ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

McCoy Horace (*14.04.1897 - †15.12.1955)

­­­­

Koně se přece střílejí

"Kdy jsem něco takového řekl?"
"Před chvilkou. Řek jsi, že než jsi mě poznal, nikdy tě ani nenapadlo, že bys třeba taky moh zkrachnout....Jo, jenže to není má vina. S tím já nemůžu nic dělat. Jednou jsem se chtěla zabít, ale nedokázala jsem to, a pak už jsem nikdy nenašla odvahu zkusit to znova....Chceš udělat světu jednu menší službu?...." zeptala se.
Neřekl jsem nic, poslouchal jsem, jak oceán s šumotem naráží do pilířů, cítil jsem, jak se molo zvedá a klesá, a myslel jsem na to, že všechno, co řekla, je pravda.
Gloria se přehrabovala v kabelce. Když vytáhla ruku, držela v ní malý revolver. Nikdy dřív jsem ten revolver neviděl, ale nepřekvapilo mě to. Ani v nejmenším mě to nepřekvapilo.
"Tumáš – " řekla a podávala mi ho.
"Já to nechci. Dej to pryč," řekl jsem. "Pojď, vrátíme se dovnitř. Je mi zima – "
"Vem si to a helfni pánubohu," řekla a vmáčkla mi revolver do ruky. "Zastřel mě. Je to jediná možnost, jak mi pomoct, abych se dál netrápila."
Má pravdu, řekl jsem si v duchu. Je to jediná možnost, jak jí pomoct, aby se dál netrápila.
Když jsem byl malý kluk, býval jsem vždycky celé léto u dědy na farmě v Arkansasu. Jednou jsem tam stál před udírnou a koukal na babičku, jak vaří ve velkém železňáku louhové mýdlo, a zrovna v tu chvíli přišel na dvůr děda a byl hrozně rozčilený. "Nellie si zlámala nohu," řekl děda. Šli jsme s babičkou po schůdkách přes plot na pozemek, kde děda předtím oral. Stará Nellie ležela na zemi a řehtala bolestí, pořád ještě zapřažená do pluhu. Stáli jsme tam a koukali na ni, jenom jsme na ni koukali. Děda se vrátil s puškou, s kterou bojoval za občanské války u Chickamauga Ridge. "Šlápla do díry," řekl a poplácával Nellie po hlavě. Babička mě otočila a sama se taky dívala na druhou stranu. Dal jsem se do breku. Pak jsem uslyšel výstřel. Ten výstřel slyším dodnes. Rozběhl jsem se tam, vrhl jsem se na zem a objal jsem Nellie kolem krku. Měl jsem toho koně rád. Nenáviděl jsem dědu. Vstal jsem a šel jsem k němu a tlouk ho pěstmi do nohou... Děda mi pak ten den vysvětlil, že měl Nellie taky rád, ale že ji musel zastřelit. "Nic lepšího jsem pro ni nemoh udělat," řekl. "Nebyla už k ničemu. Tohle byla jediná možnost, jak ji pomoct, aby se dál netrápila...."
Držel jsem revolver v ruce.
"Tak jo," řekl jsem Glorii. "Řekni si kdy."
"Hned teď."
"A kam? - "
"Sem. Do spánku."
Molo nadskočilo, jak se o ně roztříštila velká vlna.
"Už? - "
"Už."
Zastřelil jsem ji.
Molo se znova pohnulo a voda vydala mlaskavý zvuk, jak klouzala zpátky do moře.
Revolver jsem hodil přes zábradlí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 08.01.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Koně se přece střílejí, Koně se přece střílejí (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k úryvku
Horace McCoy - Koně se přece střílejíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­