ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klička Benjamin (*20.11.1897 - †26.12.1943)

­­­­

Do posledního dechu

  • román, prvně vydaný roku 1936 (podruhé o tři roky později v nakladatelství Melantrich a naposledy v roce 1948 po Kličkově smrti nakladatelstvím Práce), je oslavou družnosti a lidové tvořivé práce, založené na iluzorní sociální koncepci v podobě družstevní továrny Dřevodrup - ostrova prosperity ve společnosti zmítané hospodářskými krizemi kapitalismu
  • autorova slova o svém díle: "Román vyjadřuje víru v člověka, oslavuje novodobého muže, jenž se vymanil a povznesl silou ducha i vůle nad chlební a jiné otázky svého soukromí a slouží celku, jemuž byl osudem přidělen. Slouží družstvu lidí, s nimiž pracuje a bojuje za lepší zítřky lidského rodu. Zváživ situaci světa, poučiv se bohatou životní skutečností, dobral se nevykořenitelného přesvědčení, že pozemské štěstí člověka se vykupuje prací; že štěstí člověčenstva na této zemi je budováno rozmnožováním duchovních i hmotných hodnot, ne sestavováno z trosek hodnot zničených. To není teoréma, to je skutečnost našeho věku, z níž není odvolání."

Hlavní postavou tohoto díla je energický a pracovitý Viktor Hold, generální ředitel socialistického dřevařského družstva Dřevodrup. Viktor se svědomitě a cílevědomě snaží o ekonomický rozmach podniku. Ve svém celoživotním díle - Dřevodrupu - vidí jediný smysl svého života. V práci se ale musí vyrovnávat s nepřátelským chováním svého kolegy Felixe, jenž byl jeho bývalým kamarádem i sokem v lásce. Na úkor podniku zanedbává Hold svoji rodinu. Stranou jde také jeho podlomené zdraví...
Holdovi je ale náhle diagnostikován zhoubný nádor. Viktor se pokouší tajit svoji vážnou nemoc, aby nevystrašil svoji rodinu a nezpůsobil rozruch v dřevařském podniku. Vidí, že se mu čas na zemi povážlivě krátí, usiluje proto o nápravu vztahů s kolegou Felixem. Povolá jej jako budoucího opatrovatele své rodiny a dokonce ho jmenuje svým nástupcem v Dřevodrupu.
V rámci rodiny by Viktor byl rád, aby na něj nevzpomínali pouze jako na upracovaného manžela a otce. Svůj poslední volný čas tak věnuje své trpělivé ženě a malému dítěti. I přesto se Hold snaží před svou smrtí zajistit podniku perspektivní budoucnost, a pracuje proto doslova "do posledního dechu"...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Družstevní práce v Praze roku 1936. Ilustroval Josef Ehm. Počet stran: 469.

OBSAH:

Viktor Hold, ředitel Dřevodrupu, po tuhé práci a zápase ve svém mládí vstupuje do mužných let, zdoben láskou své ženy a úctou svých zaměstnanců. Devízou jeho života byla tvrdá práce ve prospěch celku a jeho rodiny.
Mílovými kroky se blíží k vytoužené metě, a to povznést svěřený podnik a zajistit budoucnost své ženě a svému dítěti.

Místo odměny ale přichází těžká nemoc - rakovina žaludku - a podlamuje jeho síly.

Hold podstupuje zápas i s přírodou a celým světem, "který je prostoupen rakovinou bídy a bezpráví, rakovinou smrti. Ale v celém světě jsou propleteny její uzly a hlízy ložisky světla a práva. - Síla lidstva ve svém celku nemá hranice, nemá konců. Proti jedinci, jenž bývá vystřídán, když složil své, je lidstvo věčné."

Hold umírá, když zvítězil i nad svou hrdostí, neboť se dokázal usmířit se svým sokem a žákem, aby mu svěřil své životní dílo i osud své ženy a dítěte.

Byl si vědom, že "práce nesmí nikdy zbýt, poněvadž ti druzí, kterým by po nás liknavých připadla, mají už práci svou. Proto musí býti odevzdána včas a celá jako svébytné dílo."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 07.09.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Do posledního dechu
-Jaro generace
-Jedovatý růst
-Útěk ze století
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Benjamin Klička - Do posledního dechuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­