ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bondouxová Anne-Laure (*23.04.1971)

   
­­­­

Princeta a kapitán

Patnáctiletá princeta Malva, zákonitá dědička galnicijského trůnu, mimořádně vzdělaná a sečtělá dívka, má být provdána proti své vůli. Ona však chce o svém životě rozhodovat sama, a proto se rozhodne utéci. Bouře zažene její loď daleko na východ k bojovným kočovným kmenům. Prožívá úžasná dobrodružství a s neuvěřitelnou vytrvalostí překonává všechny překážky, cestu jí zkříží odvážný kapitán Orfeus a ona se do něj zamiluje... Hlavní hrdinové spolu s dalšími pěti členy posádky se musí podrobit zatěžkávacím zkouškám, v nichž poznávají cenu pravého přátelství a nacházejí smysl života. Jejich cesta připomíná bájnou dobrodružnou plavbu antickým světem a upoutá každého čtenáře.

Mladá princeta Malva, budoucí nástupkyně trůnu Galnicie, měla být provdána za starého krále z Andemarku. Pro ni to znamenalo přestat číst a psát, vzdělávat se. A tak její učitel Archont jí pomohl utéct z paláce. S princetou utíká i její komorná Filomena. Archont vše domluvil. Malva s Filomenou budou převezeny v sudu na loď na Estafadoru, tam by měly najít spojence Vincenza. Tam se Malva dozvěděla z vyprávění o zemi, která se jmenuje Elgolie. Elgolie se stala princetiným cílem, chtěla tam utéct a žít tam. Ale netušili, že Archont je zrádce a že spíše naplánoval princetinu smrt než její útěk. Archont se chtěl zmocnit moci a trůnu v této zemi. Vincenzo nechal Estafadoru narazit na útesy, ale princeta se s komornou stačila zachránit, vyskočily z lodi. Plavaly dlouho, bohužel ale neviděly žádný břeh a ke všemu Malvu něco kouslo do nohy. Po nějaké době obě dívky omdlely, ale zachránili je nějací místní lidé. Neuměli jejich řečí, ale dorozuměli si. Malvu vyléčili. Když už Malva mohla chodit, tak se pustily dál do svých cest na východ.
Musely projít vrcholky zdejších hor, tam panovala zima a cestou potkaly Amojedy. Amojedi žili ve zdejších horách a když narazili na nějaké cizince, zabili je. Jen dívky nechali naživu a darovali je jako dar císaři. Ale před těmi zloduchy je zachránil Urzim, ten byl vůdce kmene Bajgurů. Makva s Filomenou se u nich měly pěkně. Filomena se zamilovala do statečného Urzima, ale jednoho dne se něco přihodilo. Amojedi ukradli Urzimu stádo koní, a tak se vydali za Amojedy. Strhla se velká bitva, při které chytili princetu a svázali ji. Odvezli ji k císaři Temirgaiovi. Malva se mezitím skamarádila s jednou dívkou, kterou tam s ní přivezli. Jmenovala se Lei a uměla mluvit všemi jazyky, a tak si mohly dívky mezi sebou povídat. Tamirgai je přijal jako dar a nechal je odvést do harému.
Mezitím Filomena nechala poslat do Galicie poselství. V Galnicii vládl smutek, mysleli si, že je princeta mrtvá. Otec Malvy se vzdal vládcovství a nechal místo jeho vládnout Archonta. Konečně se mu splnil jeho sen. Archont vydával nekonečné edikty, které přikazovaly tohle a tamto. Napsal jich nekonečně mnoho. Pak přišla do této země správa od Filomeny, která vzkazovala, že princeta Malva žije, ale unesli ji Amojedové. A nakonec se zmínila o Archóntovi, že se je pokoušel zabít. Tato veselá správa krále pozvedla a Archónta chtěl zatknout, ale ten se dříve vypařil, než to stihli udělat. Král nechal vyplout dvě lodě, aby zachránily princetu.
Konal se výběr lidí, kteří pojednou do orientu. Mezi nimi byl i Orfeus, kterému se vyskytla první možnost být na lodi. Od malička mu jeho táta lhal o jeho zdraví. Řekl mu, že kdyby nastoupil na loď, tak by do dvou dnů zemřel. Nalhal mu, že má něco s mozkem, a tak se Orfeus s tím smířil. Ovšem když jeho otec umíral, stihl mu prozradit, že mu lhal a prozradil mu i, že byl pirátem. Orfeus byl touto zprávou tak zdrcen, a tak se vydal první lodí na moře - a zrovna na tu, která vyplula do orientu na záchranu princety.
