ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Aubryová Cécile (*03.08.1928)

­­­­

Útulek na Velkém Baou (Bella a Sebastián)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Tajný dokument)

Dobrodružné příhody cikánského sirotka a psa v Pyrenejích.
Bella a Sebastián je dětský román o přátelství Belly, ovčáckého psa, a Sebastiána, šestiletého osiřelého chlapce. V prvním dílu (Útulek na Velkém Baou) zachraňuje lidmi nenáviděný a pronásledovaný pes život svému lidskému příteli.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Útulek na Velkém Baou; Tajný dokument. Vydalo nakladatelství Svoboda-Libertas v Praze roku 1993 (1. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Le refuge du grand Baou (Belle et Sébastien) přeložila Alžběta Bendová. Celkový počet stran: 203. ISBN: 80-205-0300-5.

OBSAH:

Ve Francii v horách Baou zemře cikánská žena, která právě porodila svého syna. Sirotka se ujme starý César se svými vnoučaty Angelínou a Jeanem. V den, kdy se chlapec narodil, měl svátek Sebastián a právě takové jméno chlapec dostal.
V ten samý den se daleko v nízkém údolí narodí také Bella, fenka horského pyrenejského psa. Prožívá s lidmi krásné okamžiky, ale brzy se v lidech zklame, uteče od nich a od té doby se toulá po horách.

Sebastián vyrůstá v souladu s horami a také bohužel s nenávistí dětí z vesnice. Jeho jediným spojencem je doktor Guillaume, jenž je zamilován do Angelíny. Netrvá to dlouho a Bella je zpozorována vesničany, že se toulá po horách. Lidé si o ní vyprávějí různé příběhy a celá vesnice se shodne na tom, že je potřeba to nebezpečné zvíře zabít.
Sebastián je z toho nešťastný, nikomu neublížila a chtějí ji zabít! Sebastián proto každý den prchá do hor, kde si den za dnem získává Bellinu důvěru a lásku. Brzy se z nich stanou nerozluční přátelé.

Lidem ve vesnici však stále Bellina přítomnost není příjemná. Nejvíce je rozzuřena Guillaumeho hospodyně Cestina, a protože doktor má důvod chodit do Césarova domku, má velký vliv na Sebastiána. Celestina zburcuje celou vesnici, že se musí spojit s psincem, ze kterého Bella utekla a chytit ji. Starosta tak učiní a zaměstnanci psince mají přijet a odchytit Bellu.

Sebastián se to dozví a uteče do hor, aby ochránil svou Bellu. Když ji najde, zasype je lavina. César tuší, že se něco stalo, vydává se s vesničany Sebastiána hledat. Najde ho pod lavinou, kde ho celou dobu Bella zahřívala svým tělem, aby neumrzl. Odnášejí promrzlého Sebastiána do domku, kam jde i Bella a zůstává s nimi. Opět začne důvěřovat lidem. Angelína se provdá za Guillauma a Sebastián jde na jaře poprvé do školy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Angelika, 27.03.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Poly a jeho kamarád Pippo
-Poly v Benátkách
-Útulek na Velkém Baou (Bella a Sebastián)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Cécile Aubryová - Útulek na Velkém Baou (Bella a Sebastián)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­