ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Collinsová Jackie (*04.10.1937 - †19.09.2015)

   
­­­­

Hollywoodské manželky


DOBA A MÍSTO DĚJE:

Osmdesátá léta, převážně Hollywood - Kalifornie

DĚJ:

V poklidné ulici Friendship na předměstí Filadelfie dojde k neuvěřitelně brutální trojnásobné vraždě. Šestadvacetiletý mladík Deke Andrews usmrtil mačetou svou matku, otce a přítelkyni Joey - prostitutku. Z místa činu pochopitelně zmizel a vydal se neznámo kam...
Tak začíná spletitý příběh z pera Jackie Collins, jedné z nejčtenějších autorek na světě.
Román je fikce, všechny postavy jsou smyšlené, ale jsou v něm zmiňovány i skutečné osoby. Příběh má tři dějové linie. První z nich se odehrává v Hollywoodu. Zde žijí tři krásné, bohaté a na první pohled šťastné přítelkyně:

Elaine Contiová - manželka slavné filmové hvězdy Rosse Contiho. Rosse před lety dostala mezi elitu agentka Sadie La Sallová. Nějakou dobu spolu žili, ale když se Ross stal úspěšným, Sadie podle a bez rozloučení opustil. Jeho filmová kariéra ale nyní pohasíná, žije ze zašlé slávy. Potřeboval by opět získat roli, která by mu zajistila úspěch u diváků. A k tomu by mu mohla pomoci Sadie, která se v průběhu let vypracovala na nejlepší hereckou agentku v Hollywoodu.
Maralee Grayová - exmanželka filmového režiséra Neila Graye. Novou paní Grayovou je atraktivní, ale i inteligentní a cílevědomá Montana. Napsala scénář k filmu nazvaný "Lidé z ulice" a chce ho s Neilem realizovat.
Poslední z trojice kamarádek je zhýčkaná Karen Lancasterová - dcera slavného George Lancastera, herce v penzi. Bez sebemenších výčitek svědomí se Karen stane milenkou Rosse Contiho. Osamělá Elaine si později také našla milence - svého fitness trenéra.

Do Hollywoodu přijíždí začínající šestadvacetiletý herec Buddy Hudson i se svou krásnou manželkou Angel, s níž se seznámil na Havaji. Buddy touží po velké roli, která by ho proslavila a hlavně mu pomohla z existenčních problémů. Také se snaží zapomenout na svou minulost. V pubertě utekl společně se svým kamarádem Tonym z domova. Dostali se na večírek homosexuálů, kde je opili a omámili. Tony tam byl nejprve sexuálně zneužit a pak zabit. Buddy si dík náhodě zachránil život, ale stále ho trápí výčitky svědomí. Po návratu domů o něho matka začala mít panický strach a snažila se ho neustále chránit. Bránila mu i ve vztazích s dívkami. Do tajů sexu ho zasvětila sama. Po tomto hrozném zážitku Buddy utekl z domova definitivně. Na živobytí si vydělával různě. Doufá, že teď bude konečně šťastný.

Případ vražd ve Filadelfii si vzal na starost policista Leon Rosemont. Měl na něm velký soukromý zájem, protože zavražděnou Joey osobně znal; jeden čas s ní dokonce žil. Začal shromažďovat informace o rodině Andrewsových, která se do města přestěhovala asi před dvaceti lety.

Montana Grayová pořádala castingy pro svůj chystaný film. Producent Oliver Easterne a Neil chtěli pro hlavní roli získat George Lancastera, aby byl zajištěn kasovní úspěch snímku. Neil odjel George přesvědčovat do Palm Beach. Doprovázela ho jeho milenka Gina Germainová, průměrná herečka s obrovskými ňadry. Gina si přečetla utajovaný scénář "Lidí z ulice" a začala Neila vydírat, aby ji pozval na konkurz a zajistil jí ve filmu roli, jinak zveřejní videozáznam jejich milování...
O castingu se dozvěděl Buddy a zúčastnil se ho. Montanu jeho herecký projev zaujal a nabídla mu jednu z hlavních rolí.
Elaine získala kopii scénáře od Maralee. Rozhodla se, že uspořádá večírek na počest George Lancastera a jeho manželky Pamely Londonové. Na něj pozve všechny významné osobnosti včetně Sadie La Sallové. Ross se s ní usmíří, stane se jejím klientem a ona mu dopomůže k roli v tomto filmu.

