ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fischerová Daniela (*13.02.1948)

Ceska posta    
­­­­

Princezna T.

Je zdramatizovaná pohádka, kterou autorka vydala v roce 1987. Má tu zvláštnost, že se nedělí na oddíly, jednání nebo scény.
Princezna Turandot (jinak řečená Turan) je svérázná dcera Altouma, čínského císaře, který si podrobil Tatárii a prakticky ji srovnal se zemí. Altoum už je starý a senilní a toho využívá princezna k tomu, aby ho týrala za to, jaká muka prožila ve svém dětství. Vzpomíná, jak ji otec děsil a její matku zezadu zavraždil. Chce, aby císař zemřel a ona sama se mohla chopit vlády nad zemí, pochopitelně bez manžela, kterého by podle tamních tradic musela jako součást jeho harému poslouchat.
Otec jí dal kdysi slib, že jejím manželem se stane pouze ten, kdo uhodně její hádanky a pokud neuhodně, čeká ho smrt. Od té doby se v zemi popravuje téměř denně, protože princezna je krásná a každý chce na trůn.
Také Kalaf, následník neexistujícího tatarského trůnu, se přihlásí jako její nápadník, své jméno však neprozradí, představí se jako "Nikdo". Turandot se mladík líbí, netuší, že je Tatr a netuší ani, že je to snoubenec Adelmy, její tatarské služebné. Adelma ho hned poznala a snaží se mu pomoci.
První hádanku (jsou dva nepřátelé v jednom těle, avšak nepřítel bez nepřítele by neměl nic) Kalaf uhodne - je to rub a líc. Druhou hádanku (každému jeho den, však noc všem pouze jedna, den plyne do noci a noc je propast bez dna, den dopis zoufalcův, noc nelítostný škrt) také princ uhodne - den je život, noc je smrt. Třetí hádanka vlastně ani hádankou není, Kalaf má učinit princezninu dýku kratší, aniž by se jí dotknul. Položí vedle ní svou kratší dýku a i třetí úkol splnil. Měla by se konat svatba, ale Turandot si postaví hlavu, že má právo na další úkoly. Karty se ale obrátí, Turandot má uhodnout jeho jméno a pokud ve stanovené lhůtě ho nezjistí, prohrává. Kalaf ji stále ubezpečuje, že ji miluje, a ani Zelima, její služebná, se lstí to jméno nedozví. Nakonec z náklonnosti k Turandot, která se trápí, protože ví, že prohrává i pro zhrzenou lásku ke Kalifovi, Adelma jeho jméno prozradí, po té, co ji Kalif odmítá a tvrdí, že miluje Turandot.
Turandot rozhodně netrpí vděčností ke své služebnici, vyžene ji ode dvora i když ví, že Tatarka v zemí nemá šanci na přežití. Než skončí hra, je také Adelma mrtvá.
Turandot se přece jen do Kalifa zamilovala, na otázku dvora, jak se jmenuje, odpoví, že neví a tak ho pro sebe zachrání. Turandot se celá změnila, těší se na nový život po boku Kalafa a celá Čína se těší s ní.
Změna nastala tam, kde to nikdo nečekal, místo slov vděčnosti a lásky se obrací Kalaf k Altoumovi s ostrou žádostí o vydání zabraných provincií s tím, že všechno byla jen komedie, on je náledník trůnu a Čína je obklíčena jeho vojsky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 01.10.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Princezna T.
-Strašidelný dům
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniela Fischerová - Princezna T.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­