ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Meyerová Stephenie (*1973)

   
­­­­

Stmívání (2)

- první díl upírské milostné ságy Isabella Swanová, která se stala světovým bestsellerem

Hlavní hrdinkou tohoto příběhu je Isabella Swanová, které každý říkal Bello. Žila s matkou, ale jelikož ta se znovu vdala a rozhodla se cestovat se svým novým mužem, odstěhovala se Bella do Forks ke svému otci. Nebyla z toho příliš nadšená, protože vyměnila slunce za věčně zatažené a deštivé počasí. Jako dárek na uvítanou dostala od táty starý náklaďák. Už první den ve škole si ale našla nové přátele. Když seděli v jídelně, zaujali ji jedni zvláštní studenti. Byli krásní a tajemní. Byla to zvláštní rodina z Forks. Místní doktor Cullen a jeho manželka Esme adoptovali pět dětí. Emeta, Rosalii, Alici, Jaspera a Edwarda, jenž se Belle zalíbil na první pohled. Všichni sourozenci mezi sebou měli zvláštní vztah. Trávili čas jen spolu a chodili spolu jako páry; až na Edwarda.
Při první hodině biologie zjistila Bella, že sedí v lavici zrovna s ním. Jenže první dojem se nějak nevydařil a Edward hned po hodině utekl. Bella si byla jistá, že je to kvůli ní. Další den se ho chtěla zeptat, co má za problém, jenže on se několik dní vůbec neukázal. Ale pak se ukázal na další hodině biologie. Bella byla hrozně překvapená, že jen co usedla do lavice, pozdravil ji. Představil se a začal se s ní normálně bavit. Byl hrozně krásný a Bella z něj nemohla spustit oči. Měl zlaté oči, bronzové rozcuchané vlasy, bílou hladkou pleť a rudé rty. Po škole, když Bella stála u auta a rozhlížela se po Edwardovi, se k ní najednou v plné rychlosti řítilo jiné auto. Chytlo smyk. Mohla být mrtvá, ale vtrhl tam Edward a holou rukou auto zastavil. V nemocnici, když se ho na to ptala, jí nedal žádné vysvětlení. To přišlo až na školní exkurzi. Ale nebylo pravdivé. Tvrdil, že to byl jen nával adrenalinu. Ovšem Belle to nedalo. Věděla, že je to jinak, než jí tvrdí. Její kamarádky jely zrovna do Port Angels nakupovat šaty na školní ples. Jela s nimi, ale jen do nějakého indiánského knihkupectví, kde chtěla jednu knížku s legendami. Její indiánský přítel jí totiž jednu vykládal, a tak chtěla vědět víc.
Při cestě z obchoduji ji ale napadlo pár kluků. Nechtěli ji nechat jít a vypadalo to dost zle. Jenže najednou se ozvalo skřípění pneumatik - přijel její princ ve stříbrném Volvu. Edward ji poslal do auta, zavrčel na ty kluky a rychle jeli pryč. Edward byl hrozně vytočený. Bella ho musela rozptýlit, aby to neotočil. Slyšel myšlenky těch kluků a byl v pokušení ukousnout jim hlavu. Kamarádky už na Bellu čekaly v jedné restauraci. Když ale viděly, s kým přijela, jely domů bez ní. Ona šla na večeři s Edwardem. Ten jí pověděl o tom, jak slyší myšlenky všech lidí; jen ty její ne. Hrozně ho to trápilo.
Večer Bella studovala tu knihu, kterou si koupila. Uvědomila si, kým Edward je a chystala se mu to říct. Další den po škole šli spolu do lesa. Pověděla mu, že ví, že je upír. Nic jí nezapřel. Hodil si ji na záda a obrovskou rychlostí utíkali na vrchol kopce, kde svítilo slunce. Edward Belle vysvětlil, že pijí jen zvířecí krev (ale jsou i tací, co pijí lidskou) a považují se za vegetariány a ukázal jí, proč nechodí nikdo z rodiny na slunce. Jejich kůže na slunci zářila jako posetá diamanty.
"A tak se lev zamiloval do jehňátka!"
Ale Bella se ho nebála. Bála se jen toho, že ho ztratí. Začali spolu chodit a došlo na představování rodině. Bellu si hned všichni zamilovali, tedy až na Rosalii. Jednou, když se chystalo k bouřce, byla pozvána, ať jde s Cullenovými hrát baseball. Nechápala proč. Ale pak došlo na hru a hned pochopila. Jejich odpaly byly jako hromy. Potom ovšem na hřiště dorazili jiní tři upíři, ti zlí. Když ucítili lidskou vůni, chtěli zaútočit. Celá rodina ale Bellu chránila. Avšak James (stopař, jenž patřil k těm zlým) to bral jako výzvu. Začal Bellu pronásledovat, a tak ji musel Edward ochránit. A nešlo to jinak než Jamese zabít. Ukryli Bellu mimo město. Ale James vymyslel past. Řekl Belle, že má její matku. Kdyby Bella nepřišla sama do starého baletního studia, tak by ji zabil. Jenže to byla past. Bella utekla Alici a Jasperovi a šla na smrt. Přemýšlela nad životem. "Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, jak odejdu z tohoto světa, ale odejít místo někoho, koho miluju...to se mi nezdá tak zlé. Nedokážu litovat rozhodnutí, která mě sem přivedla, protože mě přivedla taky k Edwardovi."
Pak vešla do baletního studia a poznala past. Avšak už bylo pozdě. James tam na ni čekal. Chtěl vše natočit na kameru, aby Edward trpěl, až to uvidí. Hodil s ní o zem a vše točil. Pak jí zlomil stehenní kost a užíval si její výkřiky bolesti. Ale pak tam zničehonic vtrhl Edward a začali spolu bojovat. Bella byla zraněná a krvácela; to vše trochu zkomplikovalo. James Bellu kousl do zápěstí a jed, který měl v zubech, ji začal měnit na upírku. Pak tam vtrhl zbytek rodiny. Edward běžel spolu s otcem k Belle, zatímco ostatní se postarali o Jamese. Edward nechtěl, aby se z Belly stala upírka, a tak musel z rány jed vysát. Jenže lidská krev je moc velké pokušení... Nedokázal včas přestat a Bella ztratila moc krve. Skončila v nemocnici. Když se vzbudila, měla u postele svou mámu a Edward spal na pohovce. Všem řekli, že propadla oknem.
Kniha končí tak, že Bella jde s Edwardem na ples. Má krásné šaty a ortézu na noze. Na plese je moc lidí a Bella se necítí dobře. Když tancují venku v altánu, zeptá se Edwarda, proč ji nenechal proměnit. Mohla být přeci navždy s ním - to bylo to, co si nejvíc přála. Milovala ho tak, že s ním chtěla trávit věčnost. Edward byl proti, ale ona to nevzdá... Jednou to přijde...

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka je naprosto fantastická. Má 4 části. První tři díly jsem dostala na Vánoce a byla jsem do nich tak začtená, že jsem je měla za čtyři dny přečtené všechny. Ale pořád chyběl poslední díl, na který jsem byla nejvíc zvědavá. Tak jsem si ho (přiznávám se dobrovolně) stáhla z Internetu. Nešlo to vydržet. U nás má oficiálně vyjít až na konci února. To je moc dlouho. Pro toho, kdo má rád romantiku a fantasy, je to určitě to pravé. Jen si představte žít v takovém světě! Je to fakt skvělá knížka.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 08.01.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Stephenie Meyerová - Stmívání (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­