ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Soyinka Wole (*13.07.1934)

­­­­
Nigerijský dramatik, básník, prozaik a literární kritik píšící anglicky. Vydával literární časopisy Black Orpheus a Transition, sestavil antologii The Poems of Black Africa (Básně černé Afriky) a zkoumal vztah mýtu a literatury v dnešní Africe. Vrcholem jeho díla jsou satirické hry (např. A Dance of the Forests - Pralesní tanec), vycházející z mytologických rituálů a historie jeho kmene Joruba; konfrontují moderní individualismus a technickou civilizaci s domorodou vírou ve vzájemné působení světa živých a mrtvých a jsou obžalobou zvůle nigerijské diktatury (Madmen and Specialists - Šílenci a specialisté), za jejíž vlády byl Soyinka uvězněn (1967-1969).
Občanská válka (1966-70) je námětem jeho románu Season of Anomy (Čas bezpráví), v němž se prolíná orfeovský a křesťanský mýtus s jorubskou mytologickou vizí sebeničícího a zároveň tvořivého boha Oguna a kontrastuje fungování vojenské mašinérie se "životem v pralesích", v němž je spatřován zárodek obnovy. Zážitky z vězení a krutost občanské války inspirovaly jeho prózu The Man Died (Člověk zemřel) a poezii (Idanre and Other Poems - Idanre a jiné básně), zaměřenou též proti jihoafrickému apartheidu (poéma Ogun Abibimań, inspirovaná událostmi v Sowetu v roce 1976).
Politickou korupci doma i jinde v Africe satirizuje Opera Wanyosi, vynalézavá adaptace Brechtovy Třígrošové opery a Gayovy Žebrácké opery. V románu The Interpretrs (Tlumočníci) navrhuje šest mladých nigerijských intelektuálů otevřenou interpretaci své společnosti. Nobelova cena v roce 1986.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 23.10.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Wole SoyinkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)