ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Solženicyn Alexandr Isajevič (*11.12.1918 - †03.08.2008)

­­­­

Jeden den Ivana Děnisoviče (3)

Povídka Jeden den Ivana Děnisoviče, popisující poměry v jednom ze sovětských pracovních táborů na Sibiři v poválečných letech, se svého času stala předmětem ostré společenské polemiky v SSSR. Autor zde zachycuje prostým, sugestivním stylem všední den člověka, vězněného za stalinské éry v koncentračním táboře proto, že se za války dostal na několik hodin do německého zajetí.
Novela se považuje za jedno z nejotřesnějších svědectví společenských poměrů v SSSR v období kultu osobnosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Jeden den Ivana Děnisoviče. Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2000. Z ruského originálu Odin deň Ivana Děnisoviča přeložil Sergej Machonin. Celkový počet stran: 310. ISBN: 80-200-0834-9.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

V novele je popsán jeden den Ivana Děnisoviče Šuchova, který byl odsouzen na deset let za vlastizradu. Svůj trest si odpykává ve speciálním táboře na Sibiři.

DĚJ:

Den začíná budíčkem brzy ráno, kdy Šuchov obvykle provádí různé drobné práce, za které získává peníze, za něž si kupuje tabák.
Po snídani byli nuceni se seřadit venku v zimě, kde byli několikrát přepočítáváni a kontrolováni, zdali nemají svoje oblečení nebo jídlo navíc. Pokud bylo něco takového nalezeno, tak bylo zabaveno a večer šli do korekce. Korekce je vlastně forma trestu, kdy jsou zavřeni na samotce a jejich příděl jídla je ještě menší. Normálně k jídlu dostávají šlichtu, kaši a chleba.
Po přepočítání vyrazí z tábora na místo, kde pracují. Jakmile tam dorazí, jsou opět přepočítáni a po vpuštění dovnitř se rozutečou hledat jakýkoliv teplé místo, než jim přidělí nějakou práci. Na jídlo a všude se musí pohybovat se svojí partou, s níž jsou celý den. Každá parta má svého parťáka, což je vlastně velitel a zástupce, který se o partu stará. Pokud někdo nepracuje, má to vliv na celou partu - nezískají příděl navíc. Jejich jídlo má mít určité porce, ale kuchař vždycky někomu dá více a někomu méně, takže nikdo neví, kdy se jedná o jejich normu.
Pracují v nehostinných podmínkách za velikého mrazu, takže se všechny práce musejí dělat rychle, jinak jim například zmrzne malta nebo voda. Po práci se seřazují před bránou a jsou několikrát přepočítáváni a kontrolováni, což je jednou z hlavních věcí každého dne.
Když se vrátí do tábora, jdou se kouknout na ceduli, zda jim nepřišel nějaký balíček. Jelikož Ivan Děnisovič napsal manželce, ať nic neposílá (všechny balíčky jsou kontrolovány a pokud tam je jídlo, tak si dozorce kousek vezme), chodí do fronty čekat za Césara a vždycky za tu službu něco získá - večeři, cigaretu, peníze nebo něco jiného. Po vyčkání ve frontě na balíček odchází na večeři a potom na svůj kavalec. Předtím než jdou spát, čeká je několik prohlídek.

PROBLÉMY:

  • "okrádání trestanců" dozorci - když někomu přijde balíček, tak jim uždibují z poslaného jídla, také některým berou třísky, které si přinesli na zatopení
  • nedostatek jídla - pokud má člověk pracovat celý den, tak musí mít vydatnou stravu, aby měl spoustu energie
  • zabavování soukromého šatstva - na Sibiři jsou teploty velmi nízké a oni se musí vysvlékat z oblečení na kontroly uprostřed pustiny a pokud naleznou oblečení, které není erární, tak jej zabaví a večer šup do korekce

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katka Svobodová, 10.03.2013

   
­­­­

Výpisek Jeden den Ivana Děnisoviče (3) ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Isajevič Solženicyn - Jeden den Ivana Děnisoviče (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­