ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

García Lorca Federico (*05.06.1898 - †19.08.1936)

    Bohemia Institut
­­­­

Krvavá svatba

Tříaktová tragédie rozčleněná básníkem do 7 obrazů je psána prózou proloženou básnickými pasážemi a svatebními písněmi.

Děj se odehrává ve španělské vesnici.

PRVÉ JEDNÁNÍ:

1. obraz
Matka se bojí o svého syna, který odchází za prací na vinici, protože tam jsou rváči a mohl by přijít o život jako jeho otec a starší bratr. Po jeho odchodu přijde za matkou jeho nevěsta - chudobná dívka ze samoty, která už jednoho ženicha měla, ale Leonardo se neoženil nakonec s ní, ale její sestřenicí.

2. obraz
V rodině Leonarda. Manželka má tušení, že Leonardo tajně chodí za svou minulou nevěstou, ale Leonardo zapírá.

3. obraz
Matka se synem jdou do domu nevěsty, kde je její otec, matka již zemřela. Svatba je domluvena na příští čtvrtek. Nevěsta se chová velmi mile, ale když odejdou, je vzteky bez sebe. Služka řekla, že nevěsta chodí v noci za Leonardem.

DRUHÉ JEDNÁNÍ:

1. obraz
Svatební den. Do domu nevěsty přijde Leonardo, oba si řeknou, že se milují, ale patří jinému. Leonardova žena to tuší a chce o něj bojovat. Matka řekla synovi, že to byl Leonard, kdo zabil jeho otce a bratra.

2. obraz
Po svatbě nevěsta řekne, že si jde odpočinout, ale místo toho ujíždí s Leonardem na jednom koni pryč. Celá vesnice je pronásleduje.

TŘETÍ JEDNÁNÍ:

1. obraz
Vesničané uprchlé milence dostihnou a dojde k bitce. Osud milenců se naplnil.

2. obraz
Do vesnice přivezou dvě mrtvá těla - Leonarda a ženicha, ženy pláčí nad mrtvými těly mužů.


Básník vycházel ze skutečné události o tragické lásce dvou mladých lidí, kterým bylo určeno žít jen pro sebe, přesto společenské a sociální konvence jim nedovolily být spolu.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra Mishka, 08.09.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Federico García Lorca - Krvavá svatba

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­