ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beecher Stoweová Harriet (*14.06.1811 - †01.07.1896)

   
­­­­

Chaloupka strýčka Toma (2)

Pan Shelby, majitel farmy v Kentucky, na níž pracují otroci, upadl do dluhů a musí prodat nějaké otroky. Handlíř, pan Halley, chce koupit dva černošské otroky: malého chlapce Harryho a Toma - pobožného, poctivého, tichého a rozumného muže, který panu Shelbymu vždy ochotně a oddaně sloužil. Manželka pana Shelbyho s tímto prodejem nesouhlasí a prosí manžela, aby Toma a Harryho neprodával na jih. Jejich rozmluvu o chystaném obchodu zaslechne Eliza, matka Harryho. V noci před prodejem s Harrym uteče. Staví se ještě u Toma a jeho rodiny, aby ho varovala. Tom se však rozhodne zůstat svému pánovi věrný i nadále a neuteče.
Druhý den přijel handlíř Halley pro 'své dva kusy zboží'. Ale Harry tu už nebyl. Rozzuřeného Halleyho na farmě úmyslně zdrželi, aby Eliza měla dost času na útěk (což se jí po mnoha útrapách povede a se synem a manželem uprchnou do Kanady). Halley odveze Toma i s dalšími otroky na loď, kde ho koupí bohatý muž - tatínek holčičky Evangeliny, kterou Tom zachránil před utonutím.
V domě nového pána se má Tom velice dobře.
Po smrti těžce nemocné Evangeliny mu pán slíbí, že ho vykoupí, ale do své blízké smrti to nestihne. Tom je prodán na bavlníkovou plantáž. Jeho nový, surový a zlý pán ho sleduje a nelíbí se mu jeho pobožné chování. Tomovou jedinou útěchou je Bible, ze které si každý večer čte a zpívá. Svou zbožností a odmítnutím dělat dozorce jiným otrokům otrokáře velmi pobouří. Ten za trest ubičuje Toma k smrti.
Těsně před smrtí pro Toma přijel Jiří Shelby, syn prvního Tomova 'majitele', aby ho vykoupil a odvezl domů za rodinou. Domů ale nedojeli - Toma pochoval nedaleko farmy.
Na závěr se sešli příbuzní některých dříve jmenovaných osob (matka Elizy a sestra jejího manžela) a společně odjeli do Francie, z níž se později vrátili.
Jiří Shelby propustil okamžitě všechny své otroky, kdyby se s ním stalo, že by upadl do dluhů nebo zemřel. Měl své otroky rád a chtěl jim dopřát svobodný život, jako měl on. Propuštění otroci pak u něj mohli pracovat za mzdu, chtěli-li.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila a byla naučná. V obsahu jsem sice uvedla všechny základní děje knihy, ale doporučuji si ji přečíst - spoustu důležitých momentů a příhod je vynechaných.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lenos, 23.05.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Harriet Beecher Stoweová - Chaloupka strýčka Toma (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­