ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Otčenášek Jan (*19.11.1924 - †24.02.1979)

­­­­

Romeo, Julie a tma (7)


Bibliografické údaje: Odeon, 1975, 142 stran
Význam: "Otčenáškovo dosavadní dílo je výrazem poznání i pojetí života oné generace, která dospívala za druhé světové války, v dusném ovzduší tzv. protektorátu, a která po roce 1945 chápala socialistický ideál jako jediné možné a reálné východisko z rozporů a bolestí dvacátého století."
Literární druh, žánr: román
Námět: Milostný a něžný vztah uprostřed hrůz.

DĚJ:

Tento příběh se odehrává v době okupace, kdy byli krutě pronásledováni Hitlerem všichni příznivci tzv. méněcenné rasy, mezi nimi také Židé. V tomto příběhu právě jednu z hlavních rolí hraje Židovka jménem Ester.
S touto dívkou se jednoho večera setkává devatenáctiletý hoch jménem Pavel. Poznává ji v parku na lavičce. Seděla skromně, křečovitě k sobě tiskla malý, černý kufřík. Po chvíli se s ní Pavel dává do řeči. Najednou Ester vstala a v tom jí upadl kufřík. Když škrtl zápalku, aby si zapálil cigaretu, jeho pohled utkvěl na klopě jejího kabátu. Zde spatřil něco nepředvídaného: malou žlutou hvězdu s nápisem JUDE. Ester mu mezitím vypráví o rodičích, kteří byli v Terezíně a že ona sama nenastoupila do transportu. V Pavlovi už rostlo pevné rozhodnutí, že Ester musí být zachráněna. Ihned jí nabízí pomoc. Ester neodmítla. Jejím úkrytem se stal malý pokojíček vedle dílny Pavlova otce. Dlouho o ní věděl pouze Pavel, který jí každý den nosil část ze svého jídla a pravidelně jí o večerech chodil navštěvovat. Z jejich častého navštěvování se vyvíjí opravdová láska. Tak plynuly dny jejich šťastného života, ale zároveň den ode dne většího rizika. V zápětí se o ní dozvídá udavač Rejsek, jenž v této knize vytváří zápornou postavu. Zanedlouho jí objevuje druhá osoba a sice pomocník v krejčovské dílně Čepek. Ten na rozdíl od Rejska Pavla podporuje. Pavel před Ester tají vše, co se děje za dveřmi pokojíku, ale ta se přes všechnu opatrnost dozvídá vše a je odhodlána k útěku. Pavel jí v tom nechce bránit, ale přesto jí dává návrh: mohla by se skrýt u jeho tety. Ester však už nemíní svůj názor jakkoliv změnit a utíká. Její život se však pomalu blíží ke konci. Ze zoufalství, že již nepatří mezi tento svět, se dává do zběsilého útěku, při kterém je zastřelena příslušníky gestapa. Ti však až v její blízkosti poznají, že jde o Židovku.
Jediný, kdo věděl o smrti Ester, byl pomocník Čepek, avšak ten se rozhodl, že se to Pavel nikdy nedozví.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Život v totalitě, odvaha a statečnost.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Pavel - studuje poslední ročník gymnázia, působí jako obětavý, statečný, citlivý chlapec s dobrým srdcem. Pomoc Ester chápe jako samozřejmost.
Ester - židovská dívka, dcera lékaře, její rodinu odvlekl režim do Terezína. Je to dobromyslné děvče, ohleduplná, nevinná a něžná. Kontrast tvoří to, že musí žít jako vězeň ve strachu, cítí se osamocená, nešťastná; z opravdové lásky k Pavlovi se odhodlá obětovat svůj život, aby zachránila jak ho, tak životy lidí celého domu.
tovaryš Čepek - pomocník v krejčovské dílně; osoba, která je ochotná pomoci, je to "ostrůvek lidskosti"

VLASTNÍ NÁZOR:

Pokud bych udělovala Otčenáškovi cenu za literaturu, bylo by to právě kvůli této knize, ve které se projevuje autorův talent vyprávět. Občas mě sice struktura textu (pomlčky, nedokončené věty, myšlenky) nedovolila hned všemu pochopit, ale do knihy se to perfektně hodilo a neubralo jí nic na kráse.

PŘÍNOS DÍLA:

Za jakékoliv situace neztrácet hlavu, zachovat si kritické a plně funkční myšlení. I v největších hrůzách si člověk musí zachovat to nejdůležitější - lidskost. Válka je něčím strašným, je to vichřice, která za sebou zanechá jen spoušť, poznamenává osudy lidí, kteří za nic nemohou, ničí plány a ideály. Buďme rádi, že žijeme v době míru.

KOMPOZICE DÍLA:

Jazyk:
Ve slovech vypravěče se mluví spisovnou češtinou, postavy naopak mluví hovorovou a nespisovnou češtinou, Pavla slyšíme mluvit studentskou řečí.
Otčenášek zde používá přímé řeči, pomlk, což mu pomáhá zdramatizovat děj, ale využívá i vnitřních monologů a úvah.

Na první stránce příběhu se objevují verše W.Shakespeara z díla Romeo a Julie:
Leč budu vyhnán! Co mi platna moudrost,
když nedovede Julii udělat,
vévodův ortel zrušit, přenést město?
Čert vezmi moudrost! Neříkej nic!

Shakespearovský motiv se tu objevuje proto, aby ještě více zvýraznil křehký a bolestný příběh lásky.

Svět a život ve tmě: zničí vše, tak jako vztah dvou mladých lidí

Kniha má 13 kapitol (+ úvod a závěr), 13 symbolizuje nešťastné číslo

CITÁT Z KNIHY:

"Kam - skřítečku?"
"Pusťte mě!"
"Vzpamatuj se! To jsem jen já... jsou venku slyšíš?"
"Já musím..." mumlají ty široké rty, "já už musím... musím jít... vždyť by ho zabili..."
"Ale kam?... jeminánku... kampak bys..."
Svíral dlaněmi křehká ramena, třepal tím pružným stromkem dívčího těla. Drobňoučké slzy se mu sypaly z očí. Plakal. Nad ní, nad sebou, nad zjančeným, zesurovělým světem. Prosil ji, neslyšela.
"Pusťte... pusťte... prosím..." prala se s ním jako divoká kočka. Opřela se mu oběma rukama o prsa, odstrčila ho a byla pryč.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ZiB, 03.04.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Otčenášek - Romeo, Julie a tma (7)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)