ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fischerová Daniela (*13.02.1948)

    Ceska posta
­­­­

Strašidelný dům

- Daniela Fischerová, Jiří Pauer, nakl. c/o DILIA 1989
- hudební komedie pro děti

POSTAVY:

Bludinka - roztomilá rusalka, která je ještě holčička, ale dokáže omamovat všechny přítomné svým zpěvem a lucernou. Její hudební projev je operní.
Kvilda - neustále pláče a stěžuje si. Nezpívá, ale dělá pořád "ouououoou".
Jonáš - bývalý voják, nyní strašidlo bez hlavy, které se chová galantně ke Kvildě, ale nikdo jej nebere příliš vážně.
Cvikýř - je zlobivá kočka, která jezdí po jevišti na bruslích, buší si na bříško (pro efekt tam má schovaný bubínek) a dělá neplechu. Jeho hudebním projevem je moderní hudba.
Chlupáč - je poděs zamilovaný do Bludinky, létá po jevišti jako Tarzan a dělá strašný hluk.
Skřípák - je skříň, ale umí se pohybovat a vydává všechny možné představitelné zvuky.
Kulich - je lidský kouzelník, mírně namyšlený
Teta - bláznivá tetička, která si svého synovce pamatuje jako malého a dává mu to neustále najevo. Je ale i shovívavá a chápavá.

DĚJ:

1. část
Do domu u jezera přijede maturant Petr, aby zde našel strašidla. Ve škole mu totiž profesor Habásko dal špatnou známku ze strašidelných domů. A tak se Petr se svou tetou vydal sem vyfotit si nějaká z nich. Ale donutit strašidlo vyjít mezi lidi asi není tak jednoduché, a tak musí teta svému Kulíškovi (jak hrdinu nazývá) pomoci v jeho čarování tím, že poprosí publikum, aby určitou chvilku vydávalo nějaký zvuk (např. sykot, vytí). Jako první se představí ukňouraná Kvilda, která musí strašit, protože se všem posmívala. Jako druhý přijede na bruslích Cvikýř a udělá hrozný zmatek. Poté Bludinka, kterou zakleli, neboť neměla nikoho ráda. A rejtar Jonáš zakletý protože opustil kamaráda v nebezpečí a Skřípák. Když se tedy všichni u Kulicha sešli, vyjeví jim, že jejich dům má být o půlnoci stržen do jezera strašlivou bouří a jestli s tím něco neudělají, tak nakonec skončí na dně a narostou jim žábry. Je tady ale ještě možnost je zachránit, pokud utvoří čtyřhlas a zazpívají zaříkávadlo. To se skoro podaří, kdyby mezi ně na poslední chvíli nevletěl Chlupáč na laně a nevystrašil je. Při jeho vpádu také zhasne světlo, čímž končí první část.

2. část
Kulich chce odejít z domu a nechat tam strašidla jejich osudu, protože mu vyrušila jeho čarování, ale do věci se vloží Bludinka, omámí Petra svou lucerničkou. Teta se nenechá, zakryje si rukou oči a v knize vyhledá, že bludičky se lze zbavit pouze pořádným pohlavkem a tak jí jeden vlepí. Ta začne hned křičet, na pomoc jí přiběhne Chlupáč a kdyby nebylo Cvikýře a ostatních strašidel, tak by to Kulich nepřežil. Ač to vypadá, že napodruhé by se kouzlo mohlo povést, Bludinka si vše rozmyslí a řekne, že s nimi nechce mít nic společného, což by tolik nevadilo, protože se za ní nabídne Skřípák, ale při prohození hlasů se ostatní začnou smát Kvildě a ta začne zase plakat, dokud se jí nezačne věnovat Jonáš, který má pro ní slabost. Mezitím začne do domu zatékat, a proto se vydají zacpat škvíry. Ve stejnou chvilku se uklidní Bludinka a při hledání ostatních narazí na Chlupáče, který jí vyzná svou lásku, ale ona jej hned odmítne. Když se do toho nachomítne Cvikýř, skončí uvnitř Skřípáka. To ho naštve a málem kocoura zašlape, ale po ruce je Bludinka, tedy její lucernička, aby situaci v poslední chvilce zachránila. Začne odbíjet půlnoc (což je planý poplach zaviněný Chlupáčem) a zpěváci jsou na kvarteto jen tři. Nezbývá než aby Kulíšek začaroval svou tetu do nějakého strašidla, a když se změní na Krákoru, spolu s ostatními odzpívá celou píseň. Dům je zachráněn a spolu s ním i strašidla, z nichž se vyklubou normální lidé a ze Skřípáka dokonce profesor Habásko, který neodjel do Himalájí, ale omylem se změnil ve skříň.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 25.01.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Princezna T.
-Strašidelný dům
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniela Fischerová - Strašidelný důmMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­