ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Glazarová Jarmila (*07.09.1901 - †20.02.1977)

   
­­­­

Vlčí jáma (3)

1. vydání: 1938
Filmová adaptace: J.Weiss (1957)

Jde o realistický psychologický román, který je rozdělen do 4 dílů:
1.díl - 17 kapitol
3.díl - 5 kapitol
2.díl - 13 kapitol
4.díl - 8 kapitol

Je psán er-formou, jazyk vypravěče je spisovný, objevuje se mnoho dialogů, které jsou sice ohraničeny uvozovkami, ale autorka nepoužívá uvozovací výrazy typu řekl otčím, odpověděla Jana. Kompozice je spíše podobná dramatu, ale Marie Mravcová román nazývá spíše antidramatem, cituji:
V přímé řeči se často objevuje dialekt a vulgarizmy zejména u Petronily.
Dalšími zástupci jsou hlavně teta Karolinka a jejích pět vnuků, u těch se nesetkáme s jiným jazykem. Některé složitější názvy jsou pod čarou vysvětleny, o jiných se předpokládá, že je čtenář zná.
Časté je také vkládání dialogů v německém jazyce mezi tetou a paní Schlillingerovou, ty jsou kompletně překládány. Kniha je doplněna místním folklórem - říkankami a písněmi - především satirickými, výsměšnými a náboženskými.
Popisová složka je velmi lyrizovaná a postavy jsou hluboce psychologicky prokresleny.

DĚJ:

Děj se odehrává především v domě rodiny Rýdlů, který se stává onou "vlčí jámou" a v uličce mezi ním a sousedním domem. Málokdy se hrdinové přesunou jinam. Stane se tak pouze při návštěvě Opavy a otčímových příbuzných a při cestě k doktorovi.

POSTAVY:

Jana - sirotek, milá vnímavá osmnáctiletá dívka, schovanka bezdětných manželů Rýdlových, která se stává zajatkyní v jejich měšťanském domě - vlčí jámě - a která se zamiluje do svého živitele, Roberta Rýdla
Klára Rýdlová - o mnoho let starší žena Roberta Rýdla, potřetí provdaná, velmi zámožná a sobecká, miluje svého muže majetnickou dychtivou láskou a stává se trýznitelkou jemu i svým služkám, ale hlavně Janě.
Robert Rýdl - zvěrolékař, velmi vzdělaný a nadaný, který si v mládí z existenčních důvodů a ze strachu, že kvůli svému koktání nikoho lepšího nenajde, vzal o 16 let starší ženu Kláru. Zamiluje se však do své schovanky Jany. Jejich vztah však naráží na velký problém, jímž je Klára.
Petronila - stará zlá a velmi obhroublá služka, nemá ráda ani lidi, ani zvířata, neustále kleje, nadává a bije kolem sebe vše, co jí přijde do cesty
Paula - robustní, smyslná a divoká služka, stálý původce Petroniliných zlostí
Martina - zbožná tichá služka, která trpí astmatickými záchvaty a když jí je ublíženo, někde se zavře a vzdorovitě zpívá píseň Tovačov, Tovačov
Doktor - zamiluje se do Jany a požádá ji o ruku, ona jej však kvůli otčímovi i tetě omítne. Velmi ji lituje, protože ví, jaké zlo je bydlet u Rýdlů.
Teta Karolinka - hodná sousedka, která Janu vždy potěší a povzbudí a má ji velmi ráda
Pět vnuků tety Karolinky - každý je naprosto jiný, ale Janu, která je chodí doučovat si všichni zamilují nejen protože jim vypráví krásné příběhy, ale protože si v každém z nich našla nějakou přednost
Paní Schillingerová - maloměšťácká žena, která se přátelí s tetou a neustálen si vychvaluje město Olomouc - mluví německy

Zajímavé je, že u všech hlavních postav nás autorka seznámí s jejich minulostí, pouze hlavní hrdinku Janu nechává do příběhu zaplout s čistým štítem. Dovíme se o ní pouze to, že její život nebyl doposavad lehký a že osiřela. Příběh osiřelé dívky je leitmotivem autorčiny tvorby - setkáváme se ním například v její prvotině Roky v kruhu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: yaba, 05.08.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Glazarová - Vlčí jáma (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­