ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šmilovský Alois Vojtěch (*24.01.1837 - †20.06.1883)

­­­­

Za ranních červánků

Rozsáhlejší povídka z roku 1875 opěvující postavu Josefa Dobrovského za jeho pobytu v Chudenicích. Dobrovský jako jezuita - "modrá postava, modrý abbé, modrý farář" - je konfrontován se zástupcem římskokatolické církve kaplanem Fabiánem a farářem, zástupcem měšťanstva Konipasem, šlechty pánem z Chudenic a na druhé straně českým bratrem Mrštinou, jeho vnučkou Madlenkou, jejím milým Františkem a pytlákem Hukalem. To jsou základní postavy děje, ze kterého vždy vychází Dobrovský jako ten nejlepší.
Dobrovský vede spor s Mrštinou o tom, jestli český národ může ještě povstat a získat svoji svébytnost. Dobrovský mu dá za pravdu až tehdy, když Mrština umírá zastřelen pytlákem. Na jeho místo nastupuje Hukal jako hajný a František se stává nadlesním a Dobrovský je oddává proti vůli nevlastního otce Františka Konipase, který nechce, aby si syn vzal chudou holku a nesnáší Dobrovského, ten je ale zadobře s panstvem a má dobrou vyřídilku, takže spiknutí proti němu ze strany Konipase, Fabiána a faráře nemá naději na úspěch.

Kniha není literaturou první jakosti, a proto se nedivím, že autor je již zapomenut.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 19.01.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Vojtěch Šmilovský - Za ranních červánkůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­