ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hines Jim C. (*15.04.1974)

­­­­

Goblin (Goblin) (2)

  • první kniha série (následuje: Goblin hrdina)
  • název originálu: Goblin Quest

Goblin Jig touží jen po klidu. Už pochopil, že jedinou šancí, jak se dožít vysokého věku, je neplést se silnějším členům tlupy pod nohy. Když Jigovu hlídku přepadne skupina dobrodruhů, udělá tedy to, v čem jsou goblini nejlepší: odhodí zbraň a vzdá se. A tak začíná Jigovo dobrodružství. Dobrodruzi ho přinutí, aby je provedl labyrintem tunelů pod horou. Touží totiž po magickém artefaktu, který byl kdysi dávno ukryt právě v těchto tunelech. Jak postupují hlouběji do podzemí, musí Jig čelit tvorům z gobliních legend: ogrům, trolům, dávno mrtvým sluhům hrozivého Nekromancera a nakonec i drakovi Straumovi. Jig si brzy uvědomí, že bude žít, jen dokud bude dobrodruhům užitečný, a až je vyvede ven z tunelů, jsou jeho dny sečteny. Pokud chce přežít, musí být rychlejší než oni. Stačí pouze najít způsob, jak je porazit...

PROSTŘEDÍ:

Jeskynní komplex v hoře plný různých chodbiček, labyrintů, menších jeskyní a jiných pozoruhodných míst

NÁMĚT:

Příběh goblina Jiga, jenž se proti své vůli dostal do dobrodružství

DĚJ:

Jednoho dne je Jig proti své vůli vzat na hlídku zlomyslným surovcem a především tyranem Porakem, který ho využije jako předvoj pro případ, že by hrozilo nebezpečí.
K jeho překvapení se však stane, že když skutečně jedno nastane - střet se skupinkou dobrodruhů - jako jediný ze všech přežije. K jeho smůle to však znamená další problémy, a to v podobě povinnosti provázet dobrodruhy, kteří ho k tomu pod výhrůžkou jeho smrti přinutí.
Musí je tak bezpečně dopravit do sluje draka Strauma, aby získali mocný artefakt - Hůl stvoření. To se samozřejmě neobejde bez komplikací v podobě prstu Riany a střetu s mocným Nekromancerem, jenž je vlastně starý pomatený skřítek.

Dobrodružství má pro Jiga ale i světlé stránky. Díky němu se setká se zapomenutým bohem Tymaleusem Stínohvězdou, o němž mu řekne náhodou trpaslík Darnak (ten jej posléze ovšem zapomene, protože jména zapomenutých bohů nikdo nezná a pouze náhodou mu ho na okamžik vštípil samotný bůh Tymaleus). Nekomunikuje s ním ale přímo, nýbrž skrze svoji vlastní mysl.

Nakonec se tedy dostanou do drakovy sluje, ale zde je čeká obrovské překvapení, protože je již "plaz" dávno očekává, a to proto, že svou moc propůjčil kouzelníkovi Ryslindovi, který do té doby prakticky nedokázal vyčarovat vůbec nic.
K jejich překvapení je ale drak nezabije, protože Hůl také potřebuje, neboť odsud nemůže odejít, tudíž spoléhá na Ryslinda, jehož dokáže hravě ovládat díky své moci, kterou mu propůjčil. Vzhledem k tomu, že se jedná o člena družiny, tudíž i nadřízeného trpaslíka Darnaka, a především bratra Bariia, co stejně on pochází z královské rodiny, je zcela jasné, že se drakově přání musí podřídit.

Když tedy prohledávají celý jeskynní komplex, dostanou se až k Jigově domovu. Tomu je hned jasné, že pokud něco neudělá, strhne se obrovský masakr, a proto včasně zakročí. Zjistí, že násada naběračky kuchařky Golaky je ve skutečnosti onou Holí, tudíž s ní rychle uteče, než ho srovná se zemí.

Dobrodruzi se vrátí k drakovi, ale strhne se obrovský masakr, při kterém Jig umře, ale díky Tymaleusovi se opět vrátí mezi živé.
Zvláštní potom je, že draka Strauma nezabije žádný z členů družiny, ale jedno z jeho dětí (ty jsou mnohonásobně menší než drak), které vytvořil za pomocí své magie.

Ryslind přijde o svou moc, ale to obou bratrům nebrání v tom zabít goblina, což měli vlastně v plánu od začátku celé cesty. Hůl má ale pořád Jig, a proto je použije na bratry a promění je ve pstruhy. Darnak, jenž si jej oblíbil, se po tomto činu rozhodne, že je pomstí a chce tedy Jiga taktéž zabít. Je však proměněn v ošklivého hnědého ptáka, který odletí pryč.

Poslední člen, elfka a zlodějka Riana, se kterou si goblin nejlépe ze všech rozuměl, má konečně svobodu. Stejně jako on, byla i ona vězněm královských sourozenců. Neví ovšem, kam se má vrátit, protože nemá nikde domov.
Jig ji tedy promění na tvora podobného dětem draka Strauma s tím rozdílem, že ji učiní perleťově bílou. Navíc jí doroste i prst, o který předtím přišla.
Posléze pak odletí s ostatními dračími dětmi a zanechá tak hlavního hrdinu samotného ve sluji. Ten je ze všeho toho čarování zcela vyřízen, protože na něj není zvyklý, a proto nemá daleko k tomu, aby zkolaboval.

Příběh pak končí tím, že se s oběma pstruhy vydává zpátky do jeskyně, aby se tím revanšoval kuchařce za to, že si vypůjčil její Hůl.

HLAVNÍ POSTAVY:

goblin Jig - hlavní postava knížky; chápavý, malý, chytrý, chová se takticky, trochu skeptický
Ohníček - Jigův nejlepší kamarád; Ohníček je ohňový pavouk; během příběhu zemře, ale Tymaleus ho taktéž přivede k životu; roztomilý, drobný, komický a v mnoha ohledech připomíná chováním věrného psa
Tymaleus Stínohvězda - zapomenutý bůh, co se stal později takzvaným "Bohem goblinů"; chytrý, sečtělý, rozumný, důstojný, vtipný

HLAVNÍ MYŠLENKA:

I ten nejpravděpodobnější tvor se může stát skutečným hrdinou.

MOTIVY:

Přátelství, dobrodružství, odvaha, fantasknost

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Text je psán převážně spisovným jazykem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi velice líbila, neboť je psána velice vtipně, čtivě a především netradičně. Člověk se dobře vcítí do role hlavního hrdiny, goblina Jiga, který se nechová jako odvážný bijec, jak je tomu typické u stylu fantasy, ale jako vystrašená slepice, co se snaží především přežít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 10.11.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jim C. Hines - Goblin (Goblin) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­