ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Wells Herbert George (*21.09.1866 - †13.08.1946)

­­­­

Válka světů a jiné příběhy z neskutečna

První část obsahuje krátké povídky, spíše fantastické, o záhadných přírodních úkazech a o objevu nestvůrných živočichů.
Druhou část tvoří novela Válka světů o ničivé invazi Marťanů na Zemi. Zejména Válka světů i po mnoha letech od svého vzniku upoutá čtenáře plastickým líčením katastrofální situace zcela nepřipraveného lidstva.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1988 (1. vydání). Výbor uspořádal z anglických originálů a doslov i vysvětlivky napsal Vladimír Svoboda. Ilustroval Petr Urban. Počet stran: 345.

HLAVNÍ POSTAVA:

samotný autor

OBSAH:

Strategicky je kniha rozčleněna na část povídkovou, nazývající se Příběhy z neskutečna, a novelu Válka světů. Povídky nejsou pouze ze sci-fi tvorby, ale je to zajímavá beletristická tvorba snad až věrohodně popisující zajímavé a neobvyklé věci, odehrávající se na různých místech naší planety. Ať už je to deštný prales (Vláda mravenců) nebo širé moře (Ostrov Aepyornisův). Zajímavé jsou i jeho práce fantastické (Superstimulátor; Jak to opravdu bylo s Pyecraftem).

U všech povídek byla velice výrazná pointa a také sociální aspekt či popisy. H.G.Wells má ohromný smysl pro detail a při popisu svých fantastických vynálezů vždy dbal na to, aby neopomněl čtenáři připomenout, že existují neměnné fyzikální zákony.

Válka světů obsahuje dvě knihy. Knihu první Marťané přicházejí a knihu druhou Země pod nadvládou Marťanů.

"Leč pokud by snad byly ony světy oživeny, kdo tedy pak jsou ti, kdož na nich přebývají? ... Kdo je skutečným pánem tvorstva - my, anebo Oni? ... A čím to, že přitom je všechno jakoby přímo stvořeno pro člověka?"
Keplerův výrok citovaný v Anatomii melancholie Roberta Burtona (1577-1640)

Tak tímto citátem kniha začíná. A dále? Hlavní hrdina, tedy sám autor, nám retrospektivně popisuje své zážitky z doby útoku Marťanů, kteří si přišli podrobit lidstvo. Děj je založen na zážitcích autora, a protože sám byl několik dnů indisponován a krčil se v zasypaném domě, tak také na zážitcích jeho bratra. Autor nejenže celkem věrohodně a logicky popsal přistání mimozemšťanů nebo jak dlouho mohli letět z Marsu, ale také vzal v úvahu to, že Marťané budou zcela odlišní od lidí. Autor sám se zajímal o vývoj druhů, tak si jejich podobu celkem snadno vysvětlil.
Dalšími věcmi, které vás jako čtenáře ohromí, jsou jeho technologické a vědecké vize.

Autor už uvažoval o létajících strojích těžších než vzduch. Celkem dobře nám popíše laser. Dokonce ho napadla i "maličkost" o účincích mikroorganismů z cizích planet.

Reálnost celého příběhu je založena na autentickém vypravování a popisech všech věcí a dějů. Exodus Londýňanů při útoku Marťanů popsal H.G.Wells s mnoha detaily a vystihl tak podstatu lidské snahy o přežití a sobeckosti jedince.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcela Brabencová (vampee), 16.04.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Herbert George Wells - Válka světů a jiné příběhy z neskutečna







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)