ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Glazarová Jarmila (*07.09.1901 - †20.02.1977)

­­­­

Vlčí jáma

Strana 35:
..."Stará, stará, zbláznila ses? Chceš mne probodnout?"
"Baj chcu! Cely svět pozabijam.Tej němravě Pauli něni rady, a ten gizd kravsko mi něžere, a kožisko mje trka. Ta mrcha Paula mi stavja hrabě do cesty a ja to hevaj všecko pozabijam!"
Ticho, ticho, stara. Enem ty polepši život a něbuď taka vzteklina. Nebij kravu a budě žrač, a nena davaj jednak, dy už to pan buh isto nemože posluchač. Daj vidle z ruky a pořikaj ružanec. To či ulevi."
"Tuž dyž mysla, tu pořikam. - Ale tej Pauli, tej potfoře, raz ten jeji černy pysk rozflagam!"...

Strana 85:
...Teta je zcela neúměrně zoufalá, běhá, volá, zastavuje lidi. Jana ji násilím vleče na křižovatku hlavních cest. "Tady zůstanem, tady nás musí vidět." Ale teta ztratila rozvahu. Je toho dnes příliš. Ta vysilující bolest hlavy dopoledne. To hrozné poznaní o špatném oděvu.Ten úděsný, nikdy nepoznaný pocit méněcennosti. Celý životní podklad, klid a povýšenost převahy, vše je to tam. Teta propadá panice.
"Pane senátore, neviděl jste Robertka?"
"Pane presidente, nešel tamtudy můj bobeček?"
"Ach pane rado, nepotkal jste mého tajtrlíčka?"
Teta v nervózním zhroucení používá intimních přezdívek, ztrácí soudnost, je blízká hysterii...

Strana 148:
...Jana vynese svou kartu s úzkostlivou opatrností, aby ji teta určitě přebila. Neboť tu bouři nechce Jana prodělat po druhé, kdyby teta prohrála. Takovou pošetilost udělá člověk jen jednou.
Zase se vztáhne tvrdá pěst a rýpne do spícího hráče: "Martino, nespi! Mitni! Slyšíš mne? K čertu, mitni!!" Martina těžce zdvihne víčka nad blbým pohledem a sáhne černo do svého rozpadlého vějíře.
"Stará probuď se! Mitni, do čerta! Slyšíš?" Stará sebou škubne, rozkoukává se chvíli a bručíc vynese svou kartu. - Znova a znova.
Hlavy klesají a vzpřimují se v úleku, karty padají z rukou a znovu se řadí, chrápání zazní a zděšeně unmlká a neúnavný, zlomyslný hlas opakuje: "Martino, mitni!"
"Petronilo, mitni! Nespi, mitni! Probuď se, mitni!"...

Strana 166:
...Jana leží na své posteli vyčerpaná, s mozkem zatemněným únavou. Dveře se otevřou, přichází otčím. V bělavé tmě vánoční noci se nakloní nad ležící Janou. Podsune své ruce pod její tělo, pozdvihne je a přitiskne k srdci. Jana vidí dvě hvězdy svítit nad sebou, dvě krásné betlémské hvězdy. Vykoupený mudrc Melichar sklání se nad svým spasitelem. "Můj Ježíšku, děkuji ti. Miluji tě. Dobře spi."...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: yaba, 05.08.2006

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Jarmila Glazarová - Vlčí jámaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­