ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goscinny René (*14.08.1926 - †05.11.1977)

­­­­

Mikulášovy průšvihy

Další z knížek o nezbednostech malého francouzského školáka a jeho kamarádů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2011. Z francouzského originálu Le Petit Nicolas a des ennuis přeložila Tamara Sýkorová-Řezáčová. Ilustroval Jean-Jacques Sempé. Počet stran: 103. ISBN: 978-80-7461-021-9.

PROSTŘEDÍ:

Francie - pravděpodobně hlavní město Paříž

NÁMĚT:

Příběhy malého Mikuláše, které zažívá především ve škole.

DĚJOVÁ LINIE:

Kniha začíná tím, že Jáchym přijde do školy později, neboť má trápení. Jak záhy paní třídní učitelka prozradí, narodil se mu sourozenec. Konkrétně bratříček. Kluci se ihned začnou zajímat o přestávce, co a jak se u nich změnilo. Jáchym je pochopitelně z toho všeho sklíčený a mnozí kluci mu říkají, že to bude ještě horší. Nakonec to skončí tak, že se Jáchym porve, protože si jeden z kamarádů začne utahovat ze jména jeho bratříčka.

V další kapitole píše Mikuláš děkovný dopis nadřízenému jeho tatínka, neboť dostal stolní hru "Člověče, nezlob se!" K jeho smůle ji již má, a proto z ní nemá žádný užitek. Jeho tatínek přesto trvá na tom, aby Mikuláš sepsal děkovný dopis za to, že mu takovou hezkou pozornost věnoval. Nakonec se vše vyřeší a Mikuláš odešle úspěšně - po perně stráveném večeru - dopis.

Mikuláš dostane po čase desetifrank, protože patří mezi jedny z nejlepších studentů, kteří napsali úspěšně test. Nastanou tak debaty s jeho kamarády ve škole, co by si za něj měl koupit. Nakonec se rozhodne, že v cukrárně za ty velké peníze koupí 50 tabulek čokolády. Prodavačka mu je ale nechce prodat, protože ho podezřívá, že tak velké peníze nezískal čestně. Když přijde Mikuláš domů s brekem, vše vysvětlí, dostane namísto desetifranku kovový frank, načež je spokojen.

Přijde čas nákupu a tatínek se rozhodne, že Mikuláše vezme s sebou. Neprobíhá to ale úplně vesele, neboť je tam plno lidí, a tak mají problémů až nad hlavu. Nakonec nic nekoupí, a proto tatínek celý vzteky bez sebe odveze rodinku na jídlo do restaurace.

Ve škole zamrzne potrubí a praskne, tudíž se rozhodne, že se děti budou učit v prádelně. Nosí se při tom židle a je proto jasné, že chlapci budou vyvádět všelijaké skopičiny, což se také stane. Naštěstí ale všichni vyváznou bez jakéhokoliv postihu.

Mikuláš je zase úspěšný ve škole, a tak dostane peníze, aby si za ně koupil něco hezkého. Rozhodne se koupit si baterku, se kterou si náramně vyhraje. Pak se mu ale vybije a Mikuláš je proto velice smutný. Smutek ho ale následujícího den přejde, když ji vymění za plně funkční Viktorínovu píšťalku.

Augustýn pak do školy přinese ruletu, při níž se hraje o peníze. Kluci se kvůli tomu dost pohádají, a když začnou konečně hrát, přijde Polívka - dohlížitel - s tím, že ve škole se gamblerství nepodporuje. Příběh ale přeci jen šťastně dopadne, neboť Polívka potom vrátí Augustýnovi jeho ruletu a pan Češpivo peníze dětem, co chtěly hrát.

Po dlouhé době přijede rodinku navštívit bábinka, z čehož má Mikuláš ohromnou radost, protože od ní vždy dostane nějaký ten dárek. Tatínek ale radost moc nemá, neboť s bábinkou zrovna nejlépe nevychází. Díky bábince pak Mikuláš nemusí následujícího dne do školy a tatínek musí spát na gauči.

V další kapitole zažívají děti útrapy a strasti při dodržování dopravních předpisů, jež se tak neobejdou bez vzrušení, hádek a jiných opičáren, které jsou pro ně typické.

Jak paní učitelka následujícího dne vysvětlí, budou mít názorné vyučování, při němž každý bude popisovat věc, kterou si přinese do školy. Mikuláš se dlouho rozmýšlí, co by měl vzít, ale pak dostane mušli. Myslí si, jak je to skvělá věc, ale ve škole pak zjistí, že mušli má prakticky každý z jeho spolužáků.

Mikuláš pak zažije ještě několik příběhů. Například s tombolou, večeří jen tak podomácku, odznakem, výstrahou, Jonášem či křídou.

POSTAVY:

Mikuláš - přátelský a veselý klučina, který má rád každou legraci; jeho nejlepším kamarádem je Vendelín, hrozně tlustý kluk, jenž se v jednom kuse pořád něčím cpe; Mikuláš je malý (z toho plyne také název knížky), přátelský, má rád svoje rodiče, je hravý a především student chlapecké školy
tatínek - otec Mikuláše; ustaraný, přátelský, milý, často se hádá s Mikulášem a maminkou; kouří, což není příliš zdravé; po práci chce vždycky klid, ale většinou mu není dopřán, neboť to vždycky končí hádkou
maminka - matka malého Mikuláše; milá, hodná, přátelská, ustaraná; často říká, že pojede ke svojí mamince (Mikulášově bábince), protože se s tatínkem často pohádá; nakonec se ale vždycky usmíří

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Dětství je kouzelné období.

MOTIVY:

Přátelství, rošťárny, škola, kamarádi, studenti

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána převážně dětským slangem v ich-formě, neboť jednotlivé příběhy vypráví malý Mikuláš.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka je vcelku dobrá. Je čtivá, vtipná, bohatá na skvělou ilustraci a má vše potřebné, co by mělo dítěti vyhovovat. Mimo jiné se u ní skvěle pobaví i dospělí, což je velké plus.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 09.06.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
René Goscinny - Mikulášovy průšvihy

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­