ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beecher Stoweová Harriet (*14.06.1811 - †01.07.1896)

­­­­

Chaloupka strýčka Toma

Dojímavý příběh z jižanské USA v 19. století. Pan Shelby je jižanský plantážník, který vlastní mnoho otroků – černochů na práci v domě a na plantážích, ale je k nim vstřícný stejně jako jeho paní. Pan Shelby se dostal do dluhů a jeho věřitel pan Haley chce na splátku dluhu jeho nejlepšího a nejvěrnějšího otroka – Toma a malého syna Elizy Harryho. Eliza, která je komornou paní Shelbyové, všechno tajně vyslechne a rozhodne se utéct, protože by byla oddělena od svého syna. Žije již odděleně od svého manžela kvartera George Harrise, který žije na jiné plantáži a má jiného pána. Kvarter je míšenec se čtvrtinou černošské krve. Otroci nemají žádná práva, nejsou lidmi, ale jen věcmi ve vlastnictví svého pána, který má moc nad jejich životy, rozhoduje o povolení jejich sňatků, o rozdělení rodin. Stane se, že otec, matka i jejich děti mají jiného pána, jsou prodáni a již se nikdy nesetkají. Většina černochů je negramotných, někteří jsou věřící křesťané, jiné metodisté. Snem každého otroka je být vykoupen, a i za cenu naprosté bídy, být svoboden.
Pan Haley si tedy vybral na zaplacení dluhu Toma a Elizu s Harrym, aby je na trhu s otroky výhodně prodal a získal tak co nejvíc peněz. Eliza se rozhodne i s malým synem utéct do Kanady a Tom se rozhodne zůstat a podvolit se osudu - tím se dějový sled rozdvojí.
Eliza se ještě, než se dozví, že ji pan Shelby prodal, setká tajně se svým manželem, který utekl od svého pána a má namířeno do Kanady. Jakmile vyslechne rozhovor manželů Shelbyových, rozhodne se i Eliza pro útěk a prchá pěšky k řece Ohio. Pan Haley ji pronásleduje, ale u zamrzlé řeky se zastaví. Zoufalá Eliza přeskakuje kry a zachrání sebe i dítě na druhém břehu. Tam ji neznámý muž pomůže dostat se do domu senátora Birda zrovna v den, kdy odhlasoval v senátu přijetí zákona o zákazu pomáhat otrokům přicházejícím z Kentucky. On i jeho manželka se však nad Elizou smilují, je jim líto malého Harryho, protože před nedávnem pochovali vlastního syna. Paní Birdová dá Elize pro ni i syna oblečení a pan Bird je tajně v noci odváží dostavníkem k Van Trompemu, který založil osadu pro své bývalé otroky, kterým daroval svobodu. Eliza i Harry u něj najdou azyl, ale Eliza se necítí spokojená, chce jít dál do Kanady.
Shodou okolností do vesnice přijde její manžel George Harris, rodina se sejde a společně se vypraví do Kanady. Jejich cesta není bez potíží, pan Haley najal bělochy, aby je pronásledovali, ale skupince uprchlíků se podaří vystřílet na svobodu.
Tom opustil rodinu, manželku Chloe a několik malých dětí a v poutech je odvážen panem Haleyem na dražbu otroků. Ví, že se musí podrobit osudu, jinak by trpěli místo něj jiní otroci; je hluboce věřící. Pan Haley objeví v novinách, že ve Washingtonu v Kentucky se koná dražba otroků, proto s Tomem vsedne na loď a jedou tam.
Na lodi se Tom seznámí s malou běloškou Evangelinou, které se říká Eva, dcerou Augustina St.Clare, se kterým cestuje ještě jeho sestřenice Ofélie. Plují do New Orleansu za Marií, matkou Evy a manželkou St.Clara. Tom si s Evou rozumí a zachrání ji z vln, když omylem spadne do vody. Eva přemluví otce, aby Toma koupil a tak se Tom dostává do dobrých rukou pana St.Clara. St.Clare svou manželku nemiluje, žije jen pro svou dceru. Marie je studená kráska z Jihu, hysterická, panovačná hypochondrička, která miluje jen sebe samu. Aby Eva nebyla sama a někdo se také staral o domácnost, přivezl s sebou St.Clare svou sestřenici Ofélii, která je pravým generálem jeho domácnosti.
Na rodině St.Clare je vidět rozdílný přístup bělochů k černochům. Eva je považuje za sobě rovné, je hluboce věřící a její láska vychází z bible a učení o rovnosti člověka. Její otec je člověk bez hlubšího zájmu o cokoliv, je jako motýl, který jen poletuje, neublíží, ale také se o černochy a jejich problémy nezajímá. Ofélie je tvrdá paní domu, bez citu, velmi přísná, nedělá mezi lidmi rozdíl, ale nestrpěla by, aby se jí černoch i jen letmo dotkl. Marie je pravá jižanka s filosofií – mrtvý černoch, dobrý černoch.
Tomovi se v rodině St.Clara daří dobře až do doby, než Eva těžce onemocní zřejmě tuberkulózou. Oba se upnou na Boha, Eva se rozloučí se všemi v domě, i s černochy, nechá si ostříhat vlasy a každému dá na památku jeden pramen svých vlasů. Po její smrti se St.Clare stáhne do sebe, a protože slíbil Evě, že dá Tomovi svobodu, učiní k tomu právní kroky. Než jsou ale listiny podepsány, umírá při rvačce v hospodě. Marie dům i s otroky prodává.
Tom a ostatní černoši jsou opět na lodi a čekají na dražbu otroků. Toma a Emmelinu - 15letou kvarterku - koupil zlý plantážník Simon Legree a odváží je na jih. Tam se pracuje na bavlníkových plantážích a Legree zapudil svou milenku černošku Cassy, která je také otrokyní a vzal si Emmelinu. Legree hluboce Toma nenávidí, protože se mu nechce podrobit a být drábem ostatním černochům. Tom se sblíží s Cassy, která ho po bití ošetřuje. Cassy mu vypráví svůj příběh o tom, jak byla vdaná za bělocha, a když se zamiloval jinde, prodal ji i svoje děti jinému pánovi. Protože byla krásná, byla prodávána velmi často, a trpěla tak, že raději zabila svoje miminko, než aby ho nechala nést osud otroka. Nakonec ji koupil Legree. Cassy teprve nad osudem nešťastné Emmeliny uvažuje o útěku, který se jim podaří, ale Tom, protože je neprozradil, byl ubit k smrti. Tom tedy umírá, ale ještě spatří syna Shelbyových, který ho přijel koupit. Svobody se Tom nedočká.
Cassy s Emmelinou se dostanou na loď a vyslechnou rozhovor George Shelbyho s paní De Thoux. Od nich se Cassy dozví, že paní De Thoux a George Harris jsou její děti, které byly prodány jinam než ona a rodina se společně setká v Kanadě, kde svobodně všichni žijí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 08.02.2005

   
­­­­

Výpisek Chaloupka strýčka Toma ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
Harriet Beecher Stoweová - Chaloupka strýčka TomaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­