ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Salivarová Zdena (*21.10.1933)

   
­­­­

Honzlová (2)

- 1990, Praha, 254 stran
- literární druh: próza
- literární žánr: román

STRUČNĚ O AUTORCE:

  • narodila se 21. října 1933 v Praze
  • vlastním jménem Zdena Škvorecká
  • prozaička, překladatelka, nakladatelka, herečka a zpěvačka
  • v roce 1969 opustila zemi a se svým manželem Josefem Škvoreckým založili v Americe nakladatelství Sixty-Eight Publishers, kde pak vydávali především české knihy, které nemohly vycházet v komunistickém Československu
  • dosud žije s manželem v Torontu

STRUČNÝ OBSAH:

Román odehrávající se za doby totality. Najdeme zde autobiografické rysy (př. autorka byla hudebně nadaná, hrála v divadle, stejně jako Jana Honzlová, ta zpívala ve folklorním souboru Sedmikrása).
Dílo nám vypráví o mladé dívce, Janě Honzlové, která pochází z chudé rodiny. Otec je emigrantem a dva bratři jsou zatčeni. Jana se náhodou v práci dostane ke svým kádrovým materiálům a zjistí, že na ni donáší její kolegyně, a proto nesmí jet se souborem do zahraničí. Postupem času ztrácí své nejbližší přátele, paní Pelikánovou a bratra Huga. Nezbývá jí už vlastně skoro nic, čeká ji výpověď v práci, ztrácí rodinu a je ve finanční tísni. Přichází k ní však jeden z příslušníků StB a nabízí jí pas s kladným posudkem, tedy možnost opustit republiku.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Jana Honzlová - mladá, zpočátku naivní dívka, snaží se po přečtení svých posudků marně dovolat spravedlnosti; její už tak nelehký osud je ještě více prohlouben ztrátou svých nejbližších

NÁMĚT:

Zdena Salivarová hledala inspiraci k napsání tohoto díla v tehdejší době.

VLIVY, KTERÉ NA AUTORKU PŮSOBILY:

Autorka si totalitní režim sama prožila, odráží se to i v jejím díle.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Chce pravdivě zachytit a ukázat život obyčejných nevinných lidí za totality.

PŘÍNOS DÍLA:

Čtenář může pomocí tohoto díla nahlédnout pod pokličku totalitní vlády. Autorka tehdejší život líčí velmi poutavě a pravdivě. Vidíme, jak byli tehdejší lidé snadno zmanipulovatelní, lidé, kteří stáli proti režimu, nebyli ve straně, byli neoprávněně trestáni a diskriminováni.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě velmi zaujala, protože jsou zde velmi lehkým, jednoduchým dějem vylíčeny totalitní praktiky a nástroje, které byly užívány ke znemožnění prostých lidí a lidí, kteří stáli proti režimu. Dílo mi pomohlo ještě více pochopit tehdejší nelehký život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: otrokberuska, 04.01.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Zdena Salivarová - Honzlová (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­