ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Laclos Choderlos (*18.10.1741 - †05.09.1803)

­­­­

Nebezpečné známosti (3)

Vydalo: Nakladatelství ODEON, Praha 1990

HLAVNÍ POSTAVY:

Markýza de Mertuil - navenek počestná a vážená aristokratka, ve skutečnosti je naprosto zkažená a pro své pobavení zasahuje do cizích osudů, nakonec se jí to ale vymstí.
Vikomt de Valmont - muž, jehož jedinou zábavou je svádět a potom ničit ženy, na rozdíl od markýzy je jeho pověst veřejně známá, zamiluje se do prezidentové, ale nedokáže se změnit a i on se nakonec stává obětí a umírá.
Prezidentová de Tourvel
- vdaná, ctnostná a bohabojná žena, která je kvůli jedinému poklesku zatracena a nakonec zemře.
Cecilie Volangesová - nezkušená dívka, která je zatažena do milostných intrik.
Rytíř Danceny - miluje Cecilii, ale markýza mu naprosto převrátí život.
Paní de Rosemond - Vikomtova teta, důvěrnice prezidentové de Tourvel. V jejím domě se odehrává většina románu.

DĚJ:

Román psaný v dopisech odhaluje "mravní volnomyšlenkářství" v aristokratických kruzích.
Markýza se snaží ovládat vikomta a on se snaží ovládat ji, vzájemně se využívají, aby dosáhli svých cílů. Vikomt navštíví dům své tety a zamiluje se tam do prezidentové. Ona je ale ctnostná žena, a kvůli jeho známé pověsti ho radikálně odmítá. On se ale nevzdává a snaží se ji získat. Mezitím se markýza chce pomstít hraběti de Gercourt, tak požádá vikomta, aby svedl jeho budoucí ženu Cecilii.
To je pro vikomta lehký úkol a příjemné zpestření. Cecilie miluje Dancenyho. Markýza a vikomt si získají důvěru obou těchto milenců, a tak můžou řídit spád děje. Prezidentová si to nechce připustit, ale opravdu se do vikomta zamiluje, on ji také miluje, ale bojí se té počestné lásky a bojí se opustit svůj zkažený svět, proto se s ní bolestivě rozejde.
Vikomt a markýza se dostanou do sporu o tom, kdo koho využívá a kdo je ve svých intrikách úspěšnější. Markýza se rozhodne vikomta zničit, tak řekne Dancenymu o vikomtově poměru s Cecilií. Danceny vikomta v souboji zabije, ale ještě před smrtí si vyjasní, že za vše může markýza a vikomt mu dá svou korespondenci s markýzou, aby ji uveřejnil. Markýza ztratí svou počestnou masku a celá společnost ji zavrhne. Onemocní neštovicemi, to ji naprosto znetvoří a odjede z Paříže. Prezidentová mezitím onemocněla a když se dozvěděla o vikomtově smrti, zemřela také.

CITÁT Z KNIHY:

"Pro mne už nemůže být štěstí a klidu, pokud nezískám tuto ženu, kterou stejně zuřivě nenávidím i miluji. Nemohu snášet svůj osud, pokud nebudu rozhodovat o osudu jejím. Teprve pak, klidný a spokojený, budu pozorovat, jak je zase ona zmítána bouřemi, které v této chvíli prožívám já, a vyvolám ještě tisíce dalších..." (vikomt de Valmont)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nikolitaaa, 27.11.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Nebezpečné známosti, Nebezpečné známosti (2), Nebezpečné známosti (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Choderlos de Laclos - Nebezpečné známosti (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­