ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Torberg Friedrich (*16.09.1908 - †10.11.1979)

   
­­­­

Student Gerber maturoval

- název originálu: Der Schüler Gerber hat absolviert

Román Student Gerber maturoval, ve kterém Torberg zpracoval své špatné zkušenosti ze školních let absolvovaných ve Vídni a v Praze, ho náhle proslavil v celé německy mluvící oblasti...

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Román Student Gerber maturoval od Friedricha Torberga se odehrává na začátku 20. století na reálném gymnáziu ve Vídni.

DĚJ:

1. kapitola
Kurt Gerber je v posledním ročníku na reálném gymnáziu ve Vídni. Hned první školní den dostanou nového třídního učitele, kterým je "Bůh" Kupfer. Ještě nikdy předtím Kurta neučil, ale hned po prvním rozhovoru si na něj zasedne. To bylo jasné i Kurtovu otci, o prázdninách se s ním totiž jednou setkal. Když vstoupí Kupfer do třídy, je tam absolutní ticho. Kurt myslí na svoji milou Lisu a během kontroly přítomnosti žáků přeslechne své jméno a Kupfer ho začne tyranizovat. Trnem v oku jsou profesorovi obzvláště studenti z bohatých rodin. Kupfer sám bydlí v malé úzké uličce a díky dědictví zbohatl.

2. kapitola
Většina žáků si již obstarala školní potřeby, ale Kurt ne. Když Kupfer přijde do třídy, dá mu Severin plán se zasedacím pořádkem na stůl. Kupfer mu poděkuje tím, že ho ihned vyzkouší a žák dostane nedostatečnou. Kurt si promluví s Lewym. Již dvakrát propadl u Kupfera a dělá narážky na Lisu. Kurt pak napíše Lise dopis a přidá i pozdravy od Lewyho.
Jakmile se Kurtův otec doví, že třídní učitel jeho syna je Kupfer, chce ho dát na jinou školu, ale Kurt se tomu vzepře a řekne, že se nenechá potopit od nějakého profesora. Kurt uzavře den starostmi o Lisu, Lewyho a maturitu, stejně tak jako strachem z Kupfera.

3. kapitola
O přestávce přijde Lisa Berwaldová do třídy, aby navštívila a pozdravila svoje bývalé spolužáky. Okamžitě ji všichni objímají, kromě Kurta. Čeká, až si s ní bude moct promluvit sám, ale o přestávce to již nestihne. Někteří ji prosí, aby tam s nimi zůstala i v hodině. Profesor Hussak, učitel příští hodiny, není proti. Lisa opustí třídu během vyučování. Kurt ji následuje, ale poraní si nohu. Po jejich konverzaci chytne Kupfer Kurta při kouření. Hussak, učitel, jenž se snaží studentům pomáhat, mu radí, aby nechal takových věcí, že je před ním ještě maturita...

4. kapitola
Zranění Kurtova kolena se změní na otravu krve, kvůli čemuž nejde následující den do školy. Další den jde nepřipraven na matematiku, kde mají psát písemku. Nic ho nenapadá a neprojdou mu ani pokusy o opisování.

5. kapitola
Kurtovi přijde domů dopis, v němž stojí, že propadá v matematice i deskriptivní geometrii a v latině i přírodopisu podává dost ubohé výkony. Jelikož nechce otci přitěžovat, snaží se raději od něj udržet dopis co nejdále, proto zfalšuje podpis. Zprvu to zůstane bez povšimnutí.

6. kapitola
Během vánočních prázdnin jede Lisa s Ottou, jeho kamarády a Kurtem na hory lyžovat. Jedou tam vlakem. Silná sněhová vánice dost zpomaluje cestu. Stále dokola musí lidé odhazovat sníh z kolejnic. V noci ve vlaku všichni usnou, kromě Lisy a Kurta. Po chvíli oba vstanou a začnou se líbat, i když Lisa zrovna chodí s Ottou. Druhý den nepřijde Kurt na večeři. Po jídle přijde za ním do pokoje jeho spolubydlící Paul a vedou spolu obšírný rozhovor o Lise. Ta se mu při jednom rozhovoru svěří, že ho má také moc ráda. Kurt zpozoruje, že je Otto kvůli Lise smutný. Pak dostane dopis, jenž ho přiměje odjet nejbližším vlakem domů.

7. kapitola
Ve vlaku čte Kurt stále dokola dopis od svého otce. Referuje mu, že mluvil s profesory a ví o všech rozhodnutích. Otec mu pak dá jméno učitele, jenž by ho mohl doučovat, s nimž už mu zároveň dojednal první termín schůzky. Kurt to ale odmítne a napíše otci, pokud nemůže akceptovat toto rozhodnutí, má mu nechat zavřené dveře. Otec je s tím srozuměn a poskytne mu volnost. Ve škole to jde vzestupně. Učí se společně se studenty s vyznamenáním Altschulem a Nowakem. Při jedné zkoušce u Kupfera ví Kurt všechno a odvede dobrou práci. Otec se těší každému úspěchu svého syna ve škole. Na vysvědčení dostane dvě nedostatečné, právě v předmětech, jež vyučuje Kupfer. Doma zjistí, že měl jeho otec těžký infarkt. Lékař řekne, že se nesmí rozčilovat, ale otec se stejně ptá na vysvědčení.

8. kapitola
Mnoho studentů dává Kurtovi rady, ale on jim dává za pravdu, že nemá vlastní názor. Lže svému otci, že mluvil s Kupferem. Také vzdává doučování. Uzavře přátelství s Lewym, dalším kandidátem na pětku. Vyskytnou se i další problémy s učiteli, protože je Kurt drzý a vyrušuje ve vyučování. Také neustále myslí na Lisu.

9. kapitola
Při poslední konferenci dostane Kurt dvě nedostatečné. Opět v Kupferových předmětech. Otec ho pošle na doučování, které ošidí, protože potká přítele Lisy. Jelikož přijde dost pozdě k profesoru Ruprechtovi, domluví se na nový termín. Ve středu v 10 hodin je Kurt před profesorovými dveřmi. Ještě jí svůj chléb se šunkou a Kurt pozná, že i učitel matematiky je jenom člověk.
Je domluven s Lisou. Když ji vyzvedává, potká ji s jiným mužem. Na jedné party se líbají, ale absolutně bezvýznamně. Při cestě domů jde Kurt do postele s prostitutkou.

10. kapitola
Pět týdnů před písemnou maturitou se již uzavírá několik předmětů. Studenti vědí, že záleží na Kupferovi, jestli obstojí nebo ne. Kurt musí zůstat dvě hodiny po škole, aniž by něco provedl. Pošle ke Kupferovi matku místo otce, protože ten je nemocný. Ovšem kvůli zákonu musí do školy otec. Ostatní profesoři neví nic o školním vězení. Po tomto rozhovoru odjedou Kurtovi rodiče do lázní. Kurt se opět sejde s Lisou.

11. kapitola
Ještě dva týdny do písemné maturity. Kurt obstál při 2 zkouškách u Kupfera. Zase fláká doučování a má noční můry. V zoufalství se vyspí s neznámou, ačkoliv ji nemiluje.

12. kapitola
Z 32 smí nastoupit 28 studentů k maturitě. Nejprve byla zkoušena 4 děvčata. Několik chlapců již propadlo. Kurt myslí na svého otce, jakou asi bude mít radost, když jeho syn projde. Jakmile přijde Kurt na řadu, chce v matematice počítat nejprve druhý příklad. Předsedající to pochopí tak, že neví, co dělat s tím prvním. V latině se zasekne na lehkém tvoření sloves. Interpretace jedné německé básně se mu podaří trochu rozechvěle. V dějepisu a zeměpisu dostane jiné otázky, než očekával. Kurt nevidí již žádný smysl ve svém životě a věří, že u maturity neobstojí. Krátce před vyhlášením výsledků, známek, skočí Kurt z okna. Nakonec prošel...

HLAVNÍ MYŠLENKA:

V tomto románu je ukázáno, jak může člověk, který má moc, jiného člověka na něm závislého tyranizovat a přivést ho tím k sebevraždě.

HLAVNÍ POSTAVY:

Kurt Gerber - inteligentní, ale docela líný žák stojící před maturitou, zažívá strasti se svou láskou a stará se o svého na smrt nemocného otce
"Bůh" Kupfer - sadistický profesor, který si nenechá ujít možnost studenta při jakékoli příležitosti ponížit
Lisa Berwaldová - dospělá dívka, která neoplácí lásku Kurtovi a pouze ho využívá
otec Gerbera - smrtelně nemocný, neunesl by, kdyby jeho jediný syn neuspěl u maturity

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 08.11.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Friedrich Torberg - Student Gerber maturovalMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­