ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Preissová Gabriela (*23.03.1862 - †27.03.1946)

­­­­

Gazdina roba (2)

Příběh "krajčířky" Evy a její nešťastné lásky patří k stále živému odkazu českého realistického dramatu. Jedná se o autorčinu první divadelní hru, kterou napsala ve svých sedmadvaceti letech.

Chudá krajčířka Eva miluje Mánka z bohatého statku. Ostatní jejich lásce nepřejí, Mánkova matka má pro syna vyhlídnutou bohatou nevěstu Maryšu a Evin otec s tetou se Evě jen smějí, že si ji Mánek stejně nevezme.
Ve vsi se slaví hody a Eva Mánkovi vyčítá, že se nechal zvolit stárkem, přestože nebylo možné, aby ona byla zvolena stárkou, protože nemá dost peněz na zaplacení výdajů toho večera. K Mánkovi je zvolena Maryša. Eva odmítá jít s Mánkem tancovat a Mánek odchází domů. K Evě si přisedne kulhavý kožišník Samko a dá jí najevo, že ji má rád. Nešťastná Eva je ráda, že si ji někdo vezme i bez peněz a po Vánocích naplánují svatbu.
Po čtyřech letech se na další slavnosti potká vdaná Eva se ženatým Mánkem a Mánek za ní večer přijde. Ví, že Evě zemřela dcera Katuška a že ji doma asi nic nedrží. Přemlouvá ji, aby s ním odešla do Rakous, že ji má pořád stejně rád. Eva nejdřív neví, ale když k ní vtrhne Samko, Mánka jí vyčte a uhodí ji, neváhá a s Mánkem odchází. Ten slibuje, že se s Maryšou rozvede.
Při dožínkách řekne jeden z dělníků - už značně opilý - Evě, že přestože je gazdina, je roba. K Mánkovi přijde advokát, vylíčí mu všechny výdaje spojené s rozvodem a Mánek od slibu upouští. Večer na slavnost přijede baron s baronkou a chtějí dát gazdině dárek. Mánkova matka přede všemi prohlásí, že Eva není gazdina, ale gazdina roba. Eva pohoršení nesnese a když ještě Mánek prohlásí, že si ji nevezme, skočí do Dunaje a utopí se.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Helča, 14.09.2008

Brigda    
­­­­

Diskuse k výpisku
Gabriela Preissová - Gazdina roba (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­