Třetí dějovou linii románu tvoří příběh choromyslného Deka Andrewse. Jeho despotická a silně nábožensky založená matka Winifred ho neustále ponižovala, srážela mu sebevědomí a tvrdila mu, že ho žádná dívka nikdy nemůže milovat. Na druhou stranu mu ale říkala, že žádná dívka pro něj není dost dobrá. Také v něm vzbuzovala pocity viny, když mu opakovala, že při porodu málem zemřela.
Deke se seznámil s mladičkou šilhavou prostitutkou Joey, dítětem ulice. Jejich vztah byl zprvu založený jen na sexu, ale Joey se pak do Deka zamilovala a plánovala jejich společný život. Neustále chtěla, aby ji Deke představil svým rodičům. Ten věděl, že toto setkání nedopadne dobře, ale nakonec ji přivedl domů. Matka při pohledu na ordinérní Joey vyvolala hádku a ve vzteku Dekovi řekla, že není její syn. Adoptovali ho, ovšem nelegálně. Koupili ho od ženy, která se tímto "obchodem" zabývala.
Deke v afektu všechny tři zabil a vydal se najít svou pravou matku a pomstít se jí.
Ve své choré mysli považoval sám sebe za "Strážce pořádku", který musí na své cestě odstraňovat zlo. V Pittsburghu zabil šlapku a jejího pasáka a také zavraždil stopařku, která mu začala nabízet sex.

