ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Miller Arthur (*17.10.1915 - †10.02.2005)

­­­­

Čarodějky ze Salemu

  • vyšlo též pod názvy Čarodějnice ze Salemu, Hon na čarodějnice, Zkouška ohněm a Hrdelní pře

Drama Arthura Millera čerpá ze skutečných událostí probíhajících koncem 17. století v americkém Salemu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2009 (1. vydání). Z anglického originálu The Crucible přeložila Kateřina Hilská. Počet stran: 156. ISBN: 978-80-87128-26-8.

OBSAH:

Farář Parris zastihne skupinu dospívajících děvčat v čele s Abigail, svou neteří, tančit v lese. Má oprávněné podezření, že se zde dopustily čarodějnictví; zvlášť proto, že jeho dcerka Betty se v pomatení pokouší létat a dcera jeho sousedů Putnamových chodí jako beze smyslů. Do Salemu přijíždí věc vyšetřovat učený kněz Hale. Služka Tituba (Parris si ji přivezl z Barbadosu, kde pracoval jako obchodník) se panu Haleovi - ve strachu z oběšení a ovlivněna jeho sugescí - přizná, že se pokoušela vyvolat dušičky dcer vesničanky paní Putnamové, jež zemřely jako novorozeňata.

Následují hysterická přiznání dívek, jež vede Abigail. Je to pro ně zábavné vzrušení a pro Abigail i nástroj pomsty. Časem totiž u soudu obviní z čarodějnictví ženu svého bývalého milence Johna Proctera, u nějž tato sedmnáctiletá dívka sloužila; byla to právě Elizabeth Proctorová, kdo ji propustil. Proctor je čestný, fyzicky silný a vážný muž, který svojí nevěry hluboce lituje. Pokouší se svou ženu chránit, stejně jako další obviněné. Mezi těmi je i Rebeka, 70letá stařenka, dosud vážená v celé vesnici po svoji dobrotu. Vesničané si však obžalobami řeší svoje osobní rozepře a touhu po pozemcích. (Salem je osada na východním pobřeží, na hranici divočiny, v níž žijí nepřátelští Indiáni. Abigail říká, že viděla, jak jejím rodičům rozbili hlavy na polštáři těsně vedle ní.) Jakmile padne něčí jméno u soudu, je automaticky obviněn, zatčen, uvězněn a vyšetřován, včetně mužů, kteří přišli svědčit ve prospěch svých nevinných chotí. Nakonec obvinění čelí přes 100 lidí, z nichž většina se přizná.

Proctor přiměje svou služebnou Mary, aby u soudu svědčila proti Abigail a ostatním dívkám, že Elizabeth Procterová je nevinná. Mary však nakonec podlehne strachu z Abigail, která si vymýšlí, že na ni Mary poštvala démona v podobě žlutého ptáka, jejž vidí jen dívky. Přidává se k jejich skupinové halucinaci.

Kněz Hale na základě racionálních argumentů a svojí vrozené ušlechtilosti dochází k poznání, že všichni obvinění jsou nevinní. Snaží se je přimět, aby zalhali a přiznali se, čímž si zachrání životy. Místní farář Parris se soudcem se zase bojí povstání, oběsí-li lidi požívající výborné pověsti; proto potřebují alespoň z jednoho vymámit doznání, čímž se i ostatní ukážou jako vinní. Rebeca odmítne. Giles Corey se raději nechá rozdrtit balvany. Elizabeth Procterová je těhotná, proto se její poprava odkládá. Proctor chce žít (i kvůli manželce), a tak podepíše, že obcoval s ďáblem, odmítne ale usvědčit další nevinné a nakonec své svědectví roztrhá. Stále trpí pocitem hluboké viny vůči Elizabeth, jíž byl nevěrný. Vlastní poprava mu nakonec pomáhá najít alespoň část ztracené sebeúcty.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 29.01.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čarodějky ze Salemu
-Pohled z mostu
-Smrt obchodního cestujícího
-Všichni moji synové
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Miller - Čarodějky ze SalemuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­