ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Soyinka Wole (*13.07.1934)

­­­­
Nigerijský dramatik, básník, prozaik a literární kritik píšící anglicky. Vydával literární časopisy Black Orpheus a Transition, sestavil antologii The Poems of Black Africa (Básně černé Afriky) a zkoumal vztah mýtu a literatury v dnešní Africe. Vrcholem jeho díla jsou satirické hry (např. A Dance of the Forests - Pralesní tanec), vycházející z mytologických rituálů a historie jeho kmene Joruba; konfrontují moderní individualismus a technickou civilizaci s domorodou vírou ve vzájemné působení světa živých a mrtvých a jsou obžalobou zvůle nigerijské diktatury (Madmen and Specialists - Šílenci a specialisté), za jejíž vlády byl Soyinka uvězněn (1967-1969).
Občanská válka (1966-70) je námětem jeho románu Season of Anomy (Čas bezpráví), v němž se prolíná orfeovský a křesťanský mýtus s jorubskou mytologickou vizí sebeničícího a zároveň tvořivého boha Oguna a kontrastuje fungování vojenské mašinérie se "životem v pralesích", v němž je spatřován zárodek obnovy. Zážitky z vězení a krutost občanské války inspirovaly jeho prózu The Man Died (Člověk zemřel) a poezii (Idanre and Other Poems - Idanre a jiné básně), zaměřenou též proti jihoafrickému apartheidu (poéma Ogun Abibimań, inspirovaná událostmi v Sowetu v roce 1976).
Politickou korupci doma i jinde v Africe satirizuje Opera Wanyosi, vynalézavá adaptace Brechtovy Třígrošové opery a Gayovy Žebrácké opery. V románu The Interpretrs (Tlumočníci) navrhuje šest mladých nigerijských intelektuálů otevřenou interpretaci své společnosti. Nobelova cena v roce 1986.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 23.10.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Wole SoyinkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­