ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Preissová Gabriela (*23.03.1862 - †27.03.1946)

­­­­

Gazdina roba (2)

Příběh "krajčířky" Evy a její nešťastné lásky patří k stále živému odkazu českého realistického dramatu. Jedná se o autorčinu první divadelní hru, kterou napsala ve svých sedmadvaceti letech.

Chudá krajčířka Eva miluje Mánka z bohatého statku. Ostatní jejich lásce nepřejí, Mánkova matka má pro syna vyhlídnutou bohatou nevěstu Maryšu a Evin otec s tetou se Evě jen smějí, že si ji Mánek stejně nevezme.
Ve vsi se slaví hody a Eva Mánkovi vyčítá, že se nechal zvolit stárkem, přestože nebylo možné, aby ona byla zvolena stárkou, protože nemá dost peněz na zaplacení výdajů toho večera. K Mánkovi je zvolena Maryša. Eva odmítá jít s Mánkem tancovat a Mánek odchází domů. K Evě si přisedne kulhavý kožišník Samko a dá jí najevo, že ji má rád. Nešťastná Eva je ráda, že si ji někdo vezme i bez peněz a po Vánocích naplánují svatbu.
Po čtyřech letech se na další slavnosti potká vdaná Eva se ženatým Mánkem a Mánek za ní večer přijde. Ví, že Evě zemřela dcera Katuška a že ji doma asi nic nedrží. Přemlouvá ji, aby s ním odešla do Rakous, že ji má pořád stejně rád. Eva nejdřív neví, ale když k ní vtrhne Samko, Mánka jí vyčte a uhodí ji, neváhá a s Mánkem odchází. Ten slibuje, že se s Maryšou rozvede.
Při dožínkách řekne jeden z dělníků - už značně opilý - Evě, že přestože je gazdina, je roba. K Mánkovi přijde advokát, vylíčí mu všechny výdaje spojené s rozvodem a Mánek od slibu upouští. Večer na slavnost přijede baron s baronkou a chtějí dát gazdině dárek. Mánkova matka přede všemi prohlásí, že Eva není gazdina, ale gazdina roba. Eva pohoršení nesnese a když ještě Mánek prohlásí, že si ji nevezme, skočí do Dunaje a utopí se.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Helča, 14.09.2008

Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Sdílet na Facebooku
Oblíbené herní konzole ­
    Brigda­­­­

Aktuální pořadí soutěže­

  1. V měsících červenec a srpen (letní prázdniny) soutěž neprobíhá!
    Přesto můžete i v tomto období do naší datábáze přidat vlastní práci.

Server info

Počítadlo: 341 752 960
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školstvíČeský-jazyk.cz
MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)