ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Smetanová Jindřiška (*26.10.1923)

­­­­

Koncert pod platanem

Soubor povídek, jejichž společným jmenovatelem je laskavý přístup k lidem. S ohledem na dobu jejich vzniku nám jejich témata mohou připadat jako ze starých časů a celá knížka má nádech Nerudových Povídek malostranských.
V povídce Heřmánek se malá holčička stěhuje z venkova, kde je jí všechno důvěrně známé do Prahy a nemůže se vyrovnat s tím, že všechno je jiné, ani v parku neroste heřmánek.
V povídce Umřel nám pan Foerster pan Kamínek teskní nad smrtí slavného hudebního skladatele, o jehož existenci mladá pradlena neměla ani potuchy, přesto plakala také.
Povídka Koncert pod platanem je trochu jiná než předchozí, vypráví o postoji Františka Kmenta, který byl sluhou u Lichtenberků a po druhé světové válce ztratil pány, kteří emigrovali do zahraničí. Krátce na to přišel Vítězný únor a ze sluhy se stal domovník. Nikdy nezatrpkl jako pan Tomáš, zkonfiskovaný živnostník, naopak, když z rozkazu nové vrchnosti se na zahradě pořádaly koncerty, vrátil se ke své profesi a znovu nabízel hostům limonádu jako za starých časů.
Král sumců je povídka opět z Malé Strany, milovaného prostředí autorky, kde prožila po svatbě dlouhý čas a tuto část Prahy si zamilovala. Pan Tuháň rád chodil k Čertovce, když ji vypouštěli a hledal "poklady" na jejím dně - staré hrnce a jiné nepotřebné věci. Jednou ale uviděl sumce se zlatou korunkou na hlavě.
Povídka Idealistka je o dvou starších lidech, kteří se snaží najít partnera pro život. Zatímco pan Vichr sbírá brouky, paní Hortová je "idealistka" a představuje si, jak by si je připravila k jídlu. Všechno, co v přírodě vidí, se dá jíst, zvířata i rostliny. Pan Vichr před ní prchá.
Visuté zahrady Semiramidiny jsou povídkou o dospělém chlapci, který vyrůstal ve stínu své matky a když zemřela, nedokázal si poradit se svým životem. Upnul na na protější dům, kde na pavlači se neznámá mladá dívka starala o květiny. Když se po dlouhé době odhodlal, že ji osloví, dívka se stěhovala - za svým manželem.
Velmi zajímavá povídka ze starého věku je V jámě lvové. To byla jedna rodina, která si velmi zakládala na tom, že něco znamená, vedl ji autoritativní plukovník. Jeho dcera Helena se provdala za hraběte, který se zajímal jen o karty a koně, a tak přišel o celé své jmění a žena od něj utekla. Zeť ale v domácnosti zůstal na vztek celé zbývající rodině. Druhá dcera Eliška byla rodinou poslaná, aby po Únoru utekla přes hranice a našla pomoc u známých v Itálii. Jednoho dne se vrací zcela na pokraji svých sil a těhotná. To plukovník nemůže přenést přes srdce a mezi nechtěnou dcerou a nechtěným zetěm vznikne pouto, které má naději na lepší život.
Čára je název další povídky a přezdívka dívky, která nepatřila v závodě mezi nejhezčí a společenské dívky. Po večerech studovala zpěv, proto jí nezbývaly peníze na jídlo ani na oblečení. Martínek se do ní zamiloval, ale láska šla jinou cestou. Čára odjela a když se vrátila, byla již vdaná a čekala dítě, to Martínek nedokázal pochopit a odpustit.
Povídka Jen když se nikomu nic nestalo se navrací do druhé světové války, kdy lidé z města, aby neumřeli hlady, jezdili na venkov a tajně pašovali zpátky jídlo pro celou rodinu. Tak jezdila mladá dívka na venkov pro jídlo a doprovázel ji spolužák ze školy, hráli si na "Petra a Ludii". Endris měl ve škole problémy s profesorem němčiny, který si na něj dovoloval. Jednou ho dokonce pozval domů a Endris ho zbil, potom ale musel utéct.
Moarové šaty jsou také povídkou z dob po okupaci. Spolu s povídkou V jámě lvové je považuji za nejlepší. Stará paní hledá paní Löwyovou, ale v místech, kde bydlela, ji nikdo nezná. Paní tedy chodí na dětská hřiště, dívá se na děti, rozmlouvá s matkami, abychom se dozvěděli, že byla chůvou u paní Löwyové, starala se o její děti, ale z koncentráku se nikdo z nich navrátil.
Motiv noci je povídka o dívce, která je po otci Židovka, nedokáže najít po válce sebe samu, nedokáže se vyrovnat s nespravedlivým rozdělením společnosti na Árijce a Židy.
Povídkou Hans Stönke začíná minisoubor povídek, které mají společné hrdiny prostředí, kde se odehrávají. Jedná se o pohraničí po skončení druhé světové války. Hans Stönke je Němec antifašista, který v pustém pohraničí zůstal, nejprve si vybíral barák, aby v něm žil jako pán, jako Němci, u kterých sloužil, ale nakonec žije v maštali s dobytkem tak, jak na to byl po celou dobu svého života zvyklý.
Balada o životě a smrti je hodně zvláštní, vypráví o rodu Dombalů, rumunských Slováků, kteří odešli ze sedmihradské vesnice Ileša a došli až do českého pohraničí. Rodina byla hodně rozvětvená a když se usadili v domech po Němcích, pracovali v lese nebo pečovali o opuštěná zvířata. Krátce potom, co se nastěhovali, zemřel starý Dombal, potom i jeho dva synové. Po jednom synovi zůstala mladá vdova se třemi dětmi. Začal za ní chodil o deset let mladší Slovák Štefan, mladí lidé v sobě našli zalíbení a přes odpor celé rodiny se Štefan stal otcem nejen starších dětí, ale i svého nově narozeného syna.
Katarína Čonková je opět povídka z tohoto prostředí, je o slovenských cigánech, kteří osídlili pohraničí, ale nikdo jim nevěřil, nikdo jim nechtěl dávat na dluh nic jiného než potraviny. Katarína pracovala v lese, živila svojí rodinu a střádala peníze pro svého syna Jánoše, aby si mohl koupit motorku, ta mu totiž dodá prestiž.
Hamrníček je povídka o lidech z pohraničí a maltézském pinčovi, který byl nalezencem. Jeho nový pán ho měl ovšem tolik rád, že kvůli němu rozkopal celou podlahu - dělal totiž v celém přízemí domu prkennou podlahu, přitom pil a psíka zapomněl pod přidělanými prkny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 05.12.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Jindřiška Smetanová - Koncert pod platanem







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)