ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Miller Arthur (*17.10.1915 - †10.02.2005)

­­­­

Smrt obchodního cestujícího

Jedna z nejvýznamnějších dramatických her 20. století, která kriticky pohlíží na konzumní společnost. Hlavní hrdina žije ve falešném americkém snu a myslí si, že je stejně úspěšný jako zamlada.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2009 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Death of a Salesman přeložili Rudolf a Luba Pellarovi. Počet stran: 135. ISBN: 978-80-87128-25-1.

OBSAH:

Obchodní cestující Willy Loman pracuje celý život pro svou rodinu - ženu Lindu a syny Biffa a Happyho. Nyní je mu přes šedesát a cítí se velmi unaven. Obchody se nedaří, přestává vydělávat. Je velmi nesoustředěný, při jízdě autem mívá stále častěji drobné nehody. Není však schopen přiznat si pravdu. Klame rodinu i sám sebe, stále hovoří o své úspěšnosti a výjimečnosti. Ztrácí kontakt s realitou, utápí se v minulosti. Dostává se do častých sporů se syny, kteří žijí svým životem a nesplňují otcův vysněný mýtus o společenském úspěchu. Největší střety prožívá se starším z nich. Biff nesmírně miluje matku a nemůže otci zapomenout jeho záletnické románky.
Krize vrcholí v okamžiku, kdy Loman nadobro ztrácí práci. Firma, u které pracoval přes třicet let, jej bez milosti propouští. Není již pro ni zajímavý, další osud zaměstnanců ji naprosto nezajímá. Loman je na konci sil. Situaci proto řeší sebevraždou, čímž poskytuje rodině z životní pojistky velký finanční obnos. Chce své ženě a synům umožnit nový start za úspěchem. Zatímco Happy přijímá otcovu výzvu a rozhodne se kráčet v jeho šlépějích, Biff otcův falešný model úspěšného života odmítá. Jde za svou touhou - vlastnit pozemek a farmařit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 02.04.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Pohled z mostu
-Smrt obchodního cestujícího
-Všichni moji synové
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Miller - Smrt obchodního cestujícíhoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­