ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klička Benjamin (*20.11.1897 - †26.12.1943)

­­­­

Jedovatý růst

  • 1932
  • druhá část románové trilogie Generace (dodatečně pojmenované též jako Rodáci z malé země)
  • kniha je rozdělena na 3 části:
    1. Návrat
    2. Zápas
    3. Jedovatý růst

V knize se setkáváme s postavami z 1. dílu románové trilogie Jaro generace, nyní ale v neklidné poválečné době, kdy se vyrovnávají s bolestivými vzpomínkami na 1. světovou válku.
Lékař Jiří Král, jenž je ústřední postavou celé románové trilogie, trpí zraněním z války a své psychické problémy řeší nadměrným užíváním narkotik. Ta jej dostanou až do léčebny, kde se pološílený Král zmítá mezi tísnivými vzpomínkami na válečné zážitky a na svoji první lásku z dob mládí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Družstevní práce v Praze roku 1932. Ilustroval Jan Rambousek. Počet stran: 298.

OBSAH:

Děj je zasazen do poválečné doby, kdy se válkou nalomeným lidem žije velmi těžce.

Bystrý a talentovaný právník, poradce poslaneckých klubů v zamotaných zákonodárných otázkách, Otto Weil (v předchozím díle celoživotní přítel Jiřího), kterého zradila jeho milenka, jež dala přednost volné lásce před manželstvím, vyčerpává svůj život altruistickou činností ve prospěch svých přátel.

Bouřlivák a radikální tulák Petr Prém (rovněž celoživotní přítel Jiřího z minulého dílu) se vybíjí v utopistické snaze zrovnoprávnit všechno lidstvo bez ohledu na jeho vzdělání a přirozený vývoj.

Nejvíce je ale válkou postižen nemocniční asistent Jiří Král. Jeho zranění, dávný žal srdce a vědomí společenské i všesvětské ubohosti způsobilo, že často dostával záchvaty bolesti a nespavosti. Léčí se morfiem, veronalem a jinými jedy, které jej nakonec dostanou až do sanatoria.
Po několikatýdenním léčení se vrací zpátky do života, osvobozen od jakési strašlivé pohromy, jež ho po 5 roků srážela k zemi.

Smírná je postava broučkaře dr. Ráže, jenž ve snaze dokázat záhady dosud nepřístupné, nestaral se o malé věci tohoto velikého a přece nepatrného světa. Jemu úplně ke štěstí stačily jen jeho vědecké úspěchy a jeho manželka Mařka, která - ztroskotavši v minulém životě - u něj pevně zakotvila.

Životem zdeptaní lidé sní, "že nastane nový boj, sotvaže jeden skončil. Bude strašný a potrvá déle než světová válka, snad celé století. A potom budou jen svobodní lidé. Bude jen jedna země, jedna třída. Nebude pariů jako těch, kteří zmizeli, mizí a zmizí na troskách starého, surového světa."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 25.10.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Do posledního dechu
-Jaro generace
-Jedovatý růst
-Útěk ze století
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Benjamin Klička - Jedovatý růstMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­