ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Otčenášek Jan (*19.11.1924 - †24.02.1979)

­­­­

Občan Brych (2)

Hlavní postavou tohoto románu je František Brych, který pocházel z chudé rodiny a jen za velké obětavosti své matky a sílou své vůle se mu podařilo vystudovat. Proti němu je postavena postava Ondřeje Ráže, jeho přítele. Byl to syn bohatého obchodníka se železářským zbožím. Jejich přátelství bylo podivné – oba se hádali už na gymnáziu. Ondřej se později oženil s Irenou, do které se však před tím zamiloval František. Jejich cesty byly různé. Ondřej se po válce stal podnikatelem a majitelem továrny. František byl úředníkem u jedné firmy a navíc vystudoval právnickou fakultu. Tak je zastihl také rok 1948 a Vítězný únor. Rážovi znárodnili továrnu a tak přemýšlel, jak by nové republice uškodil. Brych sice se socialismem souhlasil, ale odmítal způsob jakým se prováděl. Je zde zachycena také reakce spousty dalších postav na Únor – jsou tu poctiví komunisté Patera, bratr Ireny Václav Straka, Bartoš, ale na druhé straně také lidé snažící se škodit – bývalý ředitel Vavař, Ondřej Ráž, Boris Tajchman a ještě lidé, kteří touží jen po kariéře a po vládním prospěchu, např. Brychův strýc. Jsou tu též tací, kteří to myslí poctivě jako Brych, avšak neznají správnou cestu.
Brych nakonec podlehl intrikám a zatýkání Ráže a chystal se opustit republiku. Jedné noci se postupně začali scházet v jedné opuštěné chatě blízko hranic ti, kdo chtěli utéct. Byli to všechno boháči, podvodníci, zloději a dokonce i vrah. Když Brych vyslechl řeči a názory na další vývoj (přáli si další válku), poznal, že mezi ně nepatří. Vrátil se zpět i s Irenou do vlasti a začal pracovat pro novou republiku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Daniela Mrázová, 31.01.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Otčenášek - Občan Brych (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­