Princeta si v harému vedla dobře. Každý den si vybíral císař dívku, která s ním stráví noc, ale nikdy se ta vybraná dívka nevrátila zpátky mezi ně. Jednoho dne na výběr dívky přišel i nějaký cizinec, a tak se vybírali dívky dvě. Bohužel Malva byla mezi nimi. Byla přidělena cizinci, ve kterém Malva poznala Archónta. Archont ji přišel zabít, když se mu to nepovedlo tehdy na té lodi. Malva o vlásek utekla, ale chytila ji místní hlídka, a tak byla uvězněna v mučidle. V kleci, která se při otočení kliky zmenšovala a tak Malvu drtila. S klikou dostal jako čest točit Archont, byl moc rád, že se může dívat na smrt "jeho" princety.
Princetu Malvu zachránila výprava z její země. A tak se vydali na cestu zpět. Archont se vydal za nimi. Cestou je potkala taková velká bouře, že přišli o většinu posádky i s kapitánem. Cestou dál se dostali do souostroví Katabé. Katabé je seznámila se zákony, které se tam dodržovali. Měli na výběr. Buď tu zůstat, ale nevrátit se už nikdy domů, nebo mohou jet, ale za nějaký čas musejí překonat všechny zkoušky.
Posádka s novým kapitánem Orfeusem si vybrali druhou variantu. A tak od Katabé dostali kameny životů a kyselinu, která ty kameny rozpouštěla. Měli najít cestu ven z těch ostrovů, než se rozpustí poslední kámen, jinak budou uvrhnuti do podsvětí.
Cestou se Orfeus do Malvy zamiloval. Potkali hodně obtížné zkoušky, ale překonali je. Malva našla svoji zemi Elgolii, ale byla tam sama. Nechtěla tam žít bez svých kamarádů, a tak poprosila zdejší bohy, aby ji odnesli zpět na loď. Archont je neustále pronásledoval, i on si vybral tuto možnost. Měl ale rychlejší loď, tudíž je dohonil a přepadl je. V souboji propíchnul šavlí Orfeuse, ale posádka na lidi Fabuli vyhrála. Archonta vyhodila přes palubu a vydali se dál na cestu. Orfeus Lei vyléčila, a tak byla celá posádka v plném počtu.
Bohužel čas skoro uplynul, přiletěla ptačí kontrola a odnesla loď do podsvětí, ale než ji tam spustili, tak Peppe, člen posádky, skočil, obětoval se pro ně, aby je zachránil. Peppe to stihnul, než se kámen úplně rozpustil.
Loď Fabula svou posádku odvezla na pevninu Galnicie. Ale posádka tuto zemi nemohla poznat. Byla tak opuštěná a zničená, jako kdyby tato zem vedla dlouholeté války. Přišli do zničeného paláce, kde našli vládce této opuštěné země. Byl to straý muž, ale svoji dceru Malvu poznal. Pozval je do přijímající místnosti, ve které si všichni začali vyprávět. Otec Malvy jim sdělil, že to je už 10 let, co se Malva ztratila. Posádka tomu nechtěla věřit. Ale oni cestovali jen rok! Pak si vzpomněli na to souostroví. Tam jim asi ten čas uběhnul.
Malva se začala o svoji zemi starat. Občané se vraceli a ona jim přidělovala domy a půdy. Vše už bylo pomalu u konce a přijala posledního návštěvníka. Malva svoje zapisovatele nechala už jít, a tak zůstala v místnosti sama. Ze starého dědečka se vyklubal Archont a konečně chtěl Malvu zabít. Malva utíká chodbou, kudy tehdy uprchla, ale Archont tyto tajné chodby zná úplně stejně jako Malva. Orfeus se dozvěděl, že zůstala Malva sama v místnosti, vydává se tam, ale bohužel nikoho tam nenajde, jen berle pohozené. Orfeus se vydává zachránit svoji princetu, kterou miloval. Najde ji ve stáji, ale je tam i Archont. Orfeus ho chce zastřelit, ovšem mine. Archont se k Orfeovi přiblížil a zabil ho. Propíchnul ho šavlí, ale teď do správného místa. Za pár dní se konal pohřeb. Pro Malvu to byla její první láska. Byla zdrcena. A tak po každém mořeplavci, který ji přijel zachránit a který zahynul pro ni, něco jejich jménem pojmenovala.

VLASTNÍ NÁZOR:

Když jsem si tuto knižkou zakoupila, myslela jsem, že to jako vždy u pohádky skončí dobře. Mýlila jsem se, je to první knížka a zaroveň první pohádka, kterou jsem přečetla se slzami v očích. Stále jsem Orfeovi dávala naději, ale bohužel zemřel. Ale jinak se mi tato kniha velice moc libila, byla dobře napsána.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 08.03.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Anne-Laure Bondouxová - Princeta a kapitánMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­