ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ransome Arthur (*18.01.1884 - †03.06.1967)

­­­­

Záhadné vody (Vlaštovky a Amazonky)

  • díl v sérii: 8 (předchozí: Nechtěli jsme na moře; následuje: Velká šestka)

Vlaštovky a Amazonky tentokrát táboří na neznámém ostrově při pobřeží. Hrají si na trosečníky-cestovatele, zkoumají tajuplné průlivy a vytvářejí si vlastní mapu oblasti, která se s každým přílivem a odlivem dramaticky mění. Seznámí se se skupinou dětí (domorodci) a spolu zažijí mnohá dobrodružství.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Tuto publikaci napsal Artur Ransome. Ilustracemi ji doplnil Jan Černý. Vydalo ji nakladatelství Albatros v Praze roku 1980. Kniha má 385 stran.

ZAŘAZENÍ DÍLA:

Děj se odehrává v Anglii v druhé polovině 20. století. Kniha je psána prózou.

DĚJ:

Když se Walkerovic děti - John, Zuzana, Titty, Roger a malá Bridget - dozvědí, že jejich tatínek se musí zčistajasna uprostřed prázdnin vrátit do Londýna a že tedy z výpravy na prozkoumání a zmapování neznámých končin, kterou měly společně s ním podniknout, podle všeho sejde, samozřejmě je to patřičně otráví. O to větší radost ale mají, když rodiče nakonec usoudí, že už jsou vlastně všichni - dokonce včetně nejmladší Bridget - dost velcí a rozumní, aby mohli dlouho plánovanou výpravu uskutečnit na vlastní pěst. A to ještě ani nevědí, že tatínek a maminka potajmu pozvali i jejich nejlepší kamarádky, Nancy a Peggy Blackettovy. Ve zdánlivě zcela neobydlené krajině uprostřed bažin, ostrůvků a klikatých zálivů, měnících se s přílivem a odlivem několikrát za den takřka k nepoznání, kde se všichni i s kotětem Sindibádem utáboří, je záhy čeká ještě další překvapení - setkání s divošským kmenem Úhořů (jinak sympatickou partou místních dětí). Naštěstí jde o divochy přátelské, kteří po počáteční nedůvěře k neznámým vetřelcům projeví cestovatelům svou přízeň, stanou se dokonce jejich pokrevními bratry a přijmou je tak za právoplatné členy svého kmene. A pravá nefalšovaná prázdninová dobrodružství, při nichž není nouze o legraci ani o napínavé situace, mohou začít.

HLAVNÍ POSTAVY:

John Walker - nejstarší syn pana a paní Wolkerových, rád zažívá dobrodružství, ale také se o všechny spolehlivě postará
Zuzana Walkerová - druhá nejstarší, když se vydávají na dobrodružství, nahrazuje svým sourozencům matku, starostlivá a spolehlivá, která dokáže zařídit nákup jídla i utáboření se
Titty Walkerová - třetí nejmladší, nejraději by stále zažívala dobrodružství a ve všech ostatních vidí nepřátele, se kterými by chtěla svést pomyslnou bitvu o dobyté území
Nancy Blackettová - starší ze sesterské dvojce, kapitánka, pomáhá Johnovi s velením a s vedením lodi
Peggy Blackettová - mladší sestra Blackettová, plavčík, musí poslouchat příkazy své sestry, s Titty se stále vydávají za novými a novými dobrodružstvími

FORMA:

Kniha je rozdělena do 31 kapitol. Je psána z velké části spisovným jazykem.

CITÁT Z KNIHY:

Posádka na plachetničce zatím vztyčovala bílou plachtu. Plachta pomalu stoupala, přestala se třepetat a pěkně se do ní opřel vítr. U kormidla seděl kdosi v červené vlněné čepici. Někdo jiný, také v červené vlněné čepici, se činil u stěžně. "Vztyčují vlajku!" řekl Roger. "Mají na vlajce úhoře?" Na vlajce, která se náhle zatřepetala na vrcholu stěžně, však nebyli úhoři. Vlajka byla černá s něčím bílým uprostřed. "Lebka a zkřížené hnáty!" žasl Mastodont. "To jsem z toho jelen. Kdo to jen může být?" "Hej!" vykřikla Titty, co jí jenom hlas stačil. "Hej!" "Ahoj!" volal John. "Ahoj!" ječel Roger. "Vy je znáte!" ptal se Mastodont. "Vždyť je to Nancy a Peggy!" zvolala Titty. "Jsou to pirátky Amazonky. Hej! Hej! Ahoj!" "Třikrát hurá!" křičel John. "Páni drazí!" zvolala Titty. "Tak tohle tedy myslela Nancy. Věděla už, že sem pojedou. A naši nám neřekli ani slovo!" "Ahoj, Vlaštovky! Vlaštovky, ahoj!" neslo se hlasitě přes vodu. Viděli, jak Peggy vstala a mává na ně. A pak zahlédli, jak ji Nancy rázně stáhla dolů, protože plachetnička se najednou sklonila skoro až k vodní hladině a rozlétla se k ústí Hastrmanovy zátoky. (str. 120)

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velíce líbila a je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. Přečetla jsem více děl od Arthura Ransomea, které jsou provázány postavami Walkerovic dětí a Nancy a Peggy Blackettovými, a všechny se mi líbily. Jsou psané velice čtivým jazykem. I když nemám moc ráda dobrodružné knihy, a raději si přečtu nějakou vtipnou knihu nebo dívčí románek, byla jsem ráda, že jsem v tomto případě udělala výjimku. Myslím, že tyto knihy se budou líbit více generacím, než jen mládeži. Zaujaly mě také ilustrace, kterými byla kniha doplněna a děj tak oživen. Obrázky byly sice pouze černobílé, ale myslím, že právě to je dělá tak půvabnými.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: gombo, 09.01.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Ransome - Záhadné vody (Vlaštovky a Amazonky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­