ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klička Benjamin (*20.11.1897 - †26.12.1943)

­­­­

Jaro generace

  • 1928
  • první část románové trilogie Generace (dodatečně pojmenované též jako Rodáci z malé země)
  • kniha je rozdělena na 2 části:
    1. Od prsu k jícnu
    2. Mimo čas a řád

Benjamin Klička vypráví příběh jedné pražské obchodnické rodiny, kde vládne tvrdá ruka despotického otce Krále. Matka a 3 děti se naprosto podvolují jeho vůli.
Lehce netečná a plachá dcera Mařka se na otcův příkaz provdá za povrchního obchodníka Hurta, i když se snažila tomuto nesmyslnému rozkazu vzdorovat. Ve skrytu duše však cítí velkou náklonnost k vědci Rážovi.
Dalším potomkem obchodníka Krále je chladný a vypočítavý syn Jan, jenž se nezdráhá jít proti vlastní matce a sourozencům, jen aby si získal otcovu přízeň.
Největší pozornost ovšem Klička věnuje nejmladšímu synovi - Jiřímu, který je v románu zobrazen jako velmi zvídavý, oduševnělý a citlivý mladík. Má tři celoživotní kamarády, s nimiž musí po vypuknutí války odejít na frontu. Autor v celém díle pozoruje vývoj těchto tří kamarádů a jejich blízkých na pozadí doby předválečné i válečné.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Družstevní práce v Praze roku 1928. Počet stran: 271.

OBSAH:

Karel Král, plátenictví byl všestranně solidní závod v Praze. Jeho majitel byl nejen spolehlivým obchodníkem, ale jeho snahou také bylo, aby i jeho rodina (manželka a tři děti) dodržovala určitý životní řád. Jeho železná vůle tak tvrdě určovala životní osudy jeho rodiny...
Nemocná manželka již úplně rezignovala a podřídila se plně vůli svého manžela. A děti se mu podřídit musely...

Dcera Mařka musela upustit od vysněného ideálu svého budoucího muže a provdala se podle otcovy vůle za suchého, střízlivého obchodníka Hurta.
Syn Jan v otcových šlépějích pracně dobýval inženýrský titul.
A nejmladší potomek Jiří je jako tvárná hrouda hněten tvrdou rukou otcovou.

Přes pubertální bloudění a mladistvou lásku k Olze, dceři umělce sochaře, dospěje Jiří k prvnímu medicínskému rigorózu, když vtom vypukne světová válka. Jiří je odveden a prožívá válku v celé její hrůze.

Když se zmrzačený vrací domů, dozvídá se, že jeho otec - "Veliký Člověk, Pláteník - ale především silný člověk, který byl přímo Bohem vyprošen pro svou rodinu, aby rozdrcený život zapálil v duších dětí ku přestavení světa" - před měsícem zemřel.

Marčin muž padl na bojišti a její chlapec Lali byl roztrhán pohozeným granátem.

"Jaro této generace předčasně odkvetlo."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 18.10.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Do posledního dechu
-Jaro generace
-Jedovatý růst
-Útěk ze století
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Benjamin Klička - Jaro generaceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­