ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hus Jan (*asi 1370 - †06.07.1415)

­­­­

Dcerka

- o správném životě žen a dívek

O poznání cesty pravé k spasení. V proslulém spisku, psaném ve vyhnanství, vykládá mistr Jan Hus křesťanský životní názor a jeho důsledky pro praktickou morálku.

Upravil: František Žilka
Vydalo: Nakladatelství a knihkupectví Kalich

Mistr Jan Hus v 15. století podával svým duchovním "dcerkám" literárně vytříbené poučení, jak si počínat, aby nepropadly zmatku hodnot a hodnocení. Poté co se vymkl církevním pravidlům, znepřátelil každého, kdo se obával důsledků ze zmatení a vládnoucí církve, začal psát Dcerku. Byla určena těm, kteří chtěli naslouchat, ale hlavně žít podle Kristova vzoru. Dcerka byla napsána na venkově, protože Hus musel opustit Prahu.
Hus chtěl svojí Dcerkou zřejmě upevnit pastýřské pouto s družinou, jejíž duchovní rozkvět by ho mohl ujistit, že se nezpronevěřil svému kněžskému poslání, ačkoliv mu to bylo předhazováno.
Hus ve svém díle Dcerka radí, jak správně by se mělo žít s údělem, který nám vložil do rukou sám život a jak správně s ním naložit a nepodlehnout pokušení, aby to nedopadlo špatně.

HUSŮV VLIV NA VÝVOJ ČESKÉHO PRAVOPISU:

  • je zřejmě autorem spisu O pravopise českém
  • místo pravopisu spřežkového zavedl pravopis diakritický
  • dbal o správnou výslovnost, odstranil archaismy, nahrazoval německá slova českými

HUS JAKO MLUVČÍ LIDU:

  • urychlil vyvrcholení odporu proti církvi
  • odhaloval příčiny společenských nedostatků

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: may, 06.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Hus - DcerkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­