ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Michorová Eva (*30.12.1964)

­­­­

Bára ze zámku

- dívčí román

Příběh sedmnáctileté Báry, která žije na hradě, kde pomáhá se vším možným. Spíše ale než jak princezna si připadá trochu jako Popelka. Zároveň soupeří s kastelánovic Irenou o přízeň studenta Adama.

Sedmnáctiletá Bára Vazalová žije s rodiči na hradě Veveříně. Matka zde uklízí a Bára jí ve volných chvílích pomáhá. Každý ji pozná podle tepláků, zástěry a šátku, jenž skrývá její dlouhé zrzavé vlasy. Otec, Tonda Vazal, je vyhlášený místní alkoholik a stálý host vinárny U Princezny Blanky.
Bára dojíždí společně s dcerou kastelána Irenou Faktorovou na gymnázium. Nechodí na obědy a peníze si tajně střádá. Irena je pravý opak Báry. Hezká, štíhlá blondýnka, jíž rodiče rozmazlují. Jejím jediným přáním je vypadnout z toho zapadákova, vdát se a odstěhovat se do nové garsonky do města. Její bratr Béďa je zamlklý knihovník. Je zamilovaný do Báry a píše pro ni básničky. Ale Bára ho přehlíží. Pokladní paní Mníková si myslí, že je Bára hloupá, že by se s Béďou k sobě hodili. Poklidnou hladinu na hradě rozvíří příchod Adama Jarábka, který chce během prázdnin napsat diplomovou práci. Báře se Adam líbí, ale Irena si ho hned zabere pro sebe.
Začíná letní sezóna a kastelán chce jako každý rok uspořádat na hradě ochotnické představení. Tentokrát vybral Romea a Julii, kterou už kdysi na hradě hráli. Romea tenkrát hrál Bářin táta. Bára umí celou roli Julie zpaměti, ale Julii bude hrát Irena a Romea Adam. Bára jede do města a za ušetřené peníze si v butiku koupí černé dlouhé šaty. Jednou večer se v pokladně u staré Mníkové převlékne, nabílí si obličej, rozpustí si vlasy a jde strašit Adama. Pochyboval o existenci strašidel, tak ať vidí... Adam ji nepoznal a ztropil na hradě povyk. Kastelán se dušuje, že na zdejším hradě žádné strašidlo není. Nastává premiéra Romea a Julie. Paní Mníková chce Báře pomoci v její nešťastné lásce. Potají dá Ireně do pití silné projímadlo, ale to začne účinkovat až uprostřed představení. Bára musí zachránit představení na poslední chvíli. Leží v rakvi, nalíčená, s rozpuštěnými vlasy a oblečená do svých černých šatů. V tu chvíli ji Adam pozná. Bára uteče z domu se skupinou šermířů, kteří byli na hradě. Odjede s nimi na jiný hrad, kde mají představení. Jejich život je krutý. Přespávají ve spacáku na zemi pod širým nebem. Jsou špinaví, neučesaní a jejich jediným kamarádem je alkohol. To Bára vidí ráno, a když se znenadání objeví Adam Jarábek, aby ji odvezl zpátky domů, neváhá. Navíc jí Adam prozradí, jak ho Irena strašně nudí a otravuje. Kvůli ní ani nedopsal diplomku.
I doma je to pro Báru nové. Rodiče prožili noc strachu a s otcem to pořádně zacloumalo. Uvědomil si, že zklamal a rozhodl se, že s pitím skončí. Adam odjíždí a Báře je smutno. Přitom prázdniny ještě neskončily. Jde za Adamem a ten kvůli Báře ze zámku zůstává.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 15.02.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Eva Michorová - Bára ze zámkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­