ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bessonov Jevgenij (*20.07.1923)

­­­­

Tanky útočí

Kniha je uceleným vyprávěním samotného autora, který popisuje své dramatické zážitky z bojů Velké vlastenecké války od roku 1942 do roku 1945. Jako obyčejný nižší důstojník proto vypravuje svůj příběh realisticky a popisuje výhradně to, co během své 3800 km dlouhé cesty skutečně prožil.
Jevgenij je ve svých 18 letech povolán do armády a od listopadu roku 1941 nastupuje do vojenské pěchotní akademie. V květnu roku 1943 je v hodnosti podporučíka poslán k Brjanskému frontu. Zde je mu svěřeno velení jedné z čet 1. motostřelecké roty, 1. motostřeleckého praporu, 35. gardové mechanizované brigády, jako součást 4. tankové armády SSSR.
Svůj křest ohněm podstoupí během ofenzivy u Orla a následující dva roky tvrdě bojuje v řadách Rudé armády za konečné vítězství nad nacistickými vojsky. Jeho strastiplná cesta na tancích své čety vede přes území obsazené tvrdě se bránícím nepřítelem, účastní se bojů o Kaměněc-Podoľskij, Skalat, Gusjatin, Ľviv, Sandomierz, Łodź a mnohých jiných. Na svém postupu překročí Dněpr, Wisłu i Odru, načež vstoupí na německou půdu a útočí na Berlín.
Každý den jeho života na frontě, až na vzácné výjimky, je provázen neutuchajícím nebezpečím smrti, zranění či zajetí. Sužuje jej nepřátelské letectvo, dělostřelectvo, pěchota i obrněnci, nehledě na hlad, horko či mráz. Přesto všechno vždy vede statečně svou četu do útoku a v jejím čele obsazuje postavení nepřítele, přičemž několikrát z jeho jednotky zůstane naživu jen on a pár mužů.
Vážnější zranění se mu vyhýbají, až na duben roku 1945, kdy jej zasáhnou střepiny zbloudilého šrapnelu. Následuje jeho zotavování v Praze. Za války byl Jevgenij Bessonov oceněn několika vyznamenáními včetně Řádu Velké vlastenecké války I. stupně.
Roku 1947 odchází zpět do SSSR, aby pokračoval ve službě v armádě, kterou opustí v roce 1976 v hodnosti plukovníka. Autor dodnes žije s rodinou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lukáš Trzaskalik, 04.06.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Jevgenij Bessonov - Tanky útočíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­