ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Körnerová Hana Marie (*16.02.1954)

­­­­

Dům U Tří borovic

Milostný román s dobrodružnými prvky odehrávající se na sklonku devatenáctého století ve Francii.
Hlavní hrdinka Alžběta vyrůstá se svou tetou, hospodyní, na dědičném statku hrabat z Bercy. Sama je napůl sirotou, nebo si to alespoň až do své dospělosti myslí. Pro její nápadnou podobu s mladším zdejším hrabětem je velmi záhy poslána do Ameriky coby guvernantka, ale ještě než se jí podaří na nové místo dostat, přichází na panství nový pán, jenž s ní má úplně jiné úmysly. Alžběta prchne na statek bývalého advokáta Andrého Trevillona, který žije v Domě U Tří borovic jen s pár služebnými a postiženým synkem. Tady začíná hlavní hrdince zcela jiný život, aniž by to zprvu vůbec tušila.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Ikar v Praze roku 2011 (1. vydání). Počet stran: 299. ISBN: 978-80-249-1550-0.

OBSAH:

Děj románu se odehrává na konci 19. století ve Francii. Devatenáctiletá Alžběta Colinová vyrůstá na Asinu, dědičném statku hrabat z Bercy, kde její teta Beatrice pracuje jako hospodyně. Alžbětě se dostalo slušného vzdělání i jistých privilegií, jež však bere jako samozřejmost, protože učení lehce zvládá. Netuší, že důvody jsou jiné - je totiž nemanželskou dcerou mladšího hraběcího syna Viktora, který však již nežije, stejně jako její matka Lilian - sestra tety Beatrice.

Na Asinu nyní vládne starší z hrabat a právě manželka současného hraběte rozhodne, že Alžbětu pošlou do Ameriky coby guvernantku k malým dětem. Důvodem je přílišná podoba s rodinou hraběte. Než se tak ale stane, musí rodina z finančních důvodů statek prodat a nový mladý majitel Alfréd Garber má s Alžbětou zcela jiné plány. Dívce nezbývá než před ním utéct.

Azyl najde na zanedbaném statku bývalého právníka Andrého Trevillona, jenž zde žije po smrti manželky s postiženým synem Prosperem a se třemi sloužícími - Bertem, Lucií Poulardovou a Rose, která má od mala popálený obličej. Celá domácnost je značně zanedbaná. Alžběta se snaží od prvního dne vylepšit úroveň statku, začne se starat o Prospera, myje ho, dává mu každý večer do postele čisté prostěradlo, kde měl pouze slámu. Není to jednoduché. Chlapec s vypoulenýma očima se brání, co může a hlavně kouše. Na pomoc si musí Alžběta brát odvar z opia. Povede se jí i Prosperovi umýt vlasy, které opět mají světlou barvu.
Prospera fascinuje světlo, hlavně zapálené svíčky. Od smrti jeho matky Clementiny, která zemřela při druhém porodu, se o něj nikdo nestará. Chová se a žije jako zvíře. Celý den je schovaný někde ve stodole nebo v chlívku u zvířat.

Lucie a Rose nepřijmou Alžbětu mezi sebe. Hlavně starší Lucie se k ní chová nevraživě a myslí si, že je Alžběta vypočítavá mrcha a chce se stát novou paní na statku. Alžběta se alespoň trochu spřátelí se starým Bertem, který jí občas s něčím pomůže.
Dívka si všímá, jak André chodí zanedbaný. Má staré, zaprané košile, a proto se rozhodne, že mu ušije nové.

Za Trevillonem přijíždí jeho dávný přítel ze studií - právník Paul Sauviere. Protože je neděle a služebnictvo má volno, jídlo pro hosta připraví Alžběta. Když ji Paul uvidí, má dojem, že tuhle tvář už někde viděl a rozhodně to bylo v lepší společnosti. Slíbí Trevillonovi, že až se vrátí do města, pokusí se něco zjistit.

Jednoho dne se Alžběta seznámí s mladým synem statkáře ze Záhoří - Jeanem Girardem, když veze čeledi na pole jídlo. Jeanovi se dívka zalíbí na první pohled a pozve ji do vesnice na tancovačku. Trevillon na to reaguje dost rozzlobeně, ale Alžběta se na zábavu přece jen vydá. Nakonec z tancovačky uteče, protože jí jsou nepříjemné Jeanovy návrhy a pomlouvačné řeči, které slyší na adresu Trevillona. Ten je celé vesnici trnem v oku od té doby, co zemřela Clementina. Velký díl viny na tom nese Lucie, jež nosí drby na faru, a místní farář, příbuzný zemřelého Clementinina otce - statkáře Pisiera. Každé nedělní kázání v kostele se také nese v duchu nepřímého napadání Trevillona.

Cestou z tancovačky Trevillon Alžbětu zachrání před rozjařenými mladíky a společně se vrací domů.

Další týden rozhodne Trevillon, že se pojede do okresního města na výroční trhy. Pojede ještě Bert a Alžběta. Všichni se ubytují v hotelu U Modrého zvonku. Alžběta chce využít cesty k tomu, aby odeslala dopis tetě Beatrici a získala informace o plánované cestě do Ameriky.

Večer se Alžběta s Trevillonem prochází po městě a nakonec dojdou až k domu, kam Trevillon jako chlapec jezdil za tetou a strýcem na prázdniny. V zahradě Trevillon Alžbětě vyzná lásku a Alžběta přiznává, že jej také miluje. Ráda by s ním žila, kdyby to bylo za jiných okolností. Obává se chování Lucie i Rose a také faráře Pisiera, který o Trevillonovi šíří ty nejhorší zvěsti.

Za pár dní po návratu jsou všichni z domu U Tří borovic pozváni na hostinu, kterou pořádá Jeanův otec. Je to oslava společně opravené cesty vedoucí ke Třem borovicím. Na hostině vyzve Jean Alžbětu k tanci. To se ale nelíbí jeho otci, protože Rose se postarala o to, aby se po celém okolí rozneslo, že se chce Alžběta vnutit na Girardův statek. Starý Girard se s Trevillonem pohádá a Girard Trevillonovi vyhrožuje, že se postará o to, aby se k němu všichni místní otočili zády a neuzavřel nikdy už žádný obchod, pokud Alžbětu nevyhodí. Rose se na hostině opije a chová se víc než nevhodně. Trevillon ji okamžitě propouští ze služby. Alžběta uteče ke Třem borovicím.

Zuří silná bouřka a do jedné borovice u domu udeří blesk. Prospera oheň fascinuje a nemůže od něj odtrhnout oči. Lucie si poranila kotník a s velkým hekáním přestala pracovat. Celá domácnost je nyní na Alžbětě.

Za Alžbětou přijíždí notář Fabiani, který s ní chce projednat záležitosti ohledně dědictví. Její matka žije a ustanovila ji svou hlavní dědičkou. Chce se s Alžbětou setkat v hotelu U Modrého zvonku, jehož je majitelkou. Tvrdí, že je nemocná.

U Tří borovic se schyluje k tragédii. Prospera, který byl zamčený ve svém pokoji, někdo pustil ven a ten sebral svíčky z Alžbětina pokoje a utekl s nimi do stodoly, kterou zapálil. Rose se nepozorovaně vplížila do domu a pustila ho ven, aby se pomstila pánovi za svůj vyhazov. Trevillonovi shoří veškerá úroda obilí. Alžběta zjistí, že Prosper je v hořící stodole a vytáhne ho ven. Chlapec má zle poraněnou hlavu a za několik hodin zemře. Místní obyvatelé, kteří přišli pomáhat hasit požár, zahrnou Alžbětu výčitkami. Obviňují ji ze vzniku požáru. Zoufalá a zlomená Alžběta uteče do města, do hotelu své matky Lilian Leclercové. Nešťastný Trevillon po ní usilovně pátrá, ale marně. Matka se snaží Alžbětu přesvědčit, aby u ní zůstala, ta však chce žít s Trevillonem.

Trevillonův přítel ze studií Paul Sauviere zjistí podrobnosti o Alžbětině minulosti. Poskytne tak Trevillonovi adresu tety Beatrice. Ten se za Beatrice vydává a žádá ji o Alžbětinu ruku. Jenže Beatrice neví, kde Alžbětu hledat. Ta se stále skrývá u matky a Trevillon se tak s nepořízenou vrací ke Třem borovicím. Bez Alžběty pro něj nemá cenu dál U Tří borovic zůstávat. Rozhodne se statek prodat Jeanu Girardovi a založit si s Paulem právnickou praxi v Saint Cloudu.

Alžběta se od matčina lékaře dozvídá, že matka je absolutně zdravá, a proto se ji rozhodne opustit. Potkává Jeana Girarda, jenž ji zaveze ke Třem borovicím. Den před Trevillonovým odjezdem se Alžběta s Trevillonem tak konečně znovu setkávají.

O dva měsíce později si otevře Trevillon s Paulem advokátní kancelář na bulváru Dominikánů v Saint Cloudu. André se o žení s Alžbětou a o domácnost a děti se jim ještě mnoho let stará teta Beatrice.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 23.04.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělská tvář
-Dům U Tří borovic
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Hana Marie Körnerová - Dům U Tří borovicMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­