ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Smetanová Jindřiška (*26.10.1923)

­­­­
- česká spisovatelka, překladatelka

Narodila se 26. října 1923 v Rosicích u Brna. Od roku 1928 rodina bydlela v Praze. Nejprve studovala na gymnáziu, potom přešla na obchodní akademii, kde v době druhé světové války odmaturovala. Nejprve pracovala jako úřednice v Archeologickém ústavu, dále v Zeměměřičském ústavu a po válce jako knihovnice na Ministerstvu školství a na Ministerstvu informací.

V padesátých až šedesátých letech se věnovala mateřským povinnostem (děti Pavel, Anna a Jindřich) a začala uveřejňovat první povídky a fejetony v Literárních novinách, v časopise Vlasta, Lidové noviny, Nové knihy, Týden, Zápisník, Květen, Plamen, Kultura, Kulturní tvorba, Host do domu, Zítřek a v dalších novinách a časopisech.

Poté psala scénáře a hry a pracovala v Československém státním filmu a od roku 1965 byla dramaturgyní Československé televize.

V období normalizace nesměla publikovat ani pracovat v odpovídajících funkcích. Našla uplatnění pouze jako zahradnice, šatnářka, pomocná dělnice ve stavebnictví, apod. V roce 1977 odešla do důchodu. Překládá z polštiny, angličtiny a ruštiny.

DÍLO:

Koncert pod platanem - 1959, povídkový soubor
Růžové šaty ve vojenské torně - 1965, novela
Někdo přijde a nenechá mě zemřít - 1965, román
Ustláno na nebesích - 1966
Ustláno na růžích a pod nebesy - 1971, rozšířené vydání
Pozor, vyletí ptáček - 1970, soubor fejetonů
Domovní důvěrnosti - 1990

Zvláštní pozornost určitě zaslouží vzpomínková kniha jejího strýce A.Schenka, který byl osobním sekretářem Masaryka z roku 1996 - T.G.M.: "Proč se neřekne pravda?"

Je autorkou několika televizních her, filmových scénářů, vynikla jako jedna ze Sedmihlářů (dlouholetý rozhlasový pořad, kde populární osobnosti vypráví neuvěřitelné příhody).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 03.12.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Koncert pod platanem
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jindřiška SmetanováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­