ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Říha Bohumil (*27.02.1907 - †15.12.1987)

­­­­
Český spisovatel a prozaik, autor próz pro děti. Narodil se 27. února 1907 ve Vyšeticích u Tábora jako syn vesnického kováře. V roce 1925 absolvoval v Čáslavi učitelský ústav, kde také učil tři roky. Po válce působil v Habrech v měšťanské škole jako odborný učitel. Po druhé světové válce se stal školním inspektorem ve Vysokém Mýtě a v Poděbradech a také tajemníkem Svazu Spisovatelů. V letech 1952-1956 se stal ředitelem Státního nakladatelství dětské knihy (později Albatros). Díky aktivitě v IBBY (= Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu) získal cenu H.Ch.Andersena.
Bohumil Říha zemřel v Praze ve svých 80 letech.

DÍLO:

Země dokořán
Venkovan (1955, 1958) - dvoudílná próza
Doktor Meluzín - tento román byl zfilmován pod názvem Dým bramborové natě
Divný člověk
Trilogie o vládě Jiřího z Poděbrad: 1. Přede mnou poklekni; 2. Čekání na krále; 3. A zbyl jen meč

Próza pro děti:

O třech penízcích (1941)
Honzíkova cesta (1954)
O letadélku Káněti (1957)
Pět bohů táhne přes moře
Velká obrázková knížka pro malé děti (1959)
Vítek
Jak jel Vítek do Prahy
...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katka Svobodová, 01.06.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Bohumil ŘíhaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­