ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Knap Josef (*28.07.1900 - †13.12.1973)

   
­­­­

Věno

  • úryvek
  • ze str. 217-218, kapitola A ty?

"Není ve světnici Julka?" Svírala ho hrozná tíseň.
"Tady není. Julko!"
Našel ji konečně nahoře zarytou obličejem v seně, a když roztřesenými prsty vyhmatal z její tváře, že je živá... všech deset prstů se muselo přesvědčit, že s ní je dobře... až zavrávoral pocitem horoucího, úlevného štěstí, jako by vykopal všecky poklady země.
"Co tu děláš holka?"
Vstala, setřásla si seno z vlasů. Chtěla ještě chvíli podržet výhodu, že tady v šeru jí nebylo vidět do tváře.
"Můžete jít napřed," řekla. "Přijdu dolů hned."
Čekal na ni pod schody, nemohl se hnout z místa, dokud ji nespatří.
"Vidím teď, že stejně by sis ho neměla brát."
Ale ona mínila právě naopak. Že si Antonína Rudiše vezme. Jak prve ležela s hlavou zabořenou v seně, a vlastně pořád v poslední době, stále znovu zmateně těkala v duchu po stopách svého sesterského společenství s Pavlou, od dětských časů až po její poslední chvíle. Vzpomínala si - něco mezi nimi zůstalo nedořečeno... jak Pavla v umírání ulpívala se zvláštní němou prosbou na její tváři. Co jí asi chtěla říct? Snad to, aby ji Julka vystřídala u jejího dítěte? - Bolela ji ze všeho napětí hlava, ještě když ji zastihl otec. Ale teď jí už tváře u očí trochu vychladly, sebrala také zbylé drtky sena z blůzy. "Můžete tam dojít."
"Trvám, že nepůjdu... leda bych byl špatnej člověk."
"Pak bych s ním asi musela promluvit sama. Ale vy tam dojdete. Protože -"
"Protože?"
"Protože je všecko pravda, co jste říkal. Pavla a já... Dosud mě nic nestálo, že jsme si byly nejmilejší."
Přesto se mu šlo k Rudišovům jako v okovech. Antonín ho vyslechl a celou chvíli se neměl k odpovědi. Díval se někam do rohu světnice.
"Musel bych dřív s Julkou promluvit sám," vyjádřil se nakonec, a nohou odstrčil zouvák pod postel. "Protože si neumím srovnat, jak to myslela. Mám tu u dítěte pořádnou opatrovnici, jak jste viděl," dodal potom. "Nemusíte se bát, že by se vaší vnučce vedlo špatně v mejch mužskejch spárech... jestli to Julka myslela jen kvůli dítěti. Nezbylo by mi, než se vzdát takovýho milosrdenství z její strany. Julka..." ještě znovu okusil to slovo na rtech a zase se s ním ponořil do mlčení.
"A ty by sis ji nedovedl představit jako hospodyni... nebo jak?"
"Jestli bych nedovedl?" Vstal, chodil po světnici jako na řetězu od kamen k oknu a naopak. V jedné chvíli, jak se octl blízko dveří, vzal za kliku a zmizel ve tmě. Musel vyjít ven na vzduch. Už se chtěl Štěpař podívat za ním, co vlastně kde dělá, ale Antonín se vrátil sám a usadil se na lavici málem klidně. "Tak se zdálo, když se sklízely brambory, že se letos po nich nezaseje; a teď ze všech těch špláchů a plískanic docela slušnej podzim," vyprávěl, přemáhaje cvakání zubů.
"Jednou jsme sili ještě v prosinci, tenkrát bylo Mikuláše, trvám, takhle v sobotu - no, ať to bylo kdy bylo."
"Teď si bezpochyby myslíte, kdybych měl po Pavle dostat ještě Julku, že bych pomalu vycumlal vaši chalupu s jejich věnem."
Hospodář Štěpař musel od něho odvrátit oči, jak ho nenáviděl až na krev. "Kdyby to bylo jenom věno," řekl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 09.10.2010

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Věno
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k úryvku
Josef Knap - VěnoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­