ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šmilovský Alois Vojtěch (*24.01.1837 - †20.06.1883)

­­­­

Krupař Kleofáš

  • 1875

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal nakladatel Jindřich Bačkovský v Praze roku 1940. Počet stran: 66.

DĚJ:

Kleofáš byl za mladých let nájemcem venkovského mlýna. Poněvadž se mu tam však valně nedařilo, zařídil si ve městě krupařský obchod a na náměstí si koupil výstavný dům. Avšak ani věno jeho ženy nepomohlo. Žilo se nad poměry, muž dřel, žena utrácela a právnické studie syna Václava pohltily zbytek. Museli dům prodat a zaměnit ho za skromné stavení na obvodu města. Hrdá paní toto pokoření dlouho nepřežila.

Její smrtí nastala v hospodaření rovnováha. Kleofáš se stal šafářem a splatil dluhy. Čtenářská vášeň ho dovedla ke zřízení menšího antikvariátu. Ten a nájem z bytu byly pak hlavními zdroji jeho příjmů. Ze svých nájemníků si nejvíce oblíbil studenta Vlasáka, ve kterém probudil vlastenecké cítění. Sotva pak odešel na studie do Prahy, najal si byt oficiál Valvoda, jehož malá Kadlička zaujala v osiřelém Kleofášově srdci místo po Vlasákovi. Říká jí Kadloušek a vychovává ji v národním duchu, a když dospívá, pečuje o ni vskutku otcovsky. Obratně odstraňuje jejího nápadníka, vypočítavého medika Klenku a přičiní se také, aby se provdala za Vlasáka, jenž mezitím dostudoval profesuru.

Jeho životní úkol byl splněn. Je spokojen, že se mu podařilo vychovat a spojit dvě uvědomělé české duše.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 29.05.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Vojtěch Šmilovský - Krupař KleofášMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­