ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Salivarová Zdena (*21.10.1933)

­­­­
Zdena SalivarováNarodila se 21. října 1933 v Praze v rodině knihkupce a nakladatele jako jedno ze čtyř dětí. Po únoru 1948 otce uvěznili, obchod znárodnili a rodinu přestěhovali do pavlačového domu, později uvěznili i bratra. Po dvou letech se otec z vězení vrátil a následně emigroval do USA. Její dětství provázela chudoba, ústrky ohledně společenského původu, ale i zpívání v dětském souboru Boh.Kulínského.

V roce 1952 maturovala na dívčím reálném gymnáziu Elišky Krásnohorské v Praze a v roce 1958 se provdala za Josefa Škvoreckého.

Do roku 1962 působila v Československém státním souboru písní a tanců, v letech 1961-62 v Laterně Magice, potom v divadle Paravan a zpívala ve vokálním souboru Inkognito kvartet. Natáčela gramodesky, vystupovala na koncertech, v rozhlase, na estrádách a dále překládala z francouzštiny (Simenona, Malleta, Allaina), také hrála ve filmech. V roce 1968 ukončila studia na FAMU obor dramaturgie.

Během studijního pobytu v USA se manželé rozhodli do Československa již nevrátit, v roce 1969 krátký čas žili v USA, potom se natrvalo usídlili v Torontu v Kanadě, kde Josef Škvorecký přednášel na universitě.

V roce 1971 založili v Torontu nakladatelství Sixty Eight Publishers, které se stalo nejvýznamnějším nakladatelstvím české a slovenské exilové literatury. Tomuto nakladatelství věnovala Salivarová 20 let života, knihy nejen vybírala, ale s manželem i sami tiskli. Jako první vyšla kniha Tankový prapor a prodalo se jí 9000 výtisků. V tomto nakladatelství za totality vydali 224 knih nákladem 1500-2000 výtisků. Kmenovým autorem byl Milan Kundera (Směšné lásky, Žert), dalšími autory Sylvie Richterová, Jaroslav Vejvoda, Iva Pekárková, Jan Křesadlo, Jan Drábek, Jan Novák, Karel Pecka a další.

Nakladatelská činnost Zdeny Salivarové a jejího manžela vedla jednak k tomu, že jim v roce 1978 bylo odňato československé státní občanství, ale na druhé straně v roce 1976 dostala cenu Egona Hostovského, po revoluci byla její celoživotní činnost odměněna Řádem bílého lva a v roce 1993 jí byl udělen čestný doktorát Torontské university za literární a nakladatelskou činnost.

DÍLO:

Pánská jízda (1968) - povídkový soubor o střetu mužského a ženského světa
Honzlová (1972) - částečně autobiografický román o životě v totalitním režimu
Nebe, peklo, ráj (1991) - soubor povídek a novel, příběh české dívky a lotyšského chlapce
Hnůj země (1994) - román z prostředí českého exilu

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 05.12.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Zdena SalivarováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­