ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Alighieri Dante (*1265 - †14.09.1321)

   
­­­­

Peklo (Božská komedie)

Božská komedie je rozdělena na tři části: Peklo, Očistec a Ráj.

Knížka začíná tím, že hlavní hrdina, tedy sám Dante Alighieri, zabloudí v temném lese. Zde ho napadnou tři šelmy: pardál, lev a vlčice. Pardál zde zpodobňuje smyslnost, lev pýchu a vlčice lakotu (nenasytnost). Ubohý Dante volí zběsilý úprk. Ten ho zavede na příkrý sráz. Zde narazí na svého průvodce. Ten ho bude provázet celým Peklem a Očistcem. Průvodcem je antický spisovatel Vergilius, který byl ve středověku velmi ctěn a uznáván. Zde vidíme, že autor ho využil ke ztělesnění pozemského vědění a moudrosti vůbec. Nebezpečí mohou uniknout jen jestli projdou Peklem a Očistcem. Dante se v doprovodu Vergilia setkává a promlouvá s přáteli i odpůrci, vladaři i filozofy (Homér, Sokrates, Platon). Ti jsou trestáni podle velikosti viny v devíti stupňovitých kruzích, v nichž jsou duše odsouzeny podle povahy svých hříchů – čím blíže ke středu tím horší provinění. Jsou to kruhy pro nepokřtěné, smyslné požitkáře, lakomce a rozhazovače, kacíře a nevěřící, násilníky, lstivce a podvodníky, zrádce – např. požitkáři jsou týráni přívaly sněhu a krup, násilníce v řece vřelé krve. Na dně je sídlo Lucifera a on popisuje jejich muka.
Báseň je složena podle přesných pravidel – klíčovým číslem je 3. Má 3 části, každá má 33 zpěvů, zpěvy jsou složeny z 3 veršových slok.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mi-lady, 23.02.2003

­­­­

Diskuse k výpisku
Dante Alighieri - Peklo (Božská komedie)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­