ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolstoj Alexej Nikolajevič (*10.01.1883 - †23.02.1945)

   
­­­­

Kulhavý kníže

Román z raného období autorovy tvorby, v němž v duchu kritického realismu zobrazuje úpadek a degeneraci ruské šlechty, vypráví o knížeti, jehož mravní a sociální vztahy k lidské společnosti byly podlomeny nešťastnou láskou ke krásné, necitelné ženě bez mravních zábran. Nezachrání jej ani pokus o manželství s prostou dívkou se všemi přednostmi mládí. Východisko z životní krize nachází v životě mezi prostými lidmi i ve snaze očistit se od minulosti, a tak získat právo na opravdový šťastný život.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1972 (2. vydání). Z ruského originálu Хромой барин (Chromoj barin) přeložila Taťjana Hašková. Ilustroval Milan Kopřiva. Počet stran: 141.

OBSAH:

V kulise rozpadajících se "šlechtických hnízd" se odehrává drama člověka, jenž po citovém úrazu pozbude vůle k životu.

Kulhavý kníže Krasnopolskij poznává v hlavním městě uhrančivě krásnou ženu ve vysoké společnosti Annu Semjovnu Mordvinskou, jež mu na hned při prvním setkání učaruje. Poté jej svede, ale nakonec ho odstrkuje tak, jak to bylo u bohatých rozmarných žen zvykem. Ale milostné dobrodružství, touha a naděje připravovaly knížete postupně o rozum.
A tak Krasnopolskij, jenž celá léta sloužil jako plukovník u gardového pluku a žil bezstarostně a zahálčivě, utrácí své jmění, doufaje, že zemře někdo z příbuzných anebo se prostě něco stane.

Začne se chovat jako zamilovaný blázen. Je jako smyslů zbavený a začne Mordvinské nadbíhat.
Jednou po plese ji ze zoufalství a snad i ze zlosti veřejně políbí. Její manžel ho pozve k sobě, a protože se cítí jeho jednáním uražen, šlehne knížete bičíkem do tváře. To má za následek zlost knížete, který z ješitnosti urazí mladého gardistu, jenž jej záhy vyzývá na souboj muž proti muži, při němž knížeti prostřelí nohu...

Po tomto střetu a úrazu, který utržil v boji, kníže odjíždí na venkov na zděděné sídlo své tety. Jeho sousedy jsou Volhovovi, jejichž dceru si bere a v tomto sňatku s mladou, milou a nevinnou Káťou hledá záchranu.
Jekatěrina Alexandrovna Volhovová je největší krasavice v kraji, dcera dobromyslného, veselého a bohatého statkáře. Kníže se s ní schází, ale jednoho dne jí řekne o svém trápení z minulosti. Káťu to velice raní, ale přestože je uražena, otec Alexandr Vadimič Volhov jí domlouvá a ke sňatku tedy dojde.

Po svatbě odjíždí do ciziny, ale stačí náhodné setkání s tehdejší láskou a kníže bezhlavě opouští svou manželku. Ta se vrací k otci, chce utajit rozchod.
Kníže jí však před odchodem vysvětluje, že s ní nemůže zůstat, protože ona je tak čistá; u ní že však vždy nacházel uspokojení a zapomenutí, sám nad sebou se nyní odporem otřásá a konstatuje, že svět je hanebný. Upadá do nejsprostší spodiny společnosti, kde v alkoholu a neslušném chování hledá zapomenutí i vykoupení. Klesá stále níž a níž...

Nakonec se domnívá, že mu vykoupení přinese jedině smrt. Očekává ji. Nastupuje na parník a utrácí poslední peníze.
Zde potkává toulavého mnicha. Vnitřně nalomen a na pokraji zhroucení nakonec bere tuláckou hůl a společně s mnichem putuje krajem mezi prostý lid, chce "dojít očisty" a vykoupit si právo na štěstí. Učí se znovu poznávat krásy života, přírody, lidské povahy... Uvědomí si, že se na Kátě nesmírně provinil a začíná po ní toužit a milovat ji. Slušný a pokorný se vrací do svého kraje a prosí Káťu o odpuštění. Káťa jej po nějakém čase s láskou přijímá.

VLASTNÍ NÁZOR:

Je až s podivem, jak s člověkem dokáží zamávat city, touha a láska. Knížeti dlouho trvalo, než prohlédl, že toto vše je sice potřeba, ale jedině s osobou, která toto opětuje a nemá postranní úmysly, není vypočítavá, ale naopak je čistá a milující - jako Káťa. Pro tu nepravou lásku riskoval kníže mnoho, dokonce svůj život při souboji, zdraví a zdravou mysl především. Až po setkání s mnichem a tou poutí prohlédne ze své slepoty a stává se správným mužem, manželem i občanem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.10.2018

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexej Nikolajevič Tolstoj - Kulhavý knížeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­