ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Simak Clifford Donald (*03.08.1904 - †25.04.1988)

­­­­

Svět rudého slunce

Jedná se o první vydanou povídku amerického spisovatele science fiction Clifforda Simaka, která prvně vyšla roku 1931 v prosincovém čísle "Wonder Stories" pod názvem The World of the Red Sun.
V češtině byla publikována například ve sbírce povídek Na úsvitu Zlatého věku, kterou sestavil Isaac Asimov a kterou do češtiny v roce 1995 přeložil Pavel Medek pro vydavatelství Universum.
Mezi další díla tohoto autora patří kupříkladu povídka Smrt v domě (1959, A Death in the House).
Simak získal tři ceny Hugo (Hugo Award) a jednu cenu Nebula (Nebula Award).
Zajímavostí je, že jeho dědeček z otcovy strany pocházel z Čech, odtud tedy příjmení Simak (z českého Šimák).

ZÁKLADNÍ SHRNUTÍ:

Téma: katastrofální cesta do budoucnosti
Žánr: vědecko-fantastický (sci-fi)
Kompozice: chronologická, doplněná retrospektivní; er-forma; velmi častá přímá řeč (dialogy)
Rozsah díla: tři kapitoly a epilog, celkově o délce zhruba 35 stran
Čas a místo děje: začátek se odehrává v roce 1935; část po cestě časem se odehrává neznámo kdy v daleké budoucnosti, ale půjde alespoň o několik miliónů let
Závěr: povídka skončí unhappy endem

DĚJ:

Harl Swanson a Bill Kressman, dva vědci žijící v Denveru, se po dlouholeté práci na stroji času vydávají na cestu do budoucnosti. Cesta ve vakuu, kde panuje teplota absolutní nuly, je velmi těžká a motory déle než 15 minut nevydrží. Po přistání si myslí, že jsou v roce 7561, avšak jsou rychle vyvedeni z omylu. Všude kolem se rozprostírá poušť, a proto přijdou na myšlenku, že jejich měřič fungoval špatně a oni se tak vydali do roku 7561000. Brzy jsou odvedeni ozbrojenými lidmi, kteří se zmiňují o Golan-Kirtovi.

Bill s Harlem se dozvídají, že přišel z kosmu a od té doby (čili asi 5 miliónů let) vládne světu. Nevládne však zbraněmi, ale sugescí. Toho, kdo se jej bojí, má Golan-Kirt pod kontrolou. Sugescí může i zabíjet.
Harl s Billem si však myslí, že Golan-Kirt rozhodně z kosmu nepřišel. A také věří, že ho společně se svými revolvery mohou porazit. Vydávají se tedy na velký zápas...

Přichází do arény, kde vyzvou Golan-Kirta na zápas. Boj je dlouhý, Golan-Kirt na ně střílí z falešného kulometu, přichází vymyšlená armáda, to vše je jen sugesce. Harl s Billem vědí, že pokud se Golan-Kirtovi nepoddají, mají šanci na výhru.
Golan-Kirt však na Harla s Billem vyšle své nejlepší schopnosti, dostávají hrozné bolesti, Billa již málem porazí.

Najednou se však Harl začne smát a právě smích se stane vítěznou zbraní. Golan-Kirtovo ego nedokáže snést smích, pohrdání a všetečné urážky, a tak postupně oslabuje. Poté vystřelí ze svých revolverů, a Golan-Kirt je poražen.

Celý svět je volný, lidé jsou svobodní a Harlovi s Billem jsou tak velmi vděčni. Ti se však chtějí vrátit zpět, i když jeden stařec jim tvrdí, že cestovat zpět časem nejde. Bill i Harl však nasedají do svého korábu, posunou páku a vydávají se na cestu zpátky.

Motory jim přestanou fungovat, a proto musí zanedlouho nouzově přistát a hledat pomoc. Myslí si, že cestovali do minulosti, ale když uvidí sochu, kde jsou vyobrazeni s nápisem "Dva muži, Harl Swanson a Bill Kressman, přišli z jiné doby, aby zabili Golan-Kirta a osvobodili náš lid", dojde jim, že cestovali do budoucnosti a že stařec měl pravdu. Lidé nikde nejsou, jelikož jim došla strava, a Bill s Harlem jsou tak na planetě sami. Navždy...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kolemvody, 15.03.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Clifford Donald Simak - Svět rudého slunceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­