ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Laclos Choderlos (*18.10.1741 - †05.09.1803)

­­­­

Nebezpečné známosti

Kniha "Nebezpečné známosti" je románem psaným v dopisech, odhalují "mravní volnomyšlenkářství" v aristokratických kruzích. V téměř dvou stech dopisech je v románu vylíčen vztah dvou "libertinů", kteří ušlechtilé myšlenky filosofického libertinství znetvořili v mravní nezávaznost – markýzy de Merteuil a vikomta de Valmont - tito dva lidé pro své pobavení zasahují do cizích osudů (Cecilie Volangesová, rytíř Dancey, prezidentová de Tourvel) a roztáčejí soukolí, jež je nakonec smete. Láska zbavená citů se zde stává uměním strategie, chladně vypočítané do sebemenších podrobností, a na tento cynický přístup k morálce a lidské zodpovědnosti nakonec doplácejí nejen nevinné oběti, ale i jejich honci.

VLASTNÍ NÁZOR:

Nebezpečné známosti jsou hlavně výpovědí své doby. Na povrchu je aristokratická smetánka bez chyby a hříchu, ale stačí poodkrýt masku a uvidíme nitro zkažené a nehodné obdivu či následování. V tomto románu šlo o malou vzpouru autora z nižších vrstev proti vrstvám vyšším; však také v době vydání vyvolal velký rozruch. Laclos velmi dobře demonstruje, jak snadno se můžeme dostat do hry života, jejíž pravidla ale určují jiní lidé. Nikdo není člověkem sám o sobě, ale utváří ho a ovlivňuje okolní prostředí, a někdy je velmi těžké rozeznat, kdy o sobě ještě rozhodujeme my sami nebo ostatní.

CITÁT Z KNIHY:

"Abych ji klamal co možná nejméně a hlavně abych již předem oslabil účinek klevet, které by se k ní případně donesly, vyprávěl jsem jí sám o některých svých nejznámějších kouscích, a sice tak, jako bych se z nich obžalovával. Moc byste se nasmála, kdybyste viděla, jak mi v celé své nevinnosti drží kázání. Chce mne, jak říká, obrátit. Nemá dosud tušení, jak draze ten pokus zaplatí. Vůbec jí nepřijde na mysl, že když hájí věc těch nešťastnic (abych užil jejich vlastních slov), kterým jsem zničil život, mluví již předem ve své vlastní při."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 17.04.2003

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Nebezpečné známosti, Nebezpečné známosti (2), Nebezpečné známosti (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Choderlos de Laclos - Nebezpečné známostiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­