, tmu a přechod mezi realitou a snem/vzpomínkou.
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Jiří Orten - Malá elegie (Cesta k mrazu)
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
jakub politické strany motokros sauron J.Seifert arabesky zadní dům závislost na přírodě Mal marvel Městem chodí mikuláš hacker vůdce hoffman Mamince koncentrační tábor lza dobří lidé zahradní slavnost Such kritika slov A. rimbaud sex tour de france elektrická energie anonymita Slavik a ruze rady zkušeného dábla Pocestný ohlas písní Abraham Lincoln
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 727 256 184
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí