ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vavřincová Fan (*17.11.1917 - †16.12.2012)

Ceska posta    
­­­­

Eva tropí hlouposti

 • humoristický román pro ženy a dívky
 • literární druh: epika
 • žánr: román
 • forma: próza
 • vyprávěcí postup: er-forma
 • kompozice: chronologická

Oddechový román s komickou zápletkou, podle něhož byl natočen jeden z nejúspěšnějších filmů čtyřicátých let minulého století (1939, režie Martin Frič).
Děj se rozvíjí na základě komických záměn osob. A tak jsou nepravá sekretářka, nepravý hrabě a nepravý tajemník vystaveni zmatkům, než mohou po vyjasnění dospět k happyendu dvě mladé zamilované dvojice.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Petra v Praze roku 1996 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 125. ISBN: 80-85984-01-6.

STRUČNĚ AUTORCE:

 • vlastním jménem Věra Němotová
 • již v 16 letech napsala román Patsy tropí hlouposti; byla také autorkou televizních scénářů (např. Hotel Modrá hvězda)
 • po roce 1948 až do konce 60. let minulého století nemoha publikovat
 • některé knihy vyšly pod jejím vlastním jménem, některé pod pseudonymem Fan Vavřincová a jedna (Divoška Kim) pod pseudonymem Anna Lorencová
 • další díla: Taková normální rodinka či Sladká dívka - mají zábavný charakter, často jsou určeny pro ženy a dívky

TÉMA:

Legrace, láska, rodinné diktátorství

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Jižní Čechy (dům Norových a zámek Záhorských) + Praha; 1. třetina 20. století

POSTAVY:

Eva Norová - 18letá krásná dívka živé povahy, která provádí samé ztřeštěné kousky; veselá, upovídaná, s kadeřavými plavými vlasy; dobrým způsobům se ale nenaučila ani v penzionátu, kde pobývala tři roky
Michal Nor - Evin starší bratr, který musel neustále čelit jejím různým nástrahám; často hloubal nad nespravedlivým štěstím druhé skupiny lidí, kteří nemají sestry; jejich jediná společná vlastnost je láska k tetě Pavlíně
teta Pavlína (zkráceně teta Pa) - stále svobodná; Evu a Michala vychovávala, protože neměli rodiče, byli pro ni vším; její velikou zálibou je pletení punčoch, které ovšem nikdo nechce nosit
Eliška Záhorská - nádherná plavovlasá dívka žijící na zámku svého otce, kde každému velí jeho sestra Emílie; stále ji žádá o ruku Fredy Rank, nicméně je neustále odmítán
pan továrník Tomáš Záhorský - veliký nadšenec v pěstování květin, zejména růží; dokonce se mu podařilo vypěstovat zvláštní odrůdu zvanou "Záhorská růže"

DĚJ:

Rodina Norových se se svými nejbližšími sousedy Záhorskými nemají příliš v lásce. Protože ale slečna Pavlína touží po jejich návodu na unikátní "Záhorskou růži", rozhodla se její neteř Eva, že se k Záhorským vloudí jako sekretářka, na kterou si podali inzerát, a návod ukradne.

Přichází v den, kdy se koná večírek na oslavu 21. narozenin slečny Elišky a kdy chce její teta Emílie proti Eliščině vůli ohlásit její zasnoubení s panem Fredym. Eliška si tedy vymyslí, že miluje italského hraběte, za něhož vydává Michala Nora, se kterým se náhodně setkává, aniž by ho znala. Michal se do Elišky okamžitě zamiloval a Eliška se do Michala také postupně zamilovala.

Jeho sestra na zámku zatím ukradla návod na "Záhorskou růži". Když zjistila, že teta Pavlína návod vlastní již týden, šla ho vrátit. Při tom načapala jiného zloděje, nového tajemníka, který kradl vzácný náramek. Ve skutečnosti ho vyměnil za šek, protože to byl vzácný rodinný šperk patřící jeho matce, která ho dala paní Emílii do zástavy za půjčku, ale po dobrém jej nemohli vymoci zpět. Eva byla krádeží šokována a zarmoucena, protože se do tajemníka zamilovala. Ukradený náramek byl však falešný, a tak byl vrácen na zámek, kde už byla krádež zjištěna.

Všichni si to pak vysvětlili - jak náramek, tak falešného hraběte. Nakonec představila Eva tetě svého ženicha, Michal zase svou nevěstu, se kterou se teta znala, přátelila a dostala od ní návod na "Záhorskou růži". Záhorští se přišli usmířit a tetě Pavlíně darovali na tuto růži návod.

INSPIRACE LITERÁRNÍM DÍLEM:

V roce 1939 natočil režisér Martin Frič podle románu Patsy tropí hlouposti film Eva tropí hlouposti, kde hlavní role obsadili Nataša Gollová a Oldřich Nový.
Divadlo Na Fidlovačce dílo zdramatizovalo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Havlíčková, 01.05.2018

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Fan Vavřincová - Eva tropí hloupostiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­