ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Říha Bohumil (*27.02.1907 - †15.12.1987)

    Bohemia Institut
­­­­

Divoký koník Ryn

Poutavé vyprávění o nezkrotném divokém koni, jenž dostává svého majitele do mnoha svízelných situací.
Knížka plná přátelské pohody a jemného humoru zobrazuje živě a prostě přirozené vztahy mezi lidmi a zvířaty.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1966 (1. vydání). Ilustroval Mirko Hanák. Počet stran: 114.

DĚJ:

Antonín Jakub má na starost svou vnučku Karolínku. Bydlí na Šumavě na břehu řeky, kde sousedí s mladým mužem Václavem Turkem a jeho kluky Tomíkem a Ondrou. Má také divokého, nezkrotného koníka jménem Ryn, který na Šumavě zůstal po odchodu sovětské armády a kterého musel nejprve uzdravit.

Karolínka se má u Jakuba dobře. Měla maminku, ale ta zemřela, její tatínek se znovu oženil, jenže pak taky zemřel a nevlastní maminka se znovu provdala... Karolínka si ráda hraje s Turkovic hochy. Jejich táta je divoch. Radši by nechal zbořit všechny ploty.
Antonín Jakub má i nepřátele, jako je Spudilka a její partner pan Holínka - chtějí dostat Ryna. Spudilka má hodnou dceru Danielu, jež má rezaté vlasy, takže při sluníčku vypadá jako druhé slunce, ale na zemi.

Antonín Jakub má s Rynem problémy, ale vždy je nějak vyřeší.
Ryn v jeden den vběhne na vlakové nádraží a vyhlíží Jakuba. Všichni se leknou. Starosta to řeší tím, že si ho odvede k sobě a čeká, až si pro něj přijde majitel. Tomu pak dá pokutu dvě stě korun.
Jakub poté vběhne na náměstí a rozhlíží se, kdo by koupil kytaru za dvě stě korun. Přiběhne k němu Daniela a tu kytaru chce mít. Zaplatí mu tedy a čeká, až ji Jakub dodělá.

Jednoho dne mu starosta řekne, že Ryn už ve městě nesmí být. Antonín Jakub se rozhodne odstěhovat. Ale Karolínku tam nechá, protože je na Čapím ostrově s Tomíkem a Ondrou. Jakub se stěhuje ke svým vzdáleným příbuzným do Levína.
Pak vyhoří jeho chalupa. Celé městečko kouká na tu spoušť. Antonín Jakub se vrátí za Karolínkou. Když uvidí svou vyhořelou chalupu, usmyslí si, že se přestěhuje na Čapí ostrov za ní. Vše nakonec dobře končí...

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je dosti stará (1966), ale pěkná a zajímavá.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Nikyška, 27.02.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Říha - Divoký koník Ryn

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­