ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Říha Bohumil (*27.02.1907 - †15.12.1987)

­­­­

Pět bohů táhne přes moře

Citlivě napsaný příběh o problémech a radostech šestnáctileté dívky.
Autor zavádí čtenáře do její rodiny, kde se Petra stává jakýmsi centrem a kde s jistotou zvládá starosti rodičů, sestry i kamarádů (Evžen, Viktor a Ruda - každý z nich ji něčím přitahuje a odpuzuje). Na stránkách knihy řeší svůj vztah k nim, svůj příští život a život celé rodiny.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1972 (1. vydání tamtéž). Ilustrovala Dagmar Berková. Počet stran: 114.

DĚJ:

O šestnáctiletou Petru Severinovou se zajímali tři chlapci.

Stejně starý Evžen, spolužák ze třídy, který nebyl ani dost vysoký ani dost zábavný, byl spíše hodně urážlivý. Když mu Petra řekla, že se jí líbí brýle, začal je hned nosit. Chodili s Petrou například na fotbal nebo po obchodech. Měl stejnou velikost jako Petřin otec, a tak Evžen zkoušel věci, které byly určeny pro pana Severina.

Druhý chlapec, jenž o ni stál, se jmenoval Ruda. Seznámila se s ním na plošině, když u jejího okna opravoval neonový nápis. Práce na plošině byla jeho zaměstnáním. Bylo mu osmnáct let, nosil dlouhé vlasy a Petře se zdál celkem vychloubačný.

Třetím jejím nápadníkem byl Viktor, klidný, sebevědomý chlapec, syn lesníka, který ovšem opovrhoval lesnictvím a chtěl studovat ekonomickou školu. Za Petrou často chodil domů.

Ona však všechny tři chlapce odbývala, byla na ně přísná. Sice s nimi ráda trávila svůj čas, ale vnímala je jako své kamarády, žádný jiný cit v ní nevyvolali.
Všichni se jí svěřovali se svými radostmi i starostmi. Evžen zažil zklamání, když mu matka řekla, že je adoptovaný. Utekl proto z domova a stal se kominíkem. Viktora nevzali na jeho vysněnou školu, a tak přemýšlel co dál. Možná že se dá na vojnu a zůstane tam. Ruda, dobrodruh, toužil vidět svět a moře. S ním by dokonce Petra i odjela, ale když se pokusila v noci odejít z domova, její malá sestřička Noemi ji nepustila. Tak se pro Petru otevřely nové dveře, nové poznání, možná i cesta k lásce, k té pravé lásce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 28.11.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Říha - Pět bohů táhne přes mořeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­