Těhotná Angel se rozzlobila na Buddyho, který ji podvedl, a opustila ho. Postavila se na vlastní nohy a začala pracovat jako recepční v kadeřnickém salónu.
Elaine plně pohltila příprava večírku. Právě v den, kdy se měl uskutečnit, zjistila, že jí Ross zahýbá s Karen.
Na večírek u Contiových byl mimo jiné pozván Buddy, ale také Angel, která tam doprovázela jednu z bohatých zákaznic salónu. Díky nepříznivým okolnostem se jim ale nepodařilo promluvit si o jejich vztahu.
Na večírku George Lancaster oznámil, že přijal roli v Neilově novém filmu. Elaine si uvědomil, že celá její snaha byla marná. Aby si vylila vztek, sbalila Rossovi kufr a vyhodila ho z domu.
Právě, když byl večírek v nejlepším, dostal na druhém konci města Neil Gray infarkt při souloži s Ginou Germainovou. Při převozu do nemocnice utrpěl druhý.
Sice se zdálo, že se vyléčí a jeho zdravotní stav mu dovolí režírovat. Pak ale podcenil rekonvalescenci a začal opět pít alkohol. Utrpěl třetí infarkt, který už byl smrtelný.
George Lancaster odřekl svou roli a Montana se rozhodla, že film bude režírovat sama...
Deke mezitím našel v Las Vegas Nitu Carrolovou - ženu, která ho prodala jeho adoptivním rodičům. Zjistil od ní jméno své pravé matky a pak stařenu brutálně zabil. Ještě předtím zabil i sekretářku, která mu nechtěla sdělit Nitinu adresu...
Buddy se sblížil s Montanou poté, co vyplula na povrch Neilova nevěra, a stali se přáteli. Montana mu zařídila, aby ho zastupovala Sadie La Sallová.
Sadie se rozhodla, že z Buddyho udělá hvězdu a použije k tomu stejnou metodu propagace, jakou kdysi dostala nahoru Rosse. Tehdy zařídila, aby byly téměř po celém USA rozvěšeny plakáty s Rossovou fotografií a na nich nápis "Kdo je Ross Conti?".
Rozhodla se, že se Rossovi pomstí za to, že ji opustil. Pozvala ho k sobě do Palm Springs, kde s ním strávila noc, a druhý den, když za ní přijel Buddy, Rossovi ukázala Buddyho plakáty.
I přesto, že Sadie Rosse odmítla, se mu podařilo získat roli, kterou George Lancaster odřekl. Při přípravě filmu se sblížil s Ginou Germainovou a nastěhoval se k ní.
Leon Rosemont po Dekovi usilovně pátral. Podařilo se mu zjistil, že ho Andrewsovi adoptovali.
Oliver Eastern Montaně oznámil, že film se ruší, protože ještě předtím, než se začalo točit, stál příliš mnoho peněz...
Gina Rossovi přichystala večírek k narozeninám a zatajila mu, že se "Lidé z ulice" nebudou natáčet. Když se to Ross dozvěděl až od novinářů, rozzlobil se na ni a opustil ji. Vrátil se k Elaine, která ho stále měla ráda.
Buddy se konečně usmířil s Angel a rozhodl se, že dá do pořádku i vztah se svou matkou. Vydal se za ní do San Diega. Matka mu ale sdělila, že ve skutečnosti není její biologický syn. S manželem ho nelegálně adoptovali, když mu byli čtyři dny. V San Diegu se Buddy setkal s Leonem Rosemontem. Ten totiž našel v bytě zavražděné Nity Carrolové evidenci o prodaných dětech. V ní bylo uvedeno, že dvojčata - chlapci - byli rozděleni do dvou rodin. Jeden do rodiny Andrewsových, druhý do rodiny Hudsonových. Údaj o skutečné matce byl ale vytržený, a tak Leon doufal, že mu paní Hudsonová řekne víc...
Sadie La Sallová pozvala Rosse k sobě domů, aby si s ním promluvila. Když uslyšela zvonek, šla otevřít v domnění, že je to on. Za dveřmi stál ale Deke Andrews - její syn!
Dvacetiletá Sadie přijela do Hollywoodu někdy v padesátých letech. Pracovala jako sekretářka v právnické firmě. Seznámila se se začínajícím hercem Rossem Contim. Podařilo se jí ho získat za svého životního partnera a udělat z něj hvězdu. Ale přesně v den, kdy mu chtěla oznámil, že s ním čeká dítě, ji opustil. Začala proto chodit se svým šéfem a řekla mu, že je těhotná s ním. Šéf jí dal peníze na potrat, který byl v té době zakázaný. Odjela tedy do Mexika. "Chirurgovi" se ale interrupce nezdařila. Sadie by v hotelovém pokoji jistě vykrvácela a zemřela, kdyby se jí neujala Noreen Carrolová, která se svou sestrou Nitou vyhledávala dívky, které si chtěly nechat provést potrat. Přesvědčovaly je, aby dítě donosily a pak je daly k dispozici Nitě a Noreen.
Noreen a Nita poskytly Sadii útočiště do doby porodu a pak se o dítě postaraly. Zatajily jí ale to, že se místo jednoho narodili dva chlapci.
Deke Sadii svázal a vyhrožoval jí. V jejím pokoji našel plakát Buddyho s nápisem "Kdo je Buddy Hudson?". Buddy mu byl částečně podobný a tak Deke našel v Sadiině diáři jeho adresu a vydal se ho hledat. Předtím ale zabil Sadiina asistenta, který přišel Sadii navštívit.
Vzal si jeho vůz a vydal se po strmé příjezdové cestě za Buddym. Srazil se s autem Rosse Contiho, který jel za Sadie.
Deke z místa nehody utekl, ale nechal tam svou tašku a řidičák. Podle toho policie mohla určit, kde se asi nachází, a také dala vědět Leonovi.
V Buddyho bytě Deke našel Angel a unesl ji do Sadiiny rezidence.
Leon zjistil, komu patřilo ukradené auto. Spojil se s Buddym a zjistil tak, že Deke nejspíš mířil k Sadie La Sallové. Urychleně se proto vydali do jejího domu.
Přišli právě včas. Buddy Deka přepadl zezadu a usmrtil ho jeho vlastním nožem.

EPILOG:

Sadie a Angel byly převezeny do nemocnice a lékaři a psychologové je dali do pořádku. Po rekonvalescenci se Sadie pustila s vervou do práce a výsledkem bylo, že se Buddy stal hvězdou první velikosti.
Ross Conti srážku s Dekovým autem přežil. V bulvárním časopise pak byly zveřejněny jeho intimní fotografie s Karen, ale ty mu v kariéře naopak pomohly. Znovu se dostal na výsluní a jeho vztah s Elaine se utužil.
Montaně se podařilo získat od Olivera Easterna zpět práva na film "Lidé z ulice" a rozhodla se, že ho bude realizovat sama.
Angel porodila dva chlapečky - dvojčata...

HLAVNÍ POSTAVY:

Deke Andrews - psychicky nevyrovnaný, za což může hlavně krutá výchova jeho matky. Už předtím, než se dozvěděl, že je adoptovaný, měl sklony k agresivitě.
Buddy Hudson - přitažlivý, sexy, ale na svůj věk je duševně trochu nevyspělý.
Angel - krásná, milá, sympatická a hlavně dost naivní dívka.
Sadie La Sallová - úspěšná a tvrdá žena, která se jen díky své vlastní cílevědomosti a píli vypracovala na nejlepší hereckou agentku. Stále miluje Rosse Contiho, i když jí hodně ublížil.
Elaine Contiová - z ošklivé, tlusté a zakomplexované holčičky z Bronxu se vypracovala na krásnou a oslnivou manželku filmové hvězdy. Uvnitř se ale občas pere se svou minulostí a není si ve společnosti ostatních sebevědomých hollywoodských žen příliš jistá. Je výjimečná tím, že je schopna lásky a nedělá intriky a podrazy. Nudu v manželství zahání například tím, že krade v obchodech.
Montana Grayová - krásná, inteligentní, cílevědomá. Ví, co chce a za tím si jde. Miluje Neila, ale ani jeho smrt ji nepřiměje k tomu, aby se vzdala svého snu, kterým jsou "Lidé z ulice".
Maralee Grayová - bohatá, naivní a nepoučitelná. Neustále si hledá nevhodné životní partnery, které pak musí sponzorovat...

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Jackie Collins prostředí Hollywoodu důvěrně zná a ve svých románech ho bez příkras zachycuje. Po přečtení jakékoli její knihy ztratí člověk o životě celebrit veškeré iluze. Jak sama autorka v jednom rozhovoru přiznala, skutečnost v Hollywoodu je ještě daleko horší, než popisuje...
V příběhu jsou hlavním tématem hollywoodské manželky - ženy, které za své postavení ve vysoké společnosti vděčí úspěšnému a bohatému manželovi. Pokud samy nemají kariéru a muž je opustí, neznamenají bez něho nic a ostatní se k nim rychle obrátí zády.

VLASTNÍ HODNOCENÍ

Román se mi celkem líbil. Zvlášť ke konci je velice napínavý a čtivý. Na můj vkus je ale autorčin styl až moc vulgární. Její vypravěčský sloh by se podle mě dal ještě vylepšit a děj se mi místy zdál trochu naivní, ale jinak byl příběh velmi dobře promyšlený a byly v něm skvěle zkombinovány různé dějové linie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 20.12.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hollywoodské manželky
-Hříšníci
Čítanka-Hollywoodské manželky
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jackie Collinsová - Hollywoodské manželkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­