ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

L'Homme Erik (*22.12.1967)

­­­­

Mistr Kadehar (Hvězdná kniha)

- první kniha série Hvězdná kniha

Jen málokdo ví o existenci země Ys, která se nachází napůl cesty mezi skutečným světem a krajinami Světa nejistoty, zalidněného podivuhodnými bytostmi i obludami či tajemnými kmeny. Ys se ve všech směrech podobá našemu světu – až na to, že stejně běžné jako počítače a promítací sály kin jsou tam i rytíři v plné zbroji a čarodějové, jež mají udivující schopnosti.
Guillemot z Troilu je yský chlapec, plachý a tak trochu snílek. Kde se vzal jeho mimořádný talent pro čarodějnictví, které ho vyučuje mistr Kadehar? Co se stalo s Hvězdnou knihou, která obsahuje tajemství nejmocnějších kouzel a zaklínadel? Proč byla unesena Guillemotova nejhorší nepřítelkyně Agatha z Balagru? Do pátrání po pravdě zapojí Guillemot své věrné a nerozlučné přátele Romarika, Gontranda, Coralii a statečnou Ambru. Společně projdou bránou, která vede do podivuhodného světa plného nástrah...
Hvězdná kniha je první knihou Erika L'Homme pro mládež. V roce 2001 dostal za první díl této trilogie s názvem Mistr Kadehar Cenu mladých na Mezinárodním festivalu geografie v Saint-Dié-des-Vosges a roku 2002 Cenu středoškoláků kraje Var za Pána Sha.

U Guillemota z Troilu, dvanáctiletého yského chlapce žijícího pouze se svou matkou, který je na škole šikanován skupinkou v čele s Agathou, se na oslavě jeho strýce projeví mimořádný talent pro čarodějnictví, a začne ho vyučovat sám Mistr Kadehar, čaroděj, který je pronásledovatelem a který se snažil vypátrat jistého zloděje Yorwana, jenž ukradl Hvězdnou knihu - nejmocnější knihu kouzel a zaklínadel. Postupně se Guillemot učí poznávat vše, co je pro kouzelníka důležité, začíná se také seznamovat s grafémy, pomocí nichž vyvolává kouzla. Také se dozvídá o tzv. Wyrd, jakési jakoby pavoučí sítě, která propojuje všechny věci a pomocí které se může přemísťovat z místa na místo.
Při prvním útoku na Guillemota je Gommony, příšerami, jež dříve čarodějové vyhnali do Světa nejistoty, omylem unesena Agatha, která Guillemotovi ukradla zlatý přívěšek po jeho otci. Guillemot se zachránil mimovolným vyvoláním grafému, což způsobilo překvapení ze strany jak mistra, tak všech čarodějů. Od té doby je pod dohledem svého Mistra a spolu se svými věrnými a nerozlučnými přáteli Romarikem, Gontrandem, Coralií a statečnou Ambrou si užívají prázdnin. Avšak při jedné procházce je opět napaden Gommony, Guillemot se snaží zachránit své přátele, na pomoc mu naštěstí přichází Mistr Kadehar. Guillemot je poté odveden do kláštera Gifdu, kde je v bezpečí a kde rozšiřuje své znalosti. Na počítači náhodou narazí nejen na organizaci celého kláštera včetně jeho mapy, ale také zde najde mapy Světa nejistoty, neváhá a vše si kopíruje. Později vyslechne rozhovor mezi Kadeharem a velkým mágem a dozvídá se, že bude muset být v klášteře hodně dlouho. Avšak stesk po přátelích už nelze dál překonat, proto jim napíše, že chce utéct a s jejich pomocí se mu to také podaří. Také jim poví svůj plán: chce proniknout do Světa nejistoty a zachránit Agathu. Stateční přátelé se ochotně hlásí na pomoc.
U brány dvou světů, kde pomocí grafému zastavuje čas, aby se dostal skrz rytíře, a Thomasovi, který je neustále sleduje a kterého si všimli až teď, dává úkol, aby si pamatoval vše, co vidí, a přesně za týden má vše říct Mistrovi. Svým přátelům říká, aby si obkreslili mapu Světa nejistoty a dále jim ukázal předmět, jenž při boji sebral Gommonovi, že kdyby se něco stalo, aby se ptali po onom předmětu, a tak se dostali na společné místo. Guillemotovi se poté podaří otevřít bránu, ovšem zapomněl na grafém, který měl zaručit, že jednotlivé osoby zůstanou pohromadě; z toho důvodu se každý ocitl na jiném místě. Všichni jsou zmatení, ale řídí se radami Guillemota, které jim dal předtím.
Po pár dnech se setkává Coralie s Romarikem, avšak na cestě do Jadigaru, kam je vede onen předmět, jsou lapeni cizími lidmi, kteří je chtějí prodat do otroctví. Zachrání je ale Gontrand s obrem Tofanem, jehož potkal při své cestě také do Jadigaru. Guillemot, který neznámému otrokovi Kylovi pomůže utéci, se později dozvídá, že je synem náčelníků Nenasytné pouště, kteří ho jako malého našli opuštěného u studny. Později se také dostává do Jadigaru, kde je sice uvězněn do žaláře, ale setkává se zde se svými přáteli, kde také potkává mladého Totiho, jehož uvěznili za krádež jablka (měl hlad a chtěl se najíst).
Každý vypráví o svém dobrodružství, které zažili, jenom Ambra, jež si toho moc nepamatuje, si stěžuje na ospalost a migrény. Poté jsou odvedeni ke kapitánu Thunkovi, který k nim přivede Agathu a chce je odvést k Pánu Sha, který touží po Guillemotovi. Naštěstí je to déle jak týden od doby, co opustili zemi Ys a na pomoc jim přichází Mistr. Thunk se s ním však začně prát, a tak se Guillemot pokouší zachránit situaci a vyvolává jeden z gráfémů, jenomže ve Světě nejistoty grafémy fungují trochu jinak a on vyvolává zemětřesení. Všichni prchají a Guillemot s přáteli, Mistrem a Agathou se schovávají do skrýše.
Guillemot vypráví mistrovi, že do Světa nejistoty vede více bran, a proto hledají nejbližší cestu jak se dostat do země Ys. Guillemot však vypráví Mistrovi o setkání s lidmi z pouště a také o legendě, že dříve cestovali mezi světy a také o jejich obřadu Mrtvé luny. Guillemot si vše potřebné k obřadu zapsal do notesu a pomocí toho vyvolali obřad a dostali se do své země Ys a stali se tak hrdiny za záchranu Agathy. Kniha končí rozhovorem Guillemota s Agathou, která mu prozradí, že tajně vyslechla rozhovor mezi Thunkem a jeho rádcem, kteří mluvili o pánu Sha. Povídali si o tom, že pán Sha se snaží najít svého syna, kterého mu ukradli, když se narodil, a kterého nikdy neviděl, a že tomu synovi bylo teď dvanáct. Je tím synem Guillemot nebo ne?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sue, 26.08.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Erik L'Homme - Mistr Kadehar (Hvězdná kniha)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­