ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Beckett Samuel (*13.04.1906 - †22.12.1989)

­­­­

Čekání na Godota (3)

Vrcholné dílo moderního dramatu, které kníže absurdního divadla Samuel Beckett publikoval v roce 1953.

Čekání na Godota je absurdní divadelní hra o nemožnosti naplnění lidského údělu. Hlavními postavami jsou dva staří tuláci Estragon a Vladimír, kteří na vesnické cestě pod starou vrbou čekají na Godota, který má rozhodnout o jejich budoucím životě. Není jasné, kdo ten Godot je, ani sami tuláci to nevědí - jen malý kluk, kterého Godot za nimi posílá, jim řekne, že má bílé vousy a že fyzicky trestá jeho bratra. Dva společníci vedou celé dva dny, kdy na Godota čekají, nesmyslné dialogy působící velmi chaoticky. Dohodnou se na tom, že na větvi staré vrby spáchají sebevraždu, mají ale strach z jejího provedení.

Během jejich rozhovoru za nimi přichází pán Pozzo se svým otrokem Luckym, kterého drží na provaze. Pozzo jim ukáže, jak ho Lucky poslouchá a dokonce jej nechá zatancovat a myslet (Lucky umí myslet pouze s kloboukem na hlavě). Ke konci dne, když otrok se svým pánem odejde, přichází chlapec, jenž jim oznámí, že dnes Godot nepřijde, že ho mají čekat druhý den.

Druhý den čekají tuláci na tom samém místě a opět za nimi přijde Pozzo s Luckym. Nikdo kromě Vladimíra si z předchozího dne nic nepamatuje. Pozzo je slepý a je plně závislý na svém otroku, který je pro změnu němý (proto jim přijde divné, že jim mohl včerejší den něco říkat). Tuláci znovu přemýšlejí o oběšení, přetrhne se jim však provaz. Na konci dne se opět dostavuje malý chlapec a oznamuje jim, že Godot tento den již nedorazí. Estragon a Vladimír se domluví, že tedy půjdou pryč, ale ani jeden z nich se k tomu nedokáže odhodlat, tak jenom stojí na místě a čekají.

Dialog Estragona s Vladimírem se vyznačuje častým opakováním otázek, monotónností a nesmyslnými odpověďmi. Časté jsou vulgarismy a hovorová řeč. Účelem jejich rozhovoru není sdělování informací, ale prosté zabití času, což je ostatně v samotné divadelní hře několikrát zdůrazněno.
Marné čekání na Godota symbolizuje neschopnost člověka řídit vlastní život.

VLASTNÍ NÁZOR:

Když jsem knihu četla, často jsem se zamýšlela nad tím, kdo je to vlastně Godot. Má symbolizovat lidský osud, smrt nebo například štěstí? Je Godot ztělesněná naděje? Nakonec jsem skončila u úvahy, že Godot má symbolizovat Boha (ostatně anglický výraz pro Boha jeho jméno obsahuje), na kterého ti dva staří tuláci tak oddaně čekají. Možná, kdyby se jim podařila sebevražda oběšením, by se svého Godota nakonec dočkali.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 28.06.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Samuel Beckett - Čekání na Godota